lukuc
26.09.06,13:26
Zdravím, som tu 1x a potrebujem poradiť :o. Pracujem v JÚ ( ALFA), platca DPH. Vystavili sme klientovi FA za služby (4.Q r.2005 a 1.Q r.2006) ale aj napriek dohode ich odmieta uhradiť. Poslala som im tzv. Odsúhlasenie pohľadávok - nereagovali. Podľa našich info firma končí... Ako to mám teda urobiť, aby sme späť dostali aspoň DPH? Môžem im vystaviť Dobropis na neuhradenú sumu? Ako to potom bude v účtovníctve? Ešte som dobropisy nevystavovala... Ďakujem.
Assea
26.09.06,11:36
Ja síce robím podvojné účtovníctvo, ale keď som mala takúto nedobytnú pohľadávku, ale ešte neboli splnené podmienky na jej odpis, tak ako píšete Vy - vystavila som k faktúre dobropis... Aj audítorka mi tento postup odobrila...
:-)))
gabriela7755
26.09.06,11:42
Jedná sa o takú zanedbateľnú sumu, že sa Vám neoplatí vymáhať pohľadávku
súdnou cestou ?
Jana Acsová
27.09.06,13:12
Ja síce robím podvojné účtovníctvo, ale keď som mala takúto nedobytnú pohľadávku, ale ešte neboli splnené podmienky na jej odpis, tak ako píšete Vy - vystavila som k faktúre dobropis... Aj audítorka mi tento postup odobrila...
:-)))Áno? A aké boli dôvody? Aký účtovný prípad Vám vznikol? Došlo k zmene podmienok dohodnutého obchodu? Alebo?

P.S.:
Všetci účastníci včerajšieho školenia vedia o čom hovorím .-)
renča1
28.09.06,03:52
Dosť často sa v poslednej dobe stretávam s názorom, že k neuhrad.pohľadávke treba vystaviť dobropis. To je nejaký nový trend? :D
Napr. príspevok č.9.:rolleyes:

http://www.porada.sk/t21372-nevysporiadane-pohadavky.html
liba2
28.09.06,03:59
Dosť často sa v poslednej dobe stretávam s názorom, že k neuhrad.pohľadávke treba vystaviť dobropis. To je nejaký nový trend? :D

Ja tento názor nepovažujem za správny. Ak došlo k dodaniu tovaru alebo služby, nemám dôvod na jeho zrušenie len preto, že mi príjemca nezaplatil faktúru.
Ak bola faktúra vystavená pred dodaním tovaru alebo služby a k dodaniu nedošlo, lebo odberateľ nezaplatil, potom je namieste vystaviť dobropis/stornofaktúru a pod.
renča1
28.09.06,04:19
Ja tento názor nepovažujem za správny. Ak došlo k dodaniu tovaru alebo služby, nemám dôvod na jeho zrušenie len preto, že mi príjemca nezaplatil faktúru.
Ak bola faktúra vystavená pred dodaním tovaru alebo služby a k dodaniu nedošlo, lebo odberateľ nezaplatil, potom je namieste vystaviť dobropis/stornofaktúru a pod.

Vlastne §25 ZDPH hovorí o oprave základu dane.:)
lukuc
28.09.06,05:43
Ďakujem za reakcie, ale nie som z toho múdrejšia :mee:. Nieje to veľká suma, takže o nejakom súdnom spore ani neuvažujeme... Ak by som im vystavila dobropis, v mojom účtovníctve - Alfe - by to bola vlastne FA s mínusovou hodnotou a do evidencie DPH by sa to prenieslo do riadku - dodanie tovaru a služby (§8a9)? Tým by sme dostali DPH späť. A cez ID "príjem neovlyvňujúci ZD" raz s plusovou, raz s mínusovou hodnotou? V súvislosti s predmetnými FA sme si neúčtovali do našich nákladov nič, ide o službu... Úhradu nedostaneme, tak aspoň DPH... Už som z toho komplet popletená :mee:
Manual
28.09.06,05:56
Ďakujem za reakcie, ale nie som z toho múdrejšia :mee:. Nieje to veľká suma, takže o nejakom súdnom spore ani neuvažujeme... Ak by som im vystavila dobropis, v mojom účtovníctve - Alfe - by to bola vlastne FA s mínusovou hodnotou a do evidencie DPH by sa to prenieslo do riadku - dodanie tovaru a služby (§8a9)? Tým by sme dostali DPH späť. A cez ID "príjem neovlyvňujúci ZD" raz s plusovou, raz s mínusovou hodnotou? V súvislosti s predmetnými FA sme si neúčtovali do našich nákladov nič, ide o službu... Úhradu nedostaneme, tak aspoň DPH... Už som z toho komplet popletená :mee:
A na základe čoho akého argumentu by si vystavovala dobropis ? Napr. že nie sú realizované práce ? A to by ste akože zistili až po roku ? A nemá náhodou druhá strana tú vašu faktúru uhradenú v hotovosti sama pre seba ? Ak končia ako predpokladáš. /ono sa stáva všeličo... ?/
Pekný deň...:)
lukuc
28.09.06,06:32
A na základe čoho akého argumentu by si vystavovala dobropis ? Napr. že nie sú realizované práce ? A to by ste akože zistili až po roku ? A nemá náhodou druhá strana tú vašu faktúru uhradenú v hotovosti sama pre seba ? Ak končia ako predpokladáš. /ono sa stáva všeličo... ?/
Pekný deň...:)

Takže s tým nemôžem robiť nič, len čakať a prenášať to z roka na rok? :o
Manual
28.09.06,06:38
Takže s tým nemôžem robiť nič, len čakať a prenášať to z roka na rok? :o
Viem o čo sa ti jedná, ale k vystavenej Fa vystavuješ dobropis z nejakého dôvodu. A ten dôvod musí byť logický, lebo od vystavenia je už skoro rok !!
Stornovať práce po roku je nelogické.
Možno niekoho napadne nejaký dôvod na dobropis.
Pekný deň...:)
Dubovy
29.09.06,05:33
Viem o čo sa ti jedná, ale k vystavenej Fa vystavuješ dobropis z nejakého dôvodu. A ten dôvod musí byť logický, lebo od vystavenia je už skoro rok !!
Stornovať práce po roku je nelogické.
Možno niekoho napadne nejaký dôvod na dobropis.
Pekný deň...:)

Napada mi jednoduchý dôvod: odpustenie platby za pohľadávku.
Len to zákon (o DPH) nedovoľuje, ako mi bolo, mne neskúsenému, poraďákom už odpovedané. Mimo zákon by muselo platiť ešte milosrdenstvo :) .
eop
29.09.06,07:04
Takže s tým nemôžem robiť nič, len čakať a prenášať to z roka na rok? :o

A nedalo by sa to, že by ste odpredali túto pohľadávku firme, ktorá si to už bude sama vymáhať? Zato vám vyfakturujú províziu (nejaké percento z vymoženej pohľadávky). A nie je to ani náročné, ako keby sa to malo riešiť súdnou cestou. Ale ak je to naozaj smiešna suma, tak to sa neoplatí.
apo
01.10.06,18:23
Ja síce robím podvojné účtovníctvo, ale keď som mala takúto nedobytnú pohľadávku, ale ešte neboli splnené podmienky na jej odpis, tak ako píšete Vy - vystavila som k faktúre dobropis... Aj audítorka mi tento postup odobrila...
:-)))

Ja mám tiež jedného krásavca. Nedám mu účtovnú uzávieku ani tlače z účtovníctva za rok 2005 a na základe toho vystvím dobropis. Dańovú kontrolu mal za rok 2004 takže asi mu moje výstupy chýbať nebudú, ale mne sa vráti DPH a nezaplatím dań z príjmu.

apo