vieroslava
28.01.22,12:06
Ako autorizovanému geodetovi dôchodcovi mi zo zákona vyplýva povinnosť byť evidovaný ako podnikateľ v slobodnom povolaní. Keďže túto činnosť - autorizáciu nevykonávam ako platenú (autorizujem iba práce svojmu synovi), nemám z tejto činnosti žiadne príjmy a zdravotné poistenie za mňa platí štát ako za dôchodcu. IČO by mi pridelil štatistický úrad a neviem, aké povinnosti pre mňa vyplývajú voči daňovému úradu, sociálnej a zdravotnej poisťovni. Či musím platiť nejaké odvody aj pri nulových príjmoch a podávať nulové daňové priznanie. Vedel by mi niekto kvalifikovane poradiť, prosím?
veronikasad
28.01.22,16:13
iné zdanitelné príjmy, napr. zo zamestnania nemáš ?
Katy a R
28.01.22,17:41
Máš všetky povinnosti, ako každá iná SZČO, ktorá je zároveň dôchodcom. teda registrácia na DU, predpokladám, že aj povinná elektronická komunikácia (to si pre istotu over - či si vo výnimke). Platiť by si ale nemusel nič, pretože v ZP si môžeš dať nulové preddavky -ak by si mal príjem, tak by potom možno od teba chceli niečo doplatiť, ale pri malom príjme nemusíš riešiť ani DP no a tým pádom ani odvody nebudú. Ja doporučujem oznámenie na DU - v takom prípade, ak je tvoj píjem nižší ako 50% NČZD. (akurát sme posielali jedno takéto všeobecné oznámenie) . A SP neriešiš vôbec.
Ak samozrejme bude ten príjem vyšší - tak sa zariadiš podľa toho - DP, poistné na ZP, resp aj na SP možno?
vieroslava
29.01.22,07:24
Som nepracujúci dôchodca, mám iba príjmy z prenájmu, ktoré normálne zdaňujem (ale z týchto príjmov sa odvody neplatia), predtým som bola SZČO s prideleným IČO aj DIČ, ale živnosť som dávno ukončila. Manžel je podobný prípad, ale on neplatí žiadne dane, lebo nemá žiadne príjmy, okrem dôchodku.
vieroslava
29.01.22,07:27
Čiže ak som správne pochopila, budem iba registrovaná ako slobodné povolanie s pridelených IČO aj DIČ (po oznámení na DÚ), ale ak nebudem mať žiadne príjmy, nemusím vôbec nič oznamovať na DÚ, ZP ani SP, ani podávať nulové priznanie.
veronikasad
29.01.22,09:39
Po pridelení IČO štatistickým úradom - ŠU asi nerobí registráciu na DU - si treba vybaviť elektronickú komunikáciu na Daňovom úrade a zaregistrovať sa ako platitel dane z príjmov fyzickej osoby. Ak prijem za kal.rok nepresiahne polovicu ročnej nezd.časti základu dane, DP typu B podať nemusí, stačí keď pošle oznámenie že mu nevznikla povinnosť podať DP.
Ak nebude podávať DP, žiadne povinnosti voči ZP a SP mať nebude. Aj keby príjem presiahol, povinná registrácia v SP mu vznikne až keby jeho ročný príjem presiahol 12-násobok minimálneho vymeriavacieho základu.
V ZP je ako starobný dôchodca poistencom štátu, príp. nedoplatok by vyrovnal v RZZP, ak by teda z podnikania mal nejaké príjmy.
vieroslava
29.01.22,12:42
Ďakujem.
Katy a R
29.01.22,18:06
musíš mať vybavenú aj elektronickú komunikáciu - no a keďže máš príjem z prenájmu - tak podávaš DP, aj všetko riešiš len elektronicky (papierovo sa už potom DU baviť s tebou nebude)
vieroslava
31.01.22,06:16
Ďakujem. Elektronická komunikácia nie je problém, už teraz podávam DP elektronicky.