maxm12
12.01.22,11:45
Chcel by som poprosit o odpoved na otazku (kedze som odpoved ani po dlhsom hladani nikde nenasiel) ako sa pri vyplnani DP FO B - rata danovy bonus ak zivnost netrvala cely rok - povedzme konkretny priklad - zivnost zalozena 1.7.2021 - narok na danovy bonus na dieta je iba za mesiace 7-12 alebo za cely rok (osoba bola nezamestnana 1-6), pri nezdanitelnom zaklade je to cely rok pri dodrzani podmienok minimalneho prijmu ale toto neviem nikde najst... vdaka za odpoved
Katy a R
12.01.22,10:51
a pozrel si v zákone - že aké sú podmienky pre vyplatenie DB? treba mať potrebný príjem, nevykázať stratu a spoločnú domácnosť.
Ak toto splníš - kľudne ten príjem môže byť aj za 1 deň a DB dostaneš! ;)
zz/2003-595/33
ivka70
12.01.22,10:52
Ak splna podmienku rocneho prijmu zo zivnosti a nevykaze stratu , tak je jedno, co ho zo zivnosti dosiahol jedmom mesiaci, v troch alebo v 12 meiacch.
Narok na DB si moze uplatnit za cely rok (ak s dietatom zil c spolocnej dpmacnosti cely rok).
Ak podmienku nesplna, nema narok na DB.
kn-alka
12.01.22,10:52
aj pri bonuse je nárok na celý rok, ak dosiahol požadovaný príjem zo živnosti, je jedno, že živnosť netrvala celý rok.
kn-alka
12.01.22,10:53
aký bol príjem zo živnosti? aký bol príjem za ostatné obdobie 1-6? zo živnosti nesmie byť vykázaná strata
maxm12
12.01.22,11:12
podmienky su vsade jasne popisane ale tento pripad nebol explicitne nikde v clankoch / diskusiach rozobraty a napisany
Katy a R
12.01.22,11:15
v akých článkoch? - riadiš sa zákonom. Tiež v poučení na vyplnenie DP to máš;) U nás je zdaňovacie obdobie kalendárny rok.
maxm12
12.01.22,11:27
tak napriklad tu to bolo celkom pekne spracovane ale tato info tam nebola... https://www.podnikajte.sk/dan-z-prijmov/danovy-bonus-na-dieta-2022
cely zakon citat zas :(
Katy a R
12.01.22,11:35
nuž ja už fakt neviem????? keď ti je ťažko čítať zákon a poučenie k vyplneniu si podľa toho, čo píšeš ani neotvoril - tak načo vvôbec vypĺňaš DP? daj si to spraviť (a nemusíš strácať čas)
a okrem toho v tom článku čo si priložil je to jasne a zrozumiteľne (explicitne)! cit z neho: "u daňovníka, ktorý má len príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti musí dosiahnuť v roku 2022 výšku príjmu aspoň vo výške 6 – násobku minimálnej mzdy, t. j. aspoň vo výške 3 876 € (6 x 646 €), pričom nemôže vykázať daňovú stratu"
maxm12
12.01.22,12:14
ked vam bolo za tazko odpisovat, nemuseli ste ;) to co pisete je podmienka ktoru som vedel ze je splnena - ale moja otazka sa tam nespomina explicitne a prave preto som si to chcel overit ;) napriklad pri nezdanitelnom zaklade je to vsade uvedene aj explicitne a na tlacive niesu mesiace na vyber ktore mozu mat vplyv na vysku nezdanitelneho zakladu... takze nemyslim si ze sa pytam az tak odveci, ale kazdopadne dik za radu
veronikasad
12.01.22,13:07
Dopln vysku prijmu z podnikania za rok 2021. Aky nezdaniteľny zaklad tu splietas? Budes mat zisk alebo stratu?