Jano1235
13.01.22,00:22
Pre splnenie podmienky o davku v nezamestnanosti je potrebne poistenie v nezamestnanosti min. 730 dni za posledne 4 roky od datumu evidencie na UP.
Po prepocitani mojich zamestnani, na SK aj v zahranici, mi vychadza ze mi pre splnenie tejto podmienky chyba len zopar dni.
Nedavno som sa docital ze sa do tohto obdobia zaratava nie len poistenie pocas zamestnania ale aj dobrovolne poistenie v nezamestnanosti. Opytam sa asi trochu hlupu otazku, da sa taketo poistenie vydat spatne? (predpokladam ze nie no)

Je mozne ze som mal taketo poistenie aj v inej cinnosti ako len pri zamestnani?

ak som bol pocas PN prepusteny, no pokracoval som v nej aj nadalej, nemocensku davku som dostal aj po ukonceni zmluvy, je mozne ze by sa mi zapocitali aj nejake dni z tohto obdobia? (tj mozne ze som mal poistenie aj par dni po prepusteni? kedze davka mi bola nadalej preplacana, jednalo sa o zahranicnu krajinu)
ivka70
13.01.22,04:24
Nie ,spatne sa poistenie v nezamestnanosti neda doplatit.
Mozes sa prihlasit ako dobrovolne poistena osoba v SP aj v ZP, zaplatit si poistenia za tych par dni, co ti chybaju a az potom sa evidovat na UP.
Ak uz si sa na UP evidoval, tak to uz "nedobehnes". Len novym zamestnanim aspon na dohodu s pravidelnym prijmom. Lebo ak sa odevidujes bez dovodu, nova evidencia moze byt az po 3 mesiacoch.

PN po skonceni zamestnania sa do tohto obdobia nezapocitava, aj ked si poberal nemocenske davky, poistenie v nezamestnanosti skoncilo ukoncenim pracovneho pomeru.
ivka70
13.01.22,04:24
"od datumu evidencie na UP" . .... to si asi zle opisal .... ma tam byt 4 roky pred evidenciou, cize do datumu evidencie na UP
veronikasad
13.01.22,06:14
Alebo od datumu poslednej evidencie na UP...
veronikasad
13.01.22,06:20
Pred skobcenim pracovneho pomeru choď si vybaviť do sociálnej poisťovne GRID kartu, cez nu si vies v elektronickej pobočke pozrieť presné obdobie poistenia v nezamestnanosti.
Ako pise Ivka, PvN sa nedá doplatiť spätne, ak ti bude pár dni chybat, treba sa hned po skonceni prac.pomeru prihlásiť ako dobrovoľne poistena osoba (nezabudnúť sa po skonceni poistenia odhlásiť) na celý balik poistenia, samostatne PvN sa prihlásiť neda. Az po odhlaseni sa zaevidovať na UP.
ivka70
13.01.22,06:32
veronika, uz nie je GRID karta, uz sa da vybavit len elektornicky pristup (bez nej), treba ist do SP, oni to aktivuju a do 12 hodin si to aktivovat v aplikacii .....
veronikasad
13.01.22,06:49
Ivka, dakujem za info, davno som nebola v S P, myslela som ze to plati len pre zamestnávateľov
ivka70
13.01.22,06:52
asi 3 mesiace dozadu sme isli vybavit GRID kartu a teda vysvetlili nam, ze to uz funguje inak, tak len posuvam info :)
Jano1235
13.01.22,07:15
urcitu dobu som si doplacal zdravotne poistenie sam, je mozne ze v tom bolo zahrnute aj poistenie v nezamestnanosti? ci to je vyhradne v SP? len na vlastnu ziadost?

problem je v tom ze ak sa teraz odhlasim z UP, v neskorsi termin opatovneho zaradenia mi ten minimalny pocet dni za posledne 4 roky uz nikdy vychadzat nebude, resp. uz sa to dobehnut neda..
ivka70
13.01.22,07:43
Urcite nie ,zdravotne poistenie sa plati povinne a je len do ZP. Nema nic spolocne s poistenim v nezamestnaosti. Keby si sa v rovnakom obdobi prihlasil aj na balik poistenia v SP a platil aj tam ,tak by sa ti to pocitalo.

Ak ti tie dni "utekaju" na konci toho 4 rocneho obdobia, tak s tym uz nespravis nic. Jedine sa zamestnat a ked budes mat dost dni spolu s tym novym zamestnanim (vzdy posudzovsne posledne 4 roky pred evidenciou), az potom ti narok vznikne.
veronikasad
13.01.22,08:04
Jano 1235, uz si evidovaný na UP? Kedy skončila posledna evidencia?