AH.DCA
26.01.22,10:13
Je rok 2022 a niektorí zamestnanci majú nevyčerpanú dovolenku z roku 2021 celých 25 dní. Nemáme vo firme nariadenú celozávodnú dovolenku. Každý zamestnanec si čerpá dovolenku podľa svojej potreby. Môže zamestnávateľ nariadiť nejakou internou smernicou, aby zamestnanci čerpali dovolenku priebežne a nezostalo im veľa dovolenky do nasledujúceho roku? Poradíte mi prosím Vás ako by to v tej internej smernici malo byť napísané? Ďakujem vopred.
Tweety
26.01.22,09:17
Samozrejme, že môže, v zásade čerpanie D určuje zamestnávateľ po dohode so zamestnancom. Pozri ZP od §111.
ivka70
26.01.22,09:18
Zamestnavatel moze nariadit cerpanie celej dovolenky, umoznuje mu to Zakonnik prace, nepotrebuje na to smernicu..
Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku,

Standardne by mal na cerpanie dovolenky vytvarat plan cerpania. Ak ho nema, mal by internou smernicou aspon definovat ako a kedy si planuju dovolenku zamestnanci. Moze tam byt aj to, ze zamestnanec si ju ma planovart tak ,aby ju vycerpal najneskor do ...co ja viem, marca nasledujuceho roka, ak ju nevycerpa, bude mu jej cerpanie nariadene v aprili ....
Nariadit moze aj be toho, individualne, pisomne oznamit naplanovane cerpanie najneskor 14 dni vopred.

zze/2001-311/111/1
AH.DCA
26.01.22,09:27
Ďakujem za info, ale zákonník práce si viem prečítať. Mne prikázal riaditeľ vypracovať internú smernicu a potrebujem tip ako mám napísať text a nie citovať zákonník práce. To si vie prečítať každý.
ivka70
26.01.22,09:30
Podla tvojej otazky v nazve si ho precitat nevies.
Smernica musi vychadzat zo Zakonnika prace, tak skus si ho precitat ... mozno znova a s porozumenim. My predsa netusime, co a ako chcete v tej smernici definovat ....
Mozes is napriklad urcit, ze zamestnanec musi vycerpat 1/3 dovolenky do juna daneho roka, a 2/3 do cecembra ...vymysli .... tym ta asi poverili ...
AH.DCA
26.01.22,09:57
Áno tak mi prikázal riaditeľ, že mám určiť spôsob ako si to majú čerpať. Ďakujem za nápad. Nemám skúsenosť ako mzdárka s vydávaním smerníc. A ešte chce aby keď si zamestnanec vypíše lístok na čerpanie dovolenky, potom si ho nezamenil za lístok od lekára, že navštívil ošetrenie. Lebo majú naorážané lístky a využívajú to takto tiež.
ivka70
26.01.22,10:01
Na zamenenie nema zamestnanec narok, prekazka v praci totiz dovolenu nerusi. (Zakonnik prace)
Rusi ju len PN alebo OCR.
Take potvrdenie mozes odmietnut a vobec ho nebrat do uvahy.
AH.DCA
26.01.22,10:46
Ďakujem. Moc ste mi pomohla. Tu sa nemám s kým o o tom poradiť. Pekný deň prajem.
ivka70
26.01.22,11:26
A ak mate podozrenie, ze zamestnanci falsuju potvrdenia, mozes poziadat lekara o potvrdenie, kedy tam zamestnanec realne bol (nie zistovat diagnozu, len to, ci v ten den lekara navstivil).
Zamestnanci by si rozmysleli dodavat falsovane potvrdenky, ak by par krat dostali pisomne upozornenie kvoli podvodu.
Katy a R
26.01.22,11:36
Nuž najlepšie urobíš - keď sa "poradíš" so ZP - tam máš presne podmienky, ako je to s čerpaním dovolenky, aj ako je to s prekážkami v práci - čo môže zamestnávateľ (ošetriť si v smernici) , aj čo musí ... ;) .