richardes123
26.01.22,11:18
Dobrý deň,
pri kontrole daňového priznania som si všimol, že mi účtovnička zaradila do základu dane aj faktúru, ktorá síce bola vystavená 12/2021 ale preplatená až 1/2022. Som živnostník s paušálnymi výdavkami. Tento rok chcem brať hypotéku, takže mi zvýšeny základ vlastne až tak nevadí, a premýšľam, či podávať opravné urýchlene, alebo až keď dostanem hypotéku. Nebude to mať nejaký extra vplyv na jej výšku, ale tak lepšie mať rezervu. Je to veľký problém a máme podať opravné hneď? Ďakujem.
ivka70
26.01.22,10:35
Kedze v minulosti banky mali probelem s fiktivnymi DP, ktore potom boli po prizani hypoteky opravene na spravne (samozrejme ovela nevyhodnejsie cisla pre hypoteku), banky si na taketo korekcie DP u zivnostnikov davaju velky pozor a moze to byt aj dovodom nevyplatenia uz predschvalenej hypoteky, Dokonca tusim v zmluve maju aj formulku o povinnosti take zmeny oznamit a je to dovodom na prehodnotenie celeho schvalovacieho procesu.
Odporucam opravit hned a s realnymi cislami ziadat o hypoteku.
veronikasad
26.01.22,11:07
Nepíšeš kedy chces brať hypotéku, opravné môžeš podať len do 31.3., potom už len dodatočné. Doporučujem opraviť pred podaním žiadosti o hypotéku, neuhradenu fa uviest v pohľadávkach...
richardes123
26.01.22,11:20
Vo februári som chcel pobehať banky :) Tak ideme to teda opraviť. Ďakujem za radu.
richardes123
26.01.22,12:56
Ešte mi napadlo, zaujíma sa nejako banka o pohľadávky klienta? Lebo túto FA budem mať za 2021 uvedenú ako pohľadávku. Hm, ale premýšľam, že asi skôr nie, lebo veď podnikateľ koniec koncov môže vystaviť faktúru komukoľvek v akejkoľvek hodnote.