delonka
24.01.22,11:23
Manžel chce darovať byt vydatej dcére,samozrejme, my sme majitelia bytu obidvaja,manžel dcéry, v prípade ich rozvodu,mal by právo na dcérin dar?
Tweety
24.01.22,10:28
Nie nemal právo. Byt bude len jej vlastníctvom. Nebude patriť do BSM.
buchač
24.01.22,10:31
Nie.

Manžel dcéry by mal nárok jedine v prípade dcérinej smrti.
pavol54
24.01.22,11:03
právne je to tak ako píšu odpovedajúci, ale morálne a eticky nie. Ako manžel by som mal k manželke len dve otázky: máš milenca? predpokladáš že sa rozvedieš? Na to mali myslieť darovaním pred sobášom, alebo predmanželskou zmluvou
Katy a R
24.01.22,11:09
Pali, čo na tom nie je eticky a morálne v poriadku? Veď predsa mne (alebo aj tebe) nebude nikto diktovať, komu chceš niečo darovať - či? Je to len a len vecou manželov, či dajú byt iba dcére, alebo aj zaťkovi, alebo aj bezdomovcom... a len maličkosť - u nás predmanželská zmluva??? neexistuje!
pavol54
24.01.22,11:22
Tak si predstav že tvoji svokrovci darujú tvojmu manželovi byt alebo niečo trvalej hodnoty a ty by si bola vytlačená na okraj, ako by si sa cítila? ja by som mal pocit že buď mi neveria alebo sa boja že to prepijem. to by som do toho bytu chodil ozaj ako bezdomovec
Katy a R
24.01.22,11:25
to je úplná "normálka" (podľa mňa). ani by mi nenapadlo to riešiť (ani môj zaťko to nerieši). Veď to užívanie - je to úplne rovnako, akokeby ten dom manžel zdedil. Neviem, ako u teba - ale u mňa by zaťko, ani deti (ani nikto) nerozhodoval o mojom majetku;). Môžu mi poradiť;)
buchač
24.01.22,11:33
Katy a R (Dnes 13:25) to je úplná "normálka" (podľa mňa). ani by mi nenapadlo to riešiť.
==============
Ty si môj človek...;)

Ja som dokonca robil darovaciu zmluvu pre svokrovcov, v ktorej som absolútne nefiguroval.
pavol54
24.01.22,11:34
Dedenie je iný problém, riešený zákonom, pokiaľ nebol vyhotovený závet, takže dcéra dáš byt a zaťkovi povieš že ho môže používať(bezplatne:)).
pavol54
24.01.22,11:40
takže ste sa tak dohodli so svokrovcami že nechceš(nemusíš) byť príjemcom daru a tak si aj zmluvu napísal A to je iné
Katy a R
24.01.22,11:45
Samozrejme, že byt bude vo vlastníctve dcéry. Ako už je napísané, nebude v BSM. Ale nezabúdaj na možnosť, že aj ona môže s ním naložiť, ako uzná za vhodné (niekomu predať, darovať.... ) ;)
buchač
24.01.22,12:07
ako uzná za vhodné (niekomu predať, darovať....
===================
To je síce pravda...ALE k takémuto úkonu by sa už mal vyjadriť aj manžel/ka v zmysle toho, že si nerobí nárok na financie.
...teda aspoň ja som podpisoval lajstro.
Katy a R
24.01.22,12:10
samozrejme, vyjadriť sa môže, ale výlučná vlastníčka nehnuteľnosti jeho vyjadrenie nepotrebuje (ani súhlas, ani nič) .
Ale ja som to písala kvôli názoru Paliho - že ak by napr potom dcéra darovala aj manželovi polovičku, resp nejakú časť;))
ivka70
24.01.22,12:12
pavol, ovela viac problemov vznika, ak sa rozhodnu rodicia jedneho z manzelov darovat nehnutelnost obom mazelom a potom naozaj pride rozvod ... a partner dietata, ktoreho rodicia darovali nehnutelnost, chce vyplatit polovicu jej hodnoty ....

cize mam dom, darujem ho dietatu (aj jeho partnerovi), a aby tam moje dieta mohlo po rozvode zit (pripadne aj s vnucencami), tak este musi polovicu domu zaplatit byvalemu ....
ivka70
24.01.22,12:13
ale keby sa tvoja zena rozhodla, ze ti polovicu domu daruje, tak to odporovat tomu lajstru nebude :)
pavol54
24.01.22,12:46
ivka ja viem, hovorí sa že 2 právnici majú 3 právne názory a relácií s majetkovými nezhodami je vyše hlavy. Ale ak niekto napíše že dá len dcére lebo počíta s rozvodom, tak to nech im dá len do užívania a potom nech dedička rieši. dnes sa rozbijú vzťahy kvôli euru a nesprávnej vete. v normálnych rodinách sa riešia veci najprv rozhovorom o možných riešeniach, až potom sa hodia na papier
Jarka 1
24.01.22,13:07
Lenže to, čo je dnes normálna rodina, kde by sa podľa teba mali veci riešiť najprv rozhovorom už o rok normálna rodina byť nemusí. Situácia sa dokáže zmeniť za pár mesiacov.
Lorw
24.01.22,14:01
Ja by som sa chcel opytat / nechcem zakladat novu temu /. Byt som kupil pred 6 rokmi s pomocou HÚ, ktory teraz splacam. Patri byt vylucne mne, alebo by mala nanho narok aj buduca manzelka ?
Katy a R
24.01.22,14:16
práveže založ vlastnú tému (nech sa to nemieša). na LV máš - že komu patrí.
Lorw
24.01.22,14:23
6 rokov je napisany na LV len na mna.
ivka70
24.01.22,14:32
Manželka by mala nárok len na investície do tvojho majetku počas manželstva - čiže by si ju vyplácal z polovice zaplatených splátok počas manželstva.
Chobot
24.01.22,14:50
Byt patrí výlučne len tebe. Nárok na neho by mala tvoja budúca manželka len v prípade tvojej smrti ako dedičstvo po tebe.
kukučka
24.01.22,17:03
Ty s tým darovaním súhlasíš? Ide o byt, v ktorom bývate, alebo o iný byt?
misoft
24.01.22,19:39
A) Ak ste podieloví vlastníci, alebo je to v BSM - musíte darovať obaja! Jeden z vás samostatne nemôže.
B) Dar ako taký do BSM dcéry nespadá - bol by jej VÝLUČNÝM vlastníctvom - teda by do delenia sa nezahrňoval. Zahrňovali by sa len prípadne náklady na údržbu, opravu, ktoré by hradila počas manželstva.