stívko
24.01.22,14:21
Kto mi vie poradiť so zdaňovaním slovenskej živnosti na ktorej je vyznačené že ide o podnik zahraničnej osoby. Živnosť prevádzkuje ukrajinec s trvalým pobytom na ukrajine a prechodným pobytom na SK a zdržuje sa tu viac ako 183 dní v roku, je slovenský rezident?? môžem mu uplatiť paušálne výdavky???
ivka70
24.01.22,13:28
Ci je slovensky rezident, na to treba posudit aj ine, trvaly pobyt hovori o jednom, 183 dni o druhom. Zavisi napr. ci ma aj prijmy na Ukrajine a ake pod.
Ak by bol rezidentom SR, podava potom DP z celosvetovych prijmov na SK, co ale skor nebude ako bude, ak ma prijmy aj doma.
Nema to vsak vplyv na to ,ze ak podnika na SK, tak prijmy zo zivnosti tu aj zdanuje .... a moze si uplatnit pausalne vydavky, ako kazdy iny podnikatel.
Lubica3
24.01.22,14:41
no neviem, treba si overiť či bol k 1.1. zapísaný v OR ako zahraničná osoba a tým pádom musí viesť podvojné účtovníctvo, ale ako píše Ivka, treba vedieť podrobnosti
Anik
24.01.22,19:38
na 99% pôjde o osobu, ktorá je zapísaná v OR, ako zahraničná osoba s povinnosťou viesť podvojné účtovníctvo a teda nebude môcť využiť paušálne výdavky