janih
18.01.22,07:52
Ahojte, chcem sa spýtať, vlastním požičovňu náradia a zvažujem kúpu vozidla nad 3,5 tony napr.IVECO Daily 70C18. Auto by som využíval príležitostne len na prevoz svojej techniky, teda nie na rozvoz štrku, piesku a iných materálov. Zaujíma ma, ako to čo najjednoduchšie realizovať, nakoľko vozidlo by som zakúpil buď nové alebo zánovné, tak aby som ho mohol aj odpísať. Rád by som sa vyhol pre mna zbytočnej legislatíve/povinnostiam nákladnej dopravy ako majú napríklad firmy ktoré sa zaoberajú len dopravou alebo prepravou tovarov. Viem, že niektoré konkurenčné firmy majú vozidlo prihlásené na súkromnú osobu a takto ho využívajú na prevoz mechanizácie. Na záver sa ešte raz pýtam, ako to čo najjednoduchšie spraviť aby som vozidlo mohol aj odpísať. Ďakujem
ivka70
18.01.22,06:54
ako sukromna osoba nemas ako auto odpisovat ...takze asi nemas na rozhodovanie nic ine ako kupit ho na firmu ....ak trvas na odpisovani
janih
18.01.22,07:05
Áno to je pochopiteľné.Údajne je to možné spraviť aj tak, že nemusím mať "nákladnú dopravu" nad 3,5 tony, ale dá sa to aj nejako obísť, ale neviem ako, aby som nemusel riešiť všetky tie podmienky nákladnej dopravy. Tak len zopakujem, že vozidlo by som použival len na prevoz techniky. Čiže s vozidlom by som nedosahoval žiadny prijem/nefaktúroval by som dopravu.
besttracker
18.01.22,19:56
v tvojom pripade nepotrebujes mat licenciu na dopravu ak to budes prevazat v ramci SK,ak by si siel do zahranicia tam je to komplikovanejsie,si prestuduj kto licenciu nepotrebuje,budem to parafrazovat,l
Odsek 1 sa nevzťahuje ani na prevádzkovateľa nákladnej dopravy vo vnútroštátnej doprave, ktorý poskytuje len tieto dopravné služby:

a) rozvoz tovaru výlučne na účely miestneho zásobovania obyvateľstva vrátane miestnych trhovísk do vzdialenosti 50 km,... :-) teda ak nebudes nikomu uctovat prepravu ,tak licenciu nepotrebujes , to ze si kupis auto nad 3,5t neznamena ihned ze potrebujes mat licenciu na dopravu .. :-) inak neni to nic tazke vybavit...stoji to tusim do 200 eur ,ked to budes mat na firmu,tak platia pre teba vsetky pravidla ako keby to bol kamion -dodrziavanie doby jazdy,stahovanie dat z tachografu,odpocinky ,tachograf pouzivat, .....,musis mat vsetky potrebne doklady k vedeniu vozidla -KKV,zdravotku,psychotesti,...inspekcia prace ta moze na ceste skontrolovat 28dni dozadu,inpekcia ktora pride do firmy tusim az 2r dozadu... :-)
jslancik
18.01.22,20:57
pozri, asi máš účtovníčku, keďže už podnikáš. tak to konzultuj s ňou. mala by ti bez problémov vedieť odpovedať, ak za niečo stojí.
do určitej miery "odpisovať" sa dá aj vozidlo, ktoré je tvoje. AUV.
janih
23.01.22,08:46
Ahoj, preveril som to medzi tým aj na kraji odbor dopravy. Kde mi potvrdili tak ako píšeš, že pokiaľ nebudem dosahovať príjem resp. nebudem fakturovať dopravu tak vozidlo kľudne môžem napísať na firmu. Otázka však pre mňa ostáva v čom potom spočíva výhoda keď nebudem mať licenciu? Musí mať vodič KKV, musím používať tachnograf prípadne iné? Je jasné, že psychotesty a zdravotnú musí vodič vozidla nad 3,5 t mať automaticky, lebo bez toho neplatí vodičské oprávnenie na skupinu C. Čiže v čom by som to mal uľahčené keby vozidlo používam len firemné veci bez faktúrácie dopravy ako keby mám oficiálne licenciu na dopravu. Prípadne kde by mi túto info podali?
Ďakujem
janih
23.01.22,08:51
Áno pýtal som sa jej, avšak na všetky podrobnosti mi nevedela odpovedať. Začínam sa do toho zamotávať. Nejaké info mám, najhoršie je, že jeden ti povie tak a druhý onak. Myslím si, že je to zbytočne komplikované, pretože ak chce niekto jedno vozidlo dajme tomu do 10 alebo 12 ton alebo v mojom prípade do 7 ton a chce sa pohybovať len v rámci kraja teda do 50-60 km prečo by mal spĺnať tie isté podmienky ako dopravca ktorý má 20 kamiónov. Ale keby bolo keby...
besttracker
23.01.22,15:10
kkv,overeni tachograf musis mat,lebo to kontroluje taktiez inspekcia prace.....tam tych vyhod moc neni,len to ze nemusis si robit licenciu,teda nemusis mat veduceho dopravy/nemusis sa nim stat ty, vyhody: nepridu na kontrolu z odbory dopravy.. :D ,nemusis mat web stranku,nemusis mat prevadzkovy poriadok,nemusis mat dokladovane zazemie vozidla(parkovacie miesto/miesto na udrzbu) nemusis mat zlozenu financn. zabezpeku 5000 eur za auto/nevykazovat majetok /mat poistenie na to,..(v skratke si pozri co treba k licencii-to su vyhody ze to nemusis dokladovat) inak to nema uplne ziadne ine....je to len 1 papier ktory mozu kontrolovat na cestnej kontrole....,inak odporucaju mat nejaky papier ze to co vezies vezies na svoje uceli....lebo na skoleni spominal ze niekto viezol plnu dodavku jogurtou na vlastnu potrebu :D odkedy zrusili povinost zapisovat dopravcou do obch.registra,tak ani kvoli zmene na podvojne ucto to nema vyhodu...inak vsetky informacie ty poskytnu na odbore dopravy v sidle kraja,ale ako poznam niektorych uradnikou nebudu nateseni z tvojich otazok.... :D
janih
30.01.22,08:34
Ahoj, informoval som sa na inšpektoráte práce. Povinnosť KKV údajne mať nemusíš je na to výnimka https://www.mindop.sk/ministerstvo-1/statny-dopravny-urad-4/povinna-zakladna-kvalifikacia-a-pravidelny-vycvik-niektorych-vodicov/vynimky-z-povinnosti-mat-kvalifikacnu-kartu-vodica

a tak isto ani kartu vodiča nemusíš používať. Tachnograf však musíš dávať overovať každé dva roky. Ostatné neviem musím ešte obvolať kraj odbor dopravy. Dáko sa to zamotáva ani úradníci sami nevedia čo treba a čo nie...