Stevy
06.01.22,21:02
Dobrý deň!
Pre vrodenú chorobu poberám ID z mladosti od roku 2014 ked som dovrsil 18 rokov. Pracujem na tpp od 2019, do vtedy som studoval na strednej/vysokej skole. Mieru poklesu mam stanovenu na 60%. Je v mojom prípade možné doplatit roky ktore som študoval a získať tak nárok na prehodnotenie výšky ID?

za každú radu ďakujem :)
Mária27
06.01.22,21:56
ID z mladosti bolo v určitej dobe možné pomerne vysoko zvýšiť doplatením malej sumy, čo sa zneužívalo. Potom to zmenili tak, že nebolo možné doplatením zvýšiť. Samozrejme dávali sa - a ešte v roku 2020 - podnety na možnosť zvyšovania. Myslím, že to stále trvá. Je potrebné obrátiť sa na pobočku Sociálnej poisťovne, zamestnanci poskytnú všetky potrebné informácie, Existuje aj komisár pre zdravotne postihnuté osoby, ktorý postupuje také podnety ...

Invalidný dôchodok všeobecne sa ani neprehodnocuje hocikedy.
Invalidný dôchodok je možné si po priznaní zvýšiť jedine:
- dožitím veku s nárokom na starobný dôchodok
- pri zvýšení miery funkčného postihnutia vykonávať zárobkovú činnosť, ktorú určí posudkový lekár Sociálnej poisťovne pri kontrolnej prehliadke.
- invalidný dôchodok nižší ako je životné minimum.
Katy a R
07.01.22,09:52
Doplatiť dôchodkové poistné za dobu štúdia môže hocikto a hocikedy;)
Podľa mojej skúsenosti by to pre teba malo význam v prípade, keď by sa nejednalo o dôchodok z mladosti.
A tiež skúsenosť - že zamestnanci na pobočke SP veru neposkytnú všetky potrebné informácie (skôr otočia hneď v dverách) . Keď už - môžno by som skôr volila dotaz na stránke ústredia SP. (formulár pre otázky)
https://www.socpoist.sk/kontakty--zsy/48002s
Jana Motyčková
07.01.22,16:30
Už keď je priznaný ID z mladosti, už to nemá význam.