zaphira
26.09.06,10:53
Ahojte poradáci. Prosim niekoho kto sa vyzná, ci by mi neporadil, ako je to s maródkou. Kolko dní prepláca zamestnávatel a kedy treba tlacivo poslat do soc. poistovne., príradne aj iné veci, ktoré sa týkajú PN. Napr. ako ju vysporiadat zamestnancovi pri počítaní mzdy. Dakujem.
VERONIKA6
26.09.06,09:01
Ahojte poradáci. Prosim niekoho kto sa vyzná, ci by mi neporadil, ako je to s maródkou. Kolko dní prepláca zamestnávatel a kedy treba tlacivo poslat do soc. poistovne., príradne aj iné veci, ktoré sa týkajú PN. Napr. ako ju vysporiadat zamestnancovi pri počítaní mzdy. Dakujem.
Zamestnávateľ prepláca prvých desať kalendárnych dní a to nasledovne:
- prvé tri dni 25% denného vymeriavacieho základu
- štvrý až 7. deň 55% denného vymeriavacieho základu.
Po desiatom dni trvania DPN odovzdáš do soc. poisť. diel II. Žiadosť spolu s Potvrdením zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku. Po skončení DPN odovzdáš IV. diel DPN "Hlásenie zamestnávateľovi.... o skončení DPN".
ajobs
26.09.06,09:05
Zamestnávateľ prepláca prvých desať kalendárnych dní a to nasledovne:
- štvrý až 10. deň 55% denného vymeriavacieho základu.
Po desiatom dni trvania DPN odovzdáš do soc. poisť. diel II. Žiadosť spolu s Potvrdením zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku. Po skončení DPN odovzdáš IV. diel DPN "Hlásenie zamestnávateľovi.... o skončení DPN".

Oprava je v texte. Výšku náhrady mzdy zúčtuješ zamestnancovi v príslušnom mesiaci spolu so mzdou. Samozrejme je to dávka, z ktorej sa daň a odvody neplatia.
jankasm
26.09.06,09:05
Súhlasím v predchádzajúcim príspevkom, len ešte doplním, že PN treba nahlásiť aj do ZP na tlačive "Oznámenie zamestnávateľa o zmenách platiteľa". ;)
Antonia1
26.09.06,09:07
SMartina
26.09.06,09:32
Ja sa chcem informovať, či na tlačivo, ktoré odovzdám na SP s II. dielom musím dať aj vymeriavacie základy, sú to z predchádzajúceho roka? Ďakujem.
Tweety
26.09.06,09:34
Ja sa chcem informovať, či na tlačivo, ktoré odovzdám na SP s II. dielom musím dať aj vymeriavacie základy, sú to z predchádzajúceho roka? Ďakujem.
NIe nedávaš do toho tlačiva, na VZ je zvlášť tlačivko- Potvrdenie zamestn.o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemoc.dávku.:cool:
ajobs
26.09.06,09:35
NIe nedávaš do toho tlačiva, na VZ je zvlášť tlačivko- Potvrdenie zamestn.o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemoc.dávku.:cool:

A vymeriavací základ môže byť aj predchádzajúci rok, ale aj iný časový úsek ( vid § 54 zákona o soc. poistení ).
VERONIKA6
26.09.06,09:37
Ja sa chcem informovať, či na tlačivo, ktoré odovzdám na SP s II. dielom musím dať aj vymeriavacie základy, sú to z predchádzajúceho roka? Ďakujem.
Tlačivo obsahuje okrem iného aj vymeriavacie základy. Ak Ti pracoval už v uplynulom roku, jeho vymeriavacie základy sú za tento rok. Ďalej tam uvádzaš č. 6- či bol zamestnanec v RO uznaný DPN
č. 7. či bol v období 52 týždňov pre vznikom DPN, dočasne PN, atď, treba to vyplniť podľa predtlače.
ajobs
26.09.06,20:29
Vypisuje sa k tomu toto tlačivo:

Je aj novšia verzia - v prílohe.