Sarah
26.09.06,12:20
Ahojte, prosím o viac rád. Sme združenie dvoch FO, od nového roka zakladáme s.r.o., s tým že združenie necháme žiť, kým ju nevyčistíme. V r. 2005 sme kúpili pozemok s budovou na podnikanie. Na katastre sa stala chyba a nehnuteľnosť zapísali aj na obidve manželky podnikateľov.
1) Nehnuteľnosť som vložila celú do združenia. Za rok 2005 sme odpisy za budovu neuplatnili. V roku 2006 sme spravili kúrenie, ktoré je tech. zhodnotením (DPH uplatnená v plnej výške).

mala som rozčleniť celú nehnuteľnosť aj všetky náklady s ňou spojené na 4 časti, alebo stačí nejaké prehlásenie, že manželky súhlasia s používaním na podnikanie??
2) môžem na základe nájomnej zmluvy prefakturovávať nájom s.r.o.-čke, s tým že sa dohodne v zmluve, že do nákladov sa budú odpisy a náklady súvisiace s prerábkami budovy uznávať v len s.r.o.?


Prosím ak má niekto s týmto skúsenosť, poraďte mi prosím z toho vykorčulovať s prihliadnutím aj na daňové hľadisko. Za každú odpoveď vopred ďakujem.
renča1
27.09.06,04:19
Ahojte, prosím o viac rád. Sme združenie dvoch FO, od nového roka zakladáme s.r.o., s tým že združenie necháme žiť, kým ju nevyčistíme. V r. 2005 sme kúpili pozemok s budovou na podnikanie. Na katastre sa stala chyba a nehnuteľnosť zapísali aj na obidve manželky podnikateľov.
1) Nehnuteľnosť som vložila celú do združenia. Za rok 2005 sme odpisy za budovu neuplatnili. V roku 2006 sme spravili kúrenie, ktoré je tech. zhodnotením (DPH uplatnená v plnej výške).

mala som rozčleniť celú nehnuteľnosť aj všetky náklady s ňou spojené na 4 časti, alebo stačí nejaké prehlásenie, že manželky súhlasia s používaním na podnikanie??2) môžem na základe nájomnej zmluvy prefakturovávať nájom s.r.o.-čke, s tým že sa dohodne v zmluve, že do nákladov sa budú odpisy a náklady súvisiace s prerábkami budovy uznávať v len s.r.o.?


Prosím ak má niekto s týmto skúsenosť, poraďte mi prosím z toho vykorčulovať s prihliadnutím aj na daňové hľadisko. Za každú odpoveď vopred ďakujem.



Predpokladám, že budova je napísaná na dvoch FO v združení a okrem toho aj na ich manželky? Dobre som to pochopila? Ak je to tak, tak v tomto prípade stačí, ak manželky v dodatku k zmluve o združení budú svojim podpisom súhlasiť ,že budova sa bude prenajímať a používať na podnikanie. Príjem z prenájmu budú zdaňovať manželia.
Môže sa združenie zmluvne dohodnúť s r.o. že náklady za opravu bude znášať s.r.o. A to v tom prípade, ak s.r.o. používa prenajatú budovu na dosiahnutie , zabezpečenie príjmov.

Odpisy treba zahrnúť , navýšiť do sumy faktúrovaného nájmu.
Sarah
27.09.06,06:31
Renča, dobre si to pochopila, nehnuteľnosť je na 2 FO aj ich manželky, lenže ja som zaradila tú budovu celú do účtovníctva, nemala som zaradiť len 1/2? Nebude namietať DÚ, že list vlastníctva je na 4 FO a mi uplatňujeme plnú výšku daňových odpisov? A prosím ešte, keď budem fakturovať tan nájom do s.r.o., ja si budem v živnosti naďalej uplatňovať odpisy a v tom nájme to zohľadním? Treba to mať zakotvené aj v živnostenskom liste, či môžem prenajímať budovu aj bez toho?
renča1
27.09.06,07:25
Ja si myslím, že to neva. Pretože, aj ked manželky sú vedené v liste vlastníctva a dosiahne príjem z prenájmu, tak postupovať budú podľa § 4 ods.8 ZDZP

príjmy uvedené v § 6 ods.3, §7 a 8, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva sa zahrnú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak, v tom istom pomere sa zahrňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov.Ak sa manželia dohodnú na zdaňovaní príjmov, tak že manželia v združení budú zdaňovať celý príjem z prenájmu, tak ročný odpis si tiež uplatnia do daňových výdavkov celý. Ak by sa dohodli na zdaňovaní príjmov podľa listu vlastníctva , tak príjem by sa rozrátal podľa podielov a tak isto, budova ktorá je zaradená v združení by sa uznal daňový odpis len podľa listu vlastníctva. Manželky by si potom zdaň.príjem podaním daň.priznania, ak by však príjem bol do výšky 5 nás.život.minima tak by bol oslobodený. Časť odpisu by si uplatnili aj manželky. Potom však by trebalo aj opravy, … ostatné náklady doriešiť zmluvne nielen medzi združením a s.r.o. , ale aj medzi manželkami. 1/12 z ročného odpisu sa pripočíta k mesačnému nájmu.
Sarah
27.09.06,08:38
Renča ďakujem,
som rada, že sa to dá takto vyriešiť, myslela som si, že sa bude musieť urobiť zmena v liste vlastníctva. Tá cena prenájmu môže byť aj symbolická, napr. 1000+ 1/12 z odpisov? Rozmýšľam, že aj tak živnosť sa bude časom rušiť, aby im už ako FO-nepodnikateľom nevyšlo platiť vysokú DzP.
renča1
27.09.06,09:36
Renča ďakujem,
som rada, že sa to dá takto vyriešiť, myslela som si, že sa bude musieť urobiť zmena v liste vlastníctva. Tá cena prenájmu môže byť aj symbolická, napr. 1000+ 1/12 z odpisov? Rozmýšľam, že aj tak živnosť sa bude časom rušiť, aby im už ako FO-nepodnikateľom nevyšlo platiť vysokú DzP.


Ide o spriaznené osoby. Neriskovala by som prenájom za symbol.cenu. Záleží už na vás ako sa rozhodnete a ako si to sami budete obhajovať pred DÚ K tým odpisom :
Napr. nájom za 8 000 mesačne + 1/12 odpisu tj. napr. 40 000,00 (480 000,00 roč.odpis). Na konci roka združeniu vznikne zdan.príjem 48 000 x 12 = 576 000,00, ale zároveň si uplatnia ročný daňový odpis do daň.výdavkov v sume 480 000,00. Rozdiel bude predstavovať 96 000,00 čo v koneč.dôsledku by predstavoval príjem len za nájom, keby nebol odpis zohľadnení v mesač.nájme.
Sarah
27.09.06,10:59
Díky, moc mi to pomohlo, hneď je svet krajší. :)
Sarah
28.09.06,06:23
Renča ešte ťa poprosím, môže byť ten súhlas manželiek dodatkom k zmluve o združení v takomto znení?:

Doupodpísané Danka …..... , r.č. …....., bytom a Iveta........, r.č............., bytom......... súhlasia svojím podpisom v zmysle § 148 zákona č. 40/1964 Zb. Občianskeho zákonníka v znení neskorších predpisov, že nehnuteľnosť v bezpodielovom spoluvlastníctve parc.:................... sa bude používať na podnikanie. Svoj súhlas dávajú aj na ďalšie právne úkony súvisiace s podnikaním.


Ďalej sa dohodli, že príjmy plynúce z podnikania oboch manželov budú zdaňovať a výdavky uplatňovať v plnej výške manželia …..... a …... v zmysle § 4 ods. 8 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.


Treba to mať aj notársky overené?


Ešte raz ďakujem za tvoju ochotu.
Sarah
09.10.06,08:40
Ahojte, prosím, pozrite na to, či to môže byť v takej forme. Alebo nikto s tým nemá skúsenosť? Renča 1, ak môžeš kukni na to a spripomienkuj. Dik