Mirkaporada
26.09.06,12:55
Musím mať vytvorený osobitný účet v banke na sociálny fond?
Paula
26.09.06,10:56
Musím mať vytvorený osobitný účet v banke na sociálny fond?

Nemusíš .
Tweety
26.09.06,10:56
Musím mať vytvorený osobitný účet v banke na sociálny fond?
Nie, nie je to potrebné.:cool:
Mirkaporada
26.09.06,11:02
Ďakujem.....
Vlasta Č.
29.11.06,14:07
Dostala som informáciu, že kreditné úroky, ktoré nám banka pripisuje na účet SF, musím prevádzať na bežný účet a tam zdaňovať. Čo vy na to?
Paula
29.11.06,14:19
Dostala som informáciu, že kreditné úroky, ktoré nám banka pripisuje na účet SF, musím prevádzať na bežný účet a tam zdaňovať. Čo vy na to?


Ak nie sú zdanené na účte SF, zdania sa v rámci DP. Prevádzať netreba. Napíš prosím, odkiaľ máš túto informáciu.
Vlasta Č.
30.11.06,14:25
Ak nie sú zdanené na účte SF, zdania sa v rámci DP. Prevádzať netreba. Napíš prosím, odkiaľ máš túto informáciu.

Kolegyňa, ktorá predo mnou robila účtovníctvo hovorila, že kadysi to tak účtovala. Zaujímavé je, že minulý rok nám na BÚ SF banka nepripisovala žiadne úroky, až tento rok. Máme účet v SLSP. Napr. vo VÚB úroky. kt. pripisujú na BÚ SF, následne banka sama prevádza na bežný účet. Tak som z toho v pomykove.:confused:
Jana Acsová
01.12.06,09:25
Kolegyňa, ktorá predo mnou robila účtovníctvo hovorila, že kedysi to tak účtovala. Účtujte účtovné prípady, ktoré máte dokladované výpismi. Nič viac a nič menej. Ak bude prevod úrokov na výpise uvedený, zaúčtujte ho, ak nebude ... neúčtujte. Účtovná operácia by nebola dokladovaná. K účtom ste povinní viesť "bankovú knihu" za každý osobitne, zostatky Vám musia súhlasiť s výpismi.
Vlasta Č.
20.12.06,22:35
Účtujte účtovné prípady, ktoré máte dokladované výpismi. Nič viac a nič menej. Ak bude prevod úrokov na výpise uvedený, zaúčtujte ho, ak nebude ... neúčtujte. Účtovná operácia by nebola dokladovaná. K účtom ste povinní viesť "bankovú knihu" za každý osobitne, zostatky Vám musia súhlasiť s výpismi.

:) Ďakujem:) /poďakovanie poslané neskoro ale predsa/.
Vlasta Č.
07.01.07,20:03
Ak nie sú zdanené na účte SF, zdania sa v rámci DP. Prevádzať netreba. Napíš prosím, odkiaľ máš túto informáciu.


Citujem DÚPP č. 1/2007 str.175 prvé 3 riadky: "Pri vedení prostriedkov na osobitnom bankovom účte je vhodné s bankou dohodnúť, aby úroky preúčtovala na bežný účet a poplatky týkajúce sa vedenia účtu zúčtovala z bežného účtu. Zákon o soc. fonde použitie prostriedkov na úhradu takýchto poplatkov nepripúšťa."
Aký máte na to názor?
Zita5
07.01.07,20:07
Citujem DÚPP č. 1/2007 str.175 prvé 3 riadky: "Pri vedení prostriedkov na osobitnom bankovom účte je vhodné s bankou dohodnúť, aby úroky preúčtovala na bežný účet a poplatky týkajúce sa vedenia účtu zúčtovala z bežného účtu. Zákon o soc. fonde použitie prostriedkov na úhradu takýchto poplatkov nepripúšťa."
Aký máte na to názor?

Niektoré banky to robia aj bez dohody .
liba2
07.01.07,21:48
...vtedy ak banka vie že ide o účet soc. fondu.
Vlasta Č.
08.01.07,13:43
Naša banka to nerobí a v roku 2006 som poplatky za vedenie SF dávala do prevádzkovej réžie. Čo s tým, keď by to podľa zákona nemalo takto byť? Máme sa tento rok s bankou radšej dohodnúť aby nám poplatky a úroky prevádzala na BÚ?
Jana Acsová
08.01.07,14:02
Naša banka to nerobí a v roku 2006 som poplatky za vedenie SF dávala do prevádzkovej réžie. Čo s tým, keď by to podľa zákona nemalo takto byť?Čo by ńemalo byť? Prevádzková réžia z titulu poplatkov? To veru byť môže. Neúčtujete tým predsa o použití SF. K tomu si vediete osobitnú evidenciu. Dôsledok, ktorý má strhávanie poplatkov priamo z účtu SF je, že výpis nekorešponduje s knihou SF v položke čerpania ... a to podľa môjho názoru ani nemusí.

Máme sa tento rok s bankou radšej dohodnúť aby nám poplatky a úroky prevádzala na BÚ?Podľa môjho názoru je to jedno.
Vlasta Č.
08.01.07,14:19
Dobre som pochopila: úroky zo SF pri účtovaní v peňažnom denníku idú do príj. ovp. ZD a poplatky do prev. réžie, ale ani jedno ani druhé nie je uvedené v evidencii SF ako ostatná tvorba alebo ostatné čerpanie?
Jana Acsová
09.01.07,06:28
Dobre som pochopila: úroky zo SF pri účtovaní v peňažnom denníku idú do príj. ovp. ZD a poplatky do prev. réžie, ale ani jedno ani druhé nie je uvedené v evidencii SF ako ostatná tvorba alebo ostatné čerpanie?Správne. Tvorba a čerpanie SF by malo byť upravená interne, nakoľko zdroje môžu byť rôzne a aj čerpanie by malo byť upravené na účely v zmysle zákona ... a to určite nie je napríklad na krytie prevádzkových nákladov zamestnávateľa a pod.
liba2
09.01.07,11:50
Dobre som pochopila: úroky zo SF pri účtovaní v peňažnom denníku idú do príj. ovp. ZD a poplatky do prev. réžie, ale ani jedno ani druhé nie je uvedené v evidencii SF ako ostatná tvorba alebo ostatné čerpanie?Ja som to zvykla mesačne/štvrťročne - podľa výšky sumy - aj finančne vysporiadať z bežného účtu.
ciaaa
09.01.07,13:03
Musím mať vytvorený osobitný účet v banke na sociálny fond?


Staci teda ak si ucet SF vediem v PC? A co vtedy, ak nastane cerpanie SF? Napr. mam cerpanie SF na kolekcie. Odkial mam uhradit pokladnicne doklady, z hlavnej pokladne? A do evidencie si len zapisem cerpanie?
Dakujem
Jana Acsová
09.01.07,14:59
Skúsme si nepridávať na starostiach, máme ich aj tak dosť.


Staci teda ak si ucet SF vediem v PC?Nikde nie je podľa môjho názoru povedané, že nejaký "účet" SF musíte viesť a to či už v banke alebo v PC (to si neviem presne predstaviť).


A co vtedy, ak nastane cerpanie SF? Napr. mam cerpanie SF na kolekcie. Odkial mam uhradit pokladnicne doklady, z hlavnej pokladne? A do evidencie si len zapisem cerpanie?
Čerpanie SF je spojené jednak s pohybom peňažných prostriedkov, vo Vašom prípade v hotovosti, ktoré sa premietne v peňažnom denníku a to ako položka znižujúca pokladničnú hotovosť a jednak ako nedaňový výdavok (čerpanie SF). Okrem toho účtovná jednotka účtujúca v sústave JÚ je povinná viesť aj knihu sociálneho fondu, kde zaznamenáte spomínané čerpanie. Účtovanie výdavku v peňažnom denníku nemá nič spoločné s knihou sociálneho fondu, v ktorej sledujete tvorbu a čerpanie SF v zmysle Vašich interných podmienok, ako aj reálny zostatok prostriedkov SF, ktorý je záväzkom voči zamestnancom a vykazuje sa aj v účtovnej závierke - vo výkaze o majetku a záväzkoch.
Jana Acsová
09.01.07,15:05
Účtovanie výdavku v peňažnom denníku nemá nič spoločné s knihou sociálneho fondu...Aby sa táto veta zle nevysvetľovala, mám na mysli, že peňažný denník je osobitná účtovná kniha a kniha SF je samostatná pomocná kniha o záväzkoch z pracovnoprávnych vzťahov.
tamara
09.01.07,15:07
takze ak zrusim účet SF v banke, peniaze si dam do pokladne, bude to ok?
Jana Acsová
09.01.07,15:15
takze ak zrusim účet SF v banke, peniaze si dam do pokladne, bude to ok?Neviem presne, čo otázkou sledujete, ale účet v banke nie je podmienkou účtovania SF.
tamara
09.01.07,15:26
myslela som na účtovanie SF v PU
Jana Acsová
09.01.07,15:26
myslela som na účtovanie SF v PUA v PU je čo? Moja poznámka sa týka aj JÚ aj PÚ ... ak myslíme obe to isté PÚ .-)
tamara
09.01.07,15:50
myslím, že obe myslíme na to iste PÚ :-) len som chcela vediet, ci treba viest nejaku knihu SF...doteraz som to nerobila, tak s tym nemam skusenost, dakujem
tamara
09.01.07,16:09
tak ju budem viesť v peňažnom denníku...dufam, ze to bude v poriadku...dakujem Vám za pomoc
Anja111
09.01.07,16:15
tak ju budem viesť v peňažnom denníku...dufam, ze to bude v poriadku...dakujem Vám za pomoc

Správne by mala byť samostatná kniha SF. Tak ako je kniha došlých fa, kniha odoslaných fa,...
liba2
09.01.07,18:36
Správne by mala byť samostatná kniha SF. Tak ako je kniha došlých fa, kniha odoslaných fa,...Prikláňam sa k tomuto názoru. Predčasom sa taká kniha dala kúpiť v ševte :) .
Jana Acsová
10.01.07,06:54
myslím, že obe myslíme na to iste PÚ :-) len som chcela vediet, ci treba viest nejaku knihu SF...doteraz som to nerobila, tak s tym ods. nemam skusenost, dakujemO knihe SF v JÚ pojednáva § 17 ods. 3 postupov účtovania.

tak ju budem viesť v peňažnom denníku...dufam, ze to bude v poriadku...dakujem Vám za pomocNebude. V PD nie je priestor na sledovanie zostatku SF, ani na prenos počiatočného stavu. PD je o príjmoch a výdavkoch za účtovné a zdaňovacie obdobie, SF je o počiatočnom stave, prírastkoch, úbytkoch a konečnom zostatku, ktorý je záväzkom a premieta sa do účtovnej závierky.
ciaaa
10.01.07,08:31
Tak ok. Nemam ucet SF. Mam len knihu SF, kde evidujem tvorbu a cerpanie. Na cerpanie SF mam blocky z reg. pokladne. V denniku normalne zauctujem na VPD ako VNZD cerpanie SF?
Neviem proste, co s tymi blockami z registracky, ktore mi dal sef uhradit zo SF...
Jana Acsová
11.01.07,14:58
Tak ok. Nemam ucet SF. Mam len knihu SF, kde evidujem tvorbu a cerpanie. Na cerpanie SF mam blocky z reg. pokladne. V denniku normalne zauctujem na VPD ako VNZD cerpanie SF?
Neviem proste, co s tymi blockami z registracky, ktore mi dal sef uhradit zo SF...Vystavíte výdavkový pokladničný doklad a zaúčtujete v PD ako výdavok neovplyvňujúci základ dane. V knihe SF vyznačíte čerpanie (účel) vo výške použitých prostriedkov SF.
johny18
12.02.09,09:12
Vratim sa k tejto teme, odznelo tu, ze v banke nemusi byt vedeny samostatny ucet.

Ako mam potom chapat § 6 zakona o socialnom fonde:
Tvorba fondu a čerpanie fondu sa vedie na osobitnom analytickom účte fondu alebo na osobitnom účte v banke alebo v pobočke zahraničnej banky.
Co znamena osobitny analyticky ucet fondu?
katka25
17.02.09,16:05
Vratim sa k tejto teme, odznelo tu, ze v banke nemusi byt vedeny samostatny ucet.

Ako mam potom chapat § 6 zakona o socialnom fonde:
Tvorba fondu a čerpanie fondu sa vedie na osobitnom analytickom účte fondu alebo na osobitnom účte v banke alebo v pobočke zahraničnej banky.
Co znamena osobitny analyticky ucet fondu?

ja to chapem tak, ze osobitny analyticky ucet je v podstate to iste ako osobitny ucet v banke, ale s tým rozdielom, ze uctujes tvorbu a cerpanie socialneho fondu v hotovosti a to, ako uz bolo povedane v knihe SF si evidujes tvorbu a cerpanie(prijem do SF a vydaj z SF), a potom to uctujes ako nedanove operacie so penazneho dennika (to uz je synteticky ucet) trochu laicky povedane, ale snad to pochopis :)
johny18
17.02.09,18:24
Hej, chapem. Len mne v podstate ide o to, ci osobitnym analytickym uctom sa nemysli nejaky "poducet k hlavnemu uctu" v banke.. Lebo z toho znenia zakona by som netvrdil na 100%, ze sa uz nemusi viest SF na ucte v banke.
Muška
17.02.09,19:01
Hej, chapem. Len mne v podstate ide o to, ci osobitnym analytickym uctom sa nemysli nejaky "poducet k hlavnemu uctu" v banke.. Lebo z toho znenia zakona by som netvrdil na 100%, ze sa uz nemusi viest SF na ucte v banke.
Postupy JÚ
(3) Tvorba a čerpanie sociálneho fondu11) sa účtuje v knihe sociálneho fondu ako prírastok a úbytok sociálneho fondu. Ak prostriedky sociálneho fondu nie sú uložené na osobitnom účte v banke, tvorba sociálneho fondu sa účtuje v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. e) šiesteho bodu. Ak prostriedky sociálneho fondu sú uložené na osobitnom účte v banke, tvorba sociálneho fondu sa účtuje v peňažnom denníku ako finančná operácia v priebehu roka podľa § 4 ods. 6 písm. e) šiesteho bodu.
Čerpanie sociálneho fondu sa účtuje podľa § 4 ods. 6 písm. g).
johny18
17.02.09,19:15
Vdaka, take nieco som potreboval pocut :)
msa
11.01.11,11:46
prosím Vás, už som tu toľko prečítala a stále nemám jasno v tomto: SZČO má podnikateľský účet a aj ešte stále účet SF.Účtujem v ALFE JU. Prevodným príkazom z podnikateľského účtu prevedie mesačne príslušnú sumu na účet SF. Na podnikat.účte tento výdavok zaúčtujem ako tvorba SF a zároveň aj do evidencie sociálne fondu ako príjem. Ako mám však zaúčtovať na účte SF tento príjem? poplatky banky z účtu SF účtujem do prevádzkovej réžie. Tento rok ide SZČO účet SF už zrušiť, ide mi o minulý teda rok 2010. ďakujem za odp.
msa
11.01.11,13:11
posúvam....
Wanda9
14.02.13,12:50
Dobrý deň, mohli by ste mi prosím poradiť s nasledujúcou situáciou? Prevzala som účtovníctvo, kde je vedený SF na osobitnom účte v banke. K 31.12.12 bol zostatok na účte 150,- EUR + v januári 2013 príjem 5,- EUR a zrazené poplatky. Stav v knihe sociálneho fondu k 31.12. bol 200,- EUR.
Chcela by som účet zrušiť ( práve kvôli poplatkom) a viesť SF cez uzávierkové operácie. Ako mám účtovne vysporiadať prevod zostatku prostriedkov na BÚ tak, aby mi súhlasil stav soc fondu?
Vopred ďakujem za rady, lebo som z toho akosi zamotaná.
Wanda9
15.02.13,07:53
Dobrý deň, mohli by ste mi prosím poradiť s nasledujúcou situáciou? Prevzala som účtovníctvo, kde je vedený SF na osobitnom účte v banke. K 31.12.12 bol zostatok na účte 150,- EUR + v januári 2013 príjem 5,- EUR a zrazené poplatky. Stav v knihe sociálneho fondu k 31.12. bol 200,- EUR.
Chcela by som účet zrušiť ( práve kvôli poplatkom) a viesť SF cez uzávierkové operácie. Ako mám účtovne vysporiadať prevod zostatku prostriedkov na BÚ tak, aby mi súhlasil stav soc fondu?
Vopred ďakujem za rady, lebo som z toho akosi zamotaná.


posúvam, či sa niekto nenájde...
kn-alka
15.02.13,07:59
ako bol účtovaný príjem na soc.fond?
Ja tvorbu soc.fondu účtujem na základe interného dokladu pri mzdách. Prevod na soc.fond v banke je len prevod medzi bankami cez 261. Ani mne nesedí suma na 472 a konečný zostatok na bú-SF, práve kvôli poplatkom.
Na BÚ-SF mám účtované pohyby len:
221 / 261 - príjem peňazí
568 / 221 - bankové poplatky

Podľa mňa účet môžeš zrušiť prevodom peňazí na podnikateľský účet 261 / 221
Stav soc.fondu na 472 ti to neovplyvní. Tvorba ako aj čerpanie fondu ti pôjde cez interné doklady - mzdy.
Wanda9
15.02.13,08:28
ako bol účtovaný príjem na soc.fond?
Ja tvorbu soc.fondu účtujem na základe interného dokladu pri mzdách. Prevod na soc.fond v banke je len prevod medzi bankami cez 261. Ani mne nesedí suma na 472 a konečný zostatok na bú-SF, práve kvôli poplatkom.
Na BÚ-SF mám účtované pohyby len:
221 / 261 - príjem peňazí
568 / 221 - bankové poplatky

Podľa mňa účet môžeš zrušiť prevodom peňazí na podnikateľský účet 261 / 221
Stav soc.fondu na 472 ti to neovplyvní. Tvorba ako aj čerpanie fondu ti pôjde cez interné doklady - mzdy.

Ďakujem :-), ale ide o jednoduché účto., takže tvorbu SF v januári som robila cez OZ, keď boli reálne odoslané peniaze z BÚ 5,- na osobitný účet v banke dala som to ako VOZD tvorba soc fondu a došlé peniaze na účet SF ako Príjem NZD - je to ošetrené v softe.

Doteraz som robila len PÚ a tiež by som zrušenie účtu riešila cez 261, ale ako to urobiť v JÚ, žeby len ako VNZD? Alebo by tam mal nejako figurovať aj ten soc fond?
kn-alka
15.02.13,09:19
Nevšimla som si, že sme v jednoduchom účt.
Podľa mňa aj tam zrušíš účet prevodom na bankový účet cez priebežné položky.
Ďalšiu tvorbu SF budeš účtovať cez int.doklady pri mzdách nepeňažnou operáciou.
Wanda9
15.02.13,11:44
Nevšimla som si, že sme v jednoduchom účt.
Podľa mňa aj tam zrušíš účet prevodom na bankový účet cez priebežné položky.
Ďalšiu tvorbu SF budeš účtovať cez int.doklady pri mzdách nepeňažnou operáciou.

Ďakujem moc, urobím to, ako mi radíš :-)