gabrieleda
23.01.22,18:45
Ako je to so slovenskými dôchodkyňami, poberajúcimi súčasne rakúsky a slovenský dôchodok, ale na ďalej pracujú v Rakúsku? Dôchodok sa zadáva do daňového priznania ako príjem ?

Je to iné, keď naďalej pracujú? Keby išlo len o samotný dôchodok, ten je oslobodený od dane z príjmu, no čo v prípade, že pracujú naďalej ? Napríklad zarobí 13 000 eur v hrubom ročne a dôchodok ročne jej výjde 5 000 eur. Ak má dôchodok vyšší ako nezdaniteľná časť - 4511,43 eur, nemá ani nárok na túto nezdaniteľnú časť? Vopred vďaka
Katy a R
23.01.22,20:16
Platí pre každého dôchodcu - že pri takom dôchodku (5000) si nemôže znížiť základ dane o NČZD - lebo mu žiadna nevýjde (ani pár eur) ;) kuk §11 odst 6 zák o DzP
a tiež pozri tuto - užitočné pre teba
https://www.porada.sk/325370-zmeny-tykajuce-sa-zdanovania-prijmov-opatrovateliek-pracujucich-na-rakusku-zivnost-post3181445.html#post3181445
gabrieleda
01.02.22,10:13
Ešte by som predsa rada, takú jednoduchú odpoveď .....uvediem príklad: Dve opatrovateľky pracujúce v zahraničí, ktoré podajú daňové na Slovensku: Prvá nie je dôchodkyňa, druhá je súčasne aj dôchodkyňa, ALE obe zarobia rovnako. Aký je rozdiel pri podávaní daňového, keď obe rovnako zarobia, ale jedna z nich už poberá dôchodok? Rozdiel tam nie je, lebo v podstate dôchodok sa nezdaňuje? Vopred vďaka
Katy a R
01.02.22,10:16
ale veď som ti napísala, že dôchodkyňa si nemôže uplatniť NČZD - pri takomto dôchodku jej žiadna nevýjde (ak je dôchodkyňou od 1.1. v danom roku). Takže dôchodkyni výjde vyššia daň .
kn-alka
01.02.22,10:18
Jednoduchá odpoveď: dôchodkyňa zaplatí o 857 € vyššiu daň
gabrieleda
02.02.22,06:58
Vďaka, nebolo mi to jasné, nakoľko ani účtovníčka nie som. Robíme podklady k rakúskemu DP, no spomenúť musím aj čo sa týka zmien na Slovensku. Predtým to bolo iné, čo sa týkalo dôchodkýň, zmena prišla sa mi zdá minulý rok.
kn-alka
02.02.22,07:24
nie, nebola zmena
Anik
02.02.22,09:54
Jarka, gabrieleda má zrejme na mysli to, že do minulého roku bol ten ich príjem vyňatý a tým pádom neplatili z toho príjmu v AT daň, nakoľko to ide teraz zápočtom starobné dôchodkyne to poškodí a na SVK tú daň zaplatia.
kn-alka
02.02.22,10:04
to môže byť :)
Katy a R
02.02.22,16:03
gabrieleda - na Slovensku vždy platilo, že dôchodca si pri takomto dôchodku nemohol uplatniť NČZD - každý dôchodca, či už mal zamestnanie, alebo živnosť (opatroval)... - takže platil dane - pri takomto príjme z celého VZ. Do minulého roku boli "zvýhodnení" dôchodcovia pracujúci v AT oproti domácim v tom, že mohli použiť metódu vyňatia príjmov. Teraz už nemôžu - tak sa to "zrovnoprávnilo" ;) (aj slovenské, aj rakúske opatrovateľky - dôchodkyne platia dane z celého VZ )