Michal1969
17.01.22,17:50
Dobrý deň,
chcel by som sa s vami poradit popripade precitat vas pohlad na danu vec a ci ste sa uz s niecim takymto stretli...
Kupujem nehnutelnost na hypo uver, s realitnym maklerom a majitelom som podpisoval kupnu zmluvu a nasledne sa overil podpis predavajuceho u notara... po overeni zmluv mi realitny makler odmietol odovzdat 1 original kupnej zmluvy s odovodnenim, ze mi ju odovzda az ked banka vyplati kupnu cenu nehnutelnosti, lebo by som vraj mohol zavkladovat kupne zmluvy skor ako banka vyplati peniaze.... Pride vam takyto nestandartny postup pri kupe nehnutelnosti v poriadku ? stretli ste sa s tym uz niekto ? Pokial viem tak ako kupujuci mam pravo na 1 original KZ... Vdaka
Anik
17.01.22,19:38
No takéto niečo by sa v skutočnosti mohlo stať a najskôr sa to už tomu realitnému maklérovi stalo a preto takýto postup. Myslím, že kúpno-predajná zmluva by sa mala podpísať pri podpise úveru v banke. Napíšem len toľko, že s tým mám osobnú skúsenosť v roku 2021(netýkala sa priamo mňa ale svokry , keď kupujúci hneď s podpísanou zmluvou bežal v ten deň na kataster a zavkladoval kúpu nehnuteľnosti. Samozrejme bolo podpísané aj záložné právo na nehnuteľnosť. Bola to dosť nepríjemná skúsenosť. Kupujúci mal najprv zablokovanú nehnuteľnosť pre seba a potom do 1 mesiaca boli vyplatené peniaze z hypoúveru.
Michal1969
17.01.22,19:52
Chapem, ze makler mohol mat neprijemnu skusenost z minulosti avsak z pravneho hladiska si myslim ze makler (ako sprostredkovatel kupy) nema pravo na neodovzdanie 1 originalu KZ ucastnikovy konania (kupno-predajneho). Poopravte ma ak sa mylim :) Ale zatial som sa s tymto stylom nestretol :) Btw. to co sa stalo vasej svokre ste aj nejako dodatocne riesili s kupujucim ? Kedze to asi nebol korektny pristup zo strany kupujuceho ... Vdaka
Mária27
17.01.22,19:53
Zvyčajne sa peniaze riešia vinkuláciou v banke. Ale ak sa bojí, nech ti dá zatiaľ aspoň kópiu. Notár má o overení podpisu záznam.
Anik
17.01.22,19:58
Nie neriešili sme, len zostali trochu naštrbené vzťahy. Kúpno predajnú zmluvu treba podľa mňa zveriť notárovi, alebo človeku ktorý s tým má naozaj skúsenosti a na hocakého makléra by som sa dnes ja nespoliehala. Pri tom predaji som sa neangažovala, lebo nebol záujem. Riešila som už len vzniknutú situáciu. Dokonca dom sa predával vo vzdialenosti 400 km. Takže o srandu bolo postarané, ale dopadlo to potom všetkom v celku ok. Poučenie do života bolo tiež.
Michal1969
17.01.22,19:59
Viete, obavam sa vyplatit kupnu cenu nehnutelnosti bez toho aby som mal original kupnej zmluvy.. v podstate by som nemal nic ako zabezpeku
Michal1969
17.01.22,20:03
Ako zavkladoval s 1 kupnou zmluvou ? Alebo mu svokra odovzdala viac originalov ? Nie je potrebne pre navrh vkladu taktiez podpis aj druheho ucastnika KPZ ? (aj ked neovereny)
Anik
17.01.22,20:04
Keď budeš podpisovať hypoúver tak Ti musí dať orginál zmluvy ináč nepodpíšeš úver.
Michal1969
17.01.22,20:09
To bude asi najschodnejsi krok :) myslim ze aj podpis uveru by mal byt pre druhu stranu dostatocnou zabezpekov..