wATAw
24.01.22,13:50
Ahojte/Dobry den. Doteraz som mala MS Office vo svojom PC v starsej a volne dostupnej verzii, kamarat mi ho davnejsie instaloval. V praci mame Office Professional plus 2019 a ten mi vyhovuje najviac, som na neho zvyknuta, aj ked viem, ze su takmer rovnake, ale aj tak.. :) Chcela som ho mat nainstalovany aj doma na moj PC, tak som stary odinstalovala a nainstalovala tento, lebo kamos je v zahranici, tak som to musela zvladnut sama :) Takze som si stiahla verziu, ktorej platnost mi zajtra vyprsi a pyta to product key. Zvazujem, ze si ho zakupim, lebo s Office-om robim casto aj doma. Viem, ze sa to da aj nejako ofajcit :) ale chcem sa informovat aj na legalnu moznost. Nieco som hladala na nete, ale nevyznam sa, niekde je cena za 18 €, niekde za 400 €. Neviem ci staci kupit len ten product key, alebo cely office, niekde to je na mesiac, nikde navzdy, no mam z toho gulas :) Vedel by mi niekto poradit, odkial a za kolko je to najviac vyhodne? Fakt som v tomto magor, tak poprosim lopatisticky a s uctou :D Dik
ivka70
24.01.22,13:12
Tu to mas rozpisane ...uz si len vybrat:
https://www.alza.sk/ako-vybrat-microsoft-office
wATAw
24.01.22,13:19
Tento link som videla aj ja, vybrat by som si vedela. Len mi stale nie je jasne, preco na inych strankach som nieco podobne (mozno to iste, mozno uplne nieco ine - nevyznam sa) videla za ovela nizsie ceny.
ivka70
24.01.22,13:24
musis si dobre pozriet, ci ide o predplatne na mesiac/rok ciine obdobie alebo trvalu licenciu (zvycajne uz nekupis).
A este mozes nejaku akciu vychytat na prvy rok .....
wATAw
24.01.22,13:28
ivka70
24.01.22,13:34
pride mi to ako aliexpres pre sw :) ale zasa ,co ti brani skusit to, 19 eur nie je taka hrozna cena za pokus, ak vyjde a ak nie, strata nie je zasa tak velka ...
wATAw
24.01.22,13:43
Nie je to vela, ale predsa len mam respekt, ked sa nevyznam. Preto sa informujem. Lebo 300 a 18 je rozdiel :)
Chobot
24.01.22,14:36
Keďže som si tým nedávno prešiel, skrátene a zjednodušene ti to vysvetlím.

Operačné systémy aj programy (či balíky programov ako Office) sa dajú zvyčajne kúpiť ako:
1. krabicové verzie - dostaneš krabicu, v ktorej je licenčný kód a prípadne inštalačné médium
2. elektronické licencie - na stránke predajcu si kúpiš softvér a mailom ti pošle inštalačný kód. Stiahneš si inštalačný softvér a pomocou inštalačného kódu si ho nainštaluješ do PC.

Teraz k samotným liceniám. Existujú v zásade 2 druhy licencií:
1. tzv. OEM - ktoré sa viažu k základnej doske PC alebo notebooku. Nainštalujú sa raz a nemožno ich znovu použiť.
2. Retail verzie - ktoré sa dajú odinštalovať a nainštalovať inde.

Sú aj rôzne dočasné vývojárske verzie (tzv MSDN licencie), ktoré sú platné počas limitovaného obdobia.

K samotnému Office - na predaj sú rôzne verzie Office balíka - napr. 2013, 2016, 2019. Tieto zvyknú byť celoživotné licencie, t.j. kúpiš licenciu a môžeš ju neobmedzene dlho používať.

Potom máš Office 365, kde kupuješ licenciu na 1 rok. Office 365 ti zaručuje stálu aktuálnosť balíka office, že stále bude mať najnovšiu verziu so všetkými aktualizáciami. Po roku treba licenciu znovu obnoviť za poplatok.

Neviem, či existujú nejaké platené licencie na mesiac, ale to zvyknú byť trial verzie (skúšobné) na mesiac zadarmo a potom treba kúpiť riadnu inštaláciu.

Ešte sa dajú kúpiť licencie na 1 PC, alebo balík na viac inštalácií (2, príp. 5 PC či viac). Teraz ale uvažujme len nad jednoinštalačnou licenciu (t.j. pre 1 PC).

Ako som vyššie spomínal, retail verzie sa dajú predať aj ako second hand. Niektoré firmy napr. prejdú na vyššiu verziu programu a preto staršiu odinštalujú. Tým pádom sa inštalačný kód uvoľní a dá sa znovu predať. Preto takéto kódy pod rukou sú lacnejšie, zvyčajne za zlomok ceny pôvodného programu.

Treba si len dať pozor na predajcu, či naozaj predáva legálne second hand licencie a nie tie developerské alebo pirátske verzie. Treba si pozrieť hlavne nezávislé recenzie na tieto obchody a tak sa rozhodnúť.

Ja som kúpil inštaláciu Windowsu 10 Pro za 27 € z tejto stránky:

https://www.digisoft.sk/10-ms-windows-10

a následne Office 2019 z tej stránky, čo si uviedla za 19 €:

https://www.buy-keys.com/product/microsoft-office-2019-professional-plus/

Po každej kúpe mi došiel mailom inštalačný kód (licencia). Windows aj office sa inštalajú trochu odlišne. Pre office si treba založiť na https://setup.office.com/ konto, k nemu zadať ten inštalačný kód a nainštaluje sa ti príslušná verzia balíka Office.

Takže tieto 2 stránky mám overené a môžem ich doporučiť. Dokonca na tej buy-keys stále vidím moju recenziu (pod menom Tibor).
wATAw
24.01.22,14:49
Dakujem za vysvetlenie, uz mi je to trochu jasnejsie :) Konto zalozene mam, cize to by nemal byt problem. Ale na ujasnenie - cize ak si z tej stranky kupim ten dany produkt, co som posielala (alebo aj ty), tak to znamena, ze uz navzdy budem mat v mojom pc office a nemusim sa nicoho obavat? :)
Chobot
24.01.22,14:54
V popise produktu to máš uvedené:

Languages: All Languages | License Type: Lifetime for 1 PC | 32-bit & 64-bit Setup Files

Takže licenciu máš doživotne pre 1 počítač, jazyk si vyberieš aký len chceš a vyberieš si, či si nainštaluješ 32 alebo 64 bitovú verziu. Záleží od toho, akú verziu Windowsu máš. Pozor na to, či máš Windows 7, 8, 10 alebo 11 - Office 2019 nie je kompatibilná so staršími Windowsami.

JA mám 64 bitovú verziu.
wATAw
24.01.22,15:06
Oukej, dakujem :) Mam win 10 a tiez 64 bitovu verziu. Tak idem do toho :) Snad to dobre dopadne, nie som prilis technicky typ :D
wATAw
24.01.22,16:28
Ja len ze kupa uskutocnena, balik nainstalovany, vsetko fici, az sa cudujem, ze to bolo take jednoduche :)
Chobot
24.01.22,18:44
... a celkom lacné.
vlado 33
24.01.22,19:09
Áno, presne odtiaľ to mám tiež.
dmc
25.01.22,10:20
ide o druhotnu licenciu - funkcne - overene.