tajnostkárka
17.01.22,10:11
Dobrý deň v roku 2020 som zdedila 1/3 nehnuteľnosti,ktorej vlastníkom boli predtým rodičia 1/1

Aká povinnosť mi vzniká,keď som majiteľom 1/3 a mama 3/3,ktorá bola aj predtým vlastníkom.
Musím ísť na obecný úrad a podať daňové priznanie za mnou zdedenú 1/3?
Teraz som pozerala kataster nehnuteľností a na katastri ešte nieje vykonaný prepis nehnuteľnosti.Dedičské konanie bolo na konci mesiaca 9/2021- koľko trvá zápis na katastri - nebude s tým problém pri daňovom priznaní .Plombu tam už vidím vyznačenú.Poplatky notárovi aj súdu boli všetky uhradené.
Ďakujem vopred za rady.
ivka70
17.01.22,09:12
to ti nesedi, 1/3 a 3/3 su viac ako cela nehnutelnost
Mila123
17.01.22,09:17
NU mal oprávnenie podať vklad do katastra? tým smerom sa vydajte "pátrať"....
tajnostkárka
17.01.22,09:25
ospravedlňujem sa 2/3 tam malo byť
tajnostkárka
17.01.22,09:27
napísala som zle rok nie 2020 ale 2021 :( ako to viem zistiť či má notár oprávnenie robiť vklad do katastra ? vôbec ma nenapadlo pozerať či je nehnutieľnosť zapísaná,len pred víkendom v obci vyhlasovali,že si treba podať daňové priznania tak som to pozrela a nieje to prepísané
Mila123
17.01.22,09:29
na NU je stále možnosť (ste dedičom) pozrieť do vášho spisu z dedenia a tam to zistíte.....
misoft
17.01.22,09:31
Väčšinou sa to robí tak, že síce podľa osvedčenia ti kataster vydá LV na tú 1/3, ale daň z nehnuteľnosti (keďže je to celý pozemok) platí jeden zo spoluvlastníkov - len sa dohodnúť, kto to bude platiť a spoluvlastníci sa medzi sebou už vyrovnajú.
Správca dane totiž eviduje vlastníkov na danom pozemku, ale je pre správcu dane logickejšie vyberať poplatok za CELÝ pozemok a nie po dielikoch.
Pokiaľ nemáš ešte svoju časť zapísanú v katastri - pozemok papierovo ešte nie je tvoj. Notár sa akosi fláka.
U mňa podiel na pozemku - a to notárka všetko zariadila - bol zapísaný v katastri do 30-tich dní.
misoft
17.01.22,09:33
Má oprávnenie vykonávať zmeny v katastri v prípadoch, kedy sa mení majiteľ na základe dedičstva - ak ste mu udelili plnú moc na tento úkon pri konaní - tak to urobí.
ivka70
17.01.22,09:34
To sa sice robi, ale to si urcujes v priznani k dani z nehnutelnosti, ci bude kazdy spoluvlastnik platit za svoj podiel alebo ci to bude platit jeden z nich a ktory. Je tam na to kolonka.

Po zapise do katastra treba urcite urobit zmenu v dani z nehnutelnosti .
tajnostkárka
17.01.22,09:35
Takže ja si nemusím podávať na obci v podstate daňové priznanie k nehnuteľnosti - správne tomu rozumiem? Keď sa mi ako vlastníci dohodneme že to dá celé väčšinový tak ja nemusím nič - tak ?
A mama keď už aj predtým bola vlastník nemusí tiež nič lebo je na liste vlastníctva. K tomu notárovi - skoro rok sme čakali na dedičské - (vraj skrz covid) majetky a všetko ostatné bolo dávno prezistené
tajnostkárka
17.01.22,09:38
áno má udelenú plnú moc
ivka70
17.01.22,09:39
Nie, priznanie podavate obaja spoluvlastnici, musite spravit zmenu, lebo aj mame sa zmenil vlastnicky podiel.
V tom priznani sa dohodnete, kto bude platit dan z nehnutelnosti.
ivka70
17.01.22,09:44
a nededila si ty po otcovi polovicu z jeho podielu, teda 1/4 a mama tu druhu?
Nie je teraz tvoj podiel 1/4 a mamin 3/4 ?
- tak by sa aspon dedilo zo zakona
tajnostkárka
17.01.22,09:49
aha a môžme to urobiť len na základe rozhodnutia od notára alebo až keď to bude zapísané v katastri - keď tomu nebude tak do 31.1.2022 tak až ďalší rok ?
tajnostkárka
17.01.22,10:14
presne tak ja som to tak domotala že až :( presne zo zákona ako píšeš
ivka70
17.01.22,10:28
Normalne len na zaklade zapisu do katastra, ale ci pri dedeni nie je vynimka, kde to treba spravit do nejakeho terminu od umrtia, neviem presne, zistite si na miestnom urade.
Katy a R
17.01.22,11:12
Zavolaj si na obec - dane a poplatky ... a pracovníčka ťa usmerní. možno ani nebude nič treba - pretože mamka môže platiť daň aj ´dalej (ak chce). Ak je dôchodkyňa - možno aj so zľavou. Ale všade to tak nemusí byť - ak bude treba - spravíš DP (možno ti to aj pripravia na podpis). U nás vlani stačilo zavolať - údaje berú zo systému (neviem, či všetky obce sú zapojené). A ešte stále je koronová doba ... tak určite sankcie nie sú.
Skôr by som povedala - že si viackrát kontroluj kataster, či tam je ešte plomba - nejako dlho je to ???, ak si zaplatila aj súdny poplatok. Čo som ja pozerala pár prípadov - tak do dvoch týždňov to bolo.
.....doplnenie: že poďľa kostolného poriadku bolo treba riešiť už skôr;)
"Pri nadobudnutí nehnuteľnosti dedením v priebehu roka daňová povinnosť dedičovi vzniká prvým dňom mesiaca nasledujúceho po dni, v ktorom sa dedič stal vlastníkom nehnuteľnosti na základe právoplatného dedičského rozhodnutia. Daňové priznanie sa podáva do 30 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti."
citované z § 18 odst 2 z 582/2004
ivka70
17.01.22,15:51
Mozes si to v otazke opravit na spravne.... Tuknutim na ceruzku si ju vies upravit :)
Mária27
17.01.22,16:48
Pri dedení sa vlastníctvo zapisuje do katastra záznamom (nie vkladom) na základe osvedčenia o dedičstve, ktoré tam zasiela notár do 30 dní od jeho právoplatnosti. Kataster má 60 dní na zápis, ale býva to aj viac.
Vlastníctvo dedením sa nadobúda ku dňu smrti poručiteľa. Daňová povinnosť vzniká k prvému dňu nasledujúceho mesiaca od nadobudnutia vlastníctva, ale to ešte nebýva ani ukončené dedičské konanie, preto ani dedič nemôže vedieť, čo bude dediť. Čiže, aj keď daňová povinosť je od toho dňa a tak bude daň vyrubená, zvyčajne sa priznanie podáva až po zápise nehnuteľnosti v katastri.
V tvojom prípade je otázkou, ako sa zrealizuje daňové priznanie na pri prelome rokov a aj vzhľadom na to, že matka platí daň. V tomto ti skutočne poradia najlepšie na úrade.
Katy a R
17.01.22,17:03
Rok 2021 je poriešený, daň zaplatená - aj keď už v septembri mala Rozhodnutie o dedičstve (prepočítavať nebudú). Na rok 2022 už zrejme vydajú nový výmer - už ako sa dohodnú. (môže platiť len jeden spoluvlastník - celú daň)
ivka70
17.01.22,17:34
Mylis sa, pri dedeni plati nieco ine.
Katy a R
17.01.22,17:58
a už si sa stretla s tým, že prepočítavali? - a vrátili daň tomu zomrelému?