lenycka78
26.09.06,14:21
Chcela by som sa opytat, ake postihy hrozia, ak na nas "prisli" ze sme nezaplatili zakonnu poistku za rok 2005 az do aprila 2006 a potom sme ju od aprila 2006 zaplatili - teda od 4.mesiaca 2006 je auto opat zakonne poistene. Auto bolo nepojazdne ale neodhlasene z evidencie - co bola nasa chyba...Ako som pisala v roku 2006 sme uzatvorili poistku ktoru sme aj zaplatili, s autom bolo "tuknute" v auguste 2006 a asi na zaklade toho dosli na to resp. pytaju od nas potvrdenia za rok 2005 ci bolo zakonne auto poistene - ale v case nehody auto bolo zakonne poistene.
viete mi niekto odpovedat ake sankcie alebo pokuty tam hrozia a vlastne z ktorej strany kedze auto nebolo v roku 2005 zakonne poistene???
Dakujem
Lenka
Chobot
27.09.06,07:28
Chcela by som sa opytat, ake postihy hrozia, ak na nas "prisli" ze sme nezaplatili zakonnu poistku za rok 2005 az do aprila 2006 a potom sme ju od aprila 2006 zaplatili - teda od 4.mesiaca 2006 je auto opat zakonne poistene. Auto bolo nepojazdne ale neodhlasene z evidencie - co bola nasa chyba...Ako som pisala v roku 2006 sme uzatvorili poistku ktoru sme aj zaplatili, s autom bolo "tuknute" v auguste 2006 a asi na zaklade toho dosli na to resp. pytaju od nas potvrdenia za rok 2005 ci bolo zakonne auto poistene - ale v case nehody auto bolo zakonne poistene.
viete mi niekto odpovedat ake sankcie alebo pokuty tam hrozia a vlastne z ktorej strany kedze auto nebolo v roku 2005 zakonne poistene???
Dakujem
Lenka

Zákon 381/2001 § 19:

"(1) Obvodný úrad je oprávnený tomu, kto

a) podľa § 3 ods. 1 neuzavrie poistnú zmluvu, uložiť pokutu do výšky 15 000 Sk,
b) neuposlúchol výzvu podľa odseku 2, uložiť pokutu do výšky 5 000 Sk.

(2) Obvodný úrad na základe podnetu kancelárie podľa § 25 ods. 3 bez zbytočného odkladu vyzve toho, kto má povinnosť uzavrieť poistnú zmluvu podľa § 3 ods. 1, aby do siedmich dní od doručenia tejto výzvy predložil potvrdenie o poistení zodpovednosti."

Okrem toho, ak by ste boli spôsobili škodu v období, kedy auto nebolo poistené, tak ste povinní nahradiť spôsobenú škodu v plnej výške.
lenycka78
27.09.06,07:31
dakujem za odpoved.
takze tak ako som predpokladala obvodny urad ma bude za ten rok 2005 pokutovat sumou 15000 skk??? Mne uz poslali vyzvu, tak som im poslala vysvetlenie s listom a teda len dokladom o zaplateni za rok 2006. Nastastie auto v case nehody bolo zmluvne poistene.
Alebo budem musiet este aj tu poistku doplatit?????
Chobot
27.09.06,07:38
dakujem za odpoved.
takze tak ako som predpokladala obvodny urad ma bude za ten rok 2005 pokutovat sumou 15000 skk??? Mne uz poslali vyzvu, tak som im poslala vysvetlenie s listom a teda len dokladom o zaplateni za rok 2006. Nastastie auto v case nehody bolo zmluvne poistene.
Alebo budem musiet este aj tu poistku doplatit?????

Spätne ani nie je možné doplatiť poistenie, pretože pokutu platíš úradu a poistenie poisťovni. Úrad si nemá prečo nárokovať na zaplatenie poistky.

A poisťovňa Ťa poistí len odo dňa uzavretia poistky, nie je možné poistku antidatovať. Teda v roku 2005 auto nebolo poistené a to sa už nedá zmeniť.
rada
27.09.06,08:12
Pokuty vyššie citované zo zákona sú uvedené ako najvyššie peňažné sumy, ktoré môže úrad ako sankciu uložiť. Pri uložení pokuty v konkrétnom prípade úrad prihliada na dve skutočnosti, a to :

na závažnosť porušenia povinnosti
dĺžku trvania protiprávneho stavuZ toho mi vyplýva, že je možné, že úrad po zvážení môže pokutu znížiť a pri dobrom odôvodnení žiadosti o odpustenie snáď aj odpustiť . Je to individuálne. Okrem toho zákon upravuje aj premlčanie práva na uloženie pokuty, keď úrad môže pokuty uložiť do jedného roka odo dňa kedy dostal oznámenie od útvaru PZ alebo od kancelárie, že osoby uvedené v §3 ods. 1 zákona si nesplnili svoju povinnosť uzavrieť poistnú zmluvu. Najneskôr však môže úrad pokutu uložiť do troch rokov odo dňa keď k porušeniu povinnosti došlo - toto sa však vzťahuje na prvé použitie vozidla - ust.§3 ods.3.
Napr.držiteľ mal povinnosť uzavrieť zmluvu o povinnom ručení k 1.4.2005. PZ alebo kancelária pri kontrole zistili, že držiteľ vozidla nemá uzavretú poistnú zmluvu. Túto skutočnosť oznámili úradu dňa 30.9.2005. Úrad môže držiteľovi uložiť pokutu 15 000,- Sk najneskoršie do 30.9.2006.
tammara
23.11.06,11:56
Vie mi niekto poradit, ak poistna na MV bola uhradzana stvrtrocne, jeden stvrtrok sme neuhradili a poistovna s nami ukoncila zmluvu, sme povinny sa znovu prihlasit do tej istej poistovne, alebo si mozme vybrat inu?
Chobot
23.11.06,12:02
Vie mi niekto poradit, ak poistna na MV bola uhradzana stvrtrocne, jeden stvrtrok sme neuhradili a poistovna s nami ukoncila zmluvu, sme povinny sa znovu prihlasit do tej istej poistovne, alebo si mozme vybrat inu?

Jednoznačne Ti povedať neviem, trebalo by pozrieť Všeobecné poistné podmienky, ako má tá poisťovňa upravené poistné obdobie, a ako zaniklo poistenie.

Dôležité je, akým spôsobom poisťovňa ukončila poistný vzťah, resp. aký dôvod uviedla ako ukončenie poistky. Ak to bolo ukončenie z dôvodu nezaplatenia poistného, tak sa postupuje podľa § 9 ods. 5 o PZP:

"5) Ak poistenie zodpovednosti zanikne počas poistného obdobia pre neplatenie poistného, osoba, ktorá má povinnosť uzavrieť poistnú zmluvu podľa § 3 tohto zákona, je povinná uzavrieť poistnú zmluvu na zostávajúcu časť poistného obdobia s doterajším poisťovateľom. Poistná zmluva uzavretá počas tohto poistného obdobia s iným poisťovateľom je neplatná."

čiže musíte uzavrieť poistku s tou istou poisťovňou. Ak však poisťovňa vypovedala poistku z iného dôvodu (napr. po nahlásení poistnej udalosti, z dôvodu nejakého porušenia zmluvnch podmienok,...), tak môžete uzavrieť s inou poisťovňou. V liste od poisťovne musíte mať dôvod napísaný, pozri so to tam.
filo18
27.05.08,12:43
Ja by som zasa chcel vediet vyriesit tento problem. Rodicia maju staru SKODOVKU . Nejazdia na nej a vzhladom na to ze su to dochodcovia nechcu platit zakonu poistku. Auta sa nechu zbavit lebo je v super stave, takze zosrotovat ho je skoda a chcu si ho nechat. Ako by sa dalo vyriesit aby nebolo potrebne platiti zákonne positenie? A vzhladom na to ze prestali minuly rok platit poistku a teraz videli v TV pripad kde po 3 rokoch nejaky chlapik platil 100 000 pokutu tak dostali strach a nevedia co dalej. Takze sme nasli riesenie len tu sa objavil dalsi problem....chceli sme to docastne odhlasit z evidencie len je potrebne preukazat doklad o plateni poistneho co v tomto pripade nemaju. A je mozne ze pri novom poisteni budu vyzadovat doplatok alebo udelia nejaku pokutu?

Poradte niekto nejake riesenie tejto situacie.

Dakujem velmi pekne.
Chobot
27.05.08,13:14
Ja by som zasa chcel vediet vyriesit tento problem. Rodicia maju staru SKODOVKU . Nejazdia na nej a vzhladom na to ze su to dochodcovia nechcu platit zakonu poistku. Auta sa nechu zbavit lebo je v super stave, takze zosrotovat ho je skoda a chcu si ho nechat. Ako by sa dalo vyriesit aby nebolo potrebne platiti zákonne positenie? A vzhladom na to ze prestali minuly rok platit poistku a teraz videli v TV pripad kde po 3 rokoch nejaky chlapik platil 100 000 pokutu tak dostali strach a nevedia co dalej. Takze sme nasli riesenie len tu sa objavil dalsi problem....chceli sme to docastne odhlasit z evidencie len je potrebne preukazat doklad o plateni poistneho co v tomto pripade nemaju. A je mozne ze pri novom poisteni budu vyzadovat doplatok alebo udelia nejaku pokutu?

Poradte niekto nejake riesenie tejto situacie.

Dakujem velmi pekne.

Aha! Takže oni už neplatili to poistné (nemali poistenie) ani doteraz a až teraz zistili, že majú problém, že?

Treba prihlásiť auto na poistenie, uhradiť alikvótne poistenie a potom ísť dočasne odhlásiť auto. Snáď na odhlásenie bude stačiť, že auto je poistené v čase odhlásenia. Potom môžu znovu zrušiť poistku a vráti sa im nespotrebovaná časť poistného.

Pokutu neudeľuje poisťovňa, ale miestny úrad pokiaľ sa príde na to, že nie je poistenie. Ale len ak sa na to príde. Poisťovňa pri uzatváraní zmluvy neskúma, či predtým bolo auto poistení. Výška pokuty je nasledovná:

(1) Obvodný úrad tomu, kto podľa § 3 ods. 1 neuzavrie poistnú zmluvu, uloží pokutu od 500 Sk do 100 000 Sk.

Pri určení výšky sa prihliada na závažnosť neplatenia, dĺžku neplatenia a prípadne či bola spôsobená škoda. Tomu chlapíkovi asi dali pokutu, lebo sa pravdepodobne na to prišlo pri nejakej dopravnej nehode, kde spôsobil škodu.

Ale mňa napadá iná vec - akým spôsobom ukončili poistnú zmluvu tvoji rodičia? Jednoducho prestali platiť, alebo zmluvu vypovedali? Je do dosť podstatné.
filo18
27.05.08,19:04
Poistenie maju zaplatene do konca 2007 som myslel ze dlhsie neplatili takze nemaju zaplatene za tento rok 2008. A v zhladom na to ze nebudu s tym jazdit ze je zbytocne robit STK a emisnu prehliadku tak preto sa chcu zbavit toho platenia, ale auto si nechat.

Poistenie normalne odlhlasili, teda vypovedali zmluvu poisťovni.
Chobot
28.05.08,07:10
Poistenie maju zaplatene do konca 2007 som myslel ze dlhsie neplatili takze nemaju zaplatene za tento rok 2008. A v zhladom na to ze nebudu s tym jazdit ze je zbytocne robit STK a emisnu prehliadku tak preto sa chcu zbavit toho platenia, ale auto si nechat.

Poistenie normalne odlhlasili, teda vypovedali zmluvu poisťovni.

A poisťovňa im potvrdila ukončenie zmluvy? Resp. doručili výpoveď pred 16. novembrom? Lebo ak nie, tak poistka je ešte platná. Pri výpovedi treba rátať so 6 týždennou výpovednou lehotou.

Ak máte potvrdenie poisťovne, že poistka bola zrušená, tak určite dostali aj potvrdenie o bezškodovom priebehu poistenia. S tým dokumentom treba ísť do nejakej poisťovne a na nechať auto poistiť (bohužiaľ ho poistia až odo dňa uzavretia zmluvy, spätne to nepôjde - takže od 1.1.2008 do dňa uzavretia zmluvy nebudú mať auto poistené). Ďalší postup som ti už popísal vyššie.
stevosk111
31.10.08,08:44
Pri prevode vlastníctva motorového vozidla som doniesol na dopravný inšpektorat neúplnu poistnú zmluvu (bez čisla TP a ŠPZ) s dátumom nadobudnutia právoplatnosti v daný deň. Z dopravného inšpektorátu, som sa dostal až večer okolo 18:00 hod. Na druhý deň ráno som sa vrátil do organizácie sprostredkujúcej poistenie, kde bola zmluva doplnená o císlo TP a ŠPZ avšak neviem z akých dôvodov bol zmenený aj deň nadobudnutia právoplatnosti na tento deň. Teraz po dvoch rokoch som bol vyzvaný okresným úradom na predloženie poistných zmlúv, kde sa zistilo, že mi chyba poistenie na jeden deň (ten, ktorý som strávil na polícií). Zákon o zákonnom poistení v časti "pokuty" vraví, že pre stanovenie výšky pokuty sa zohľadňuje závažnosť porušenia povinnosti (myslím, že som ani nič neporušil) a dlžka trvania protiprávneho stavu (čo je 1 deň - menšia už ani nemôže byť). Aj napriek tomu okresný úrad tvrdi, že najmenšiu pokutu, ktorú po zohľadnení môžem dostať je 500,- SK. Nechápem, ako môžem byt postihnutý za chybu, ktorú som vlastne nespôsobil. V tejto sekcii "porady" čítam o tom, že pokuta môže byť aj odpustená. Môžete uviesť podrobnejšie, z ktorého zákona, resp. paragrafu to vyplýva, aby som sa mohol o niečo konkrétne oprieť, prípadne to uviedol vo svojom budúcom odvolaní.
Pozdravujem a dakujem.
Chobot
31.10.08,09:32
Pri prevode vlastníctva motorového vozidla som doniesol na dopravný inšpektorat neúplnu poistnú zmluvu (bez čisla TP a ŠPZ) s dátumom nadobudnutia právoplatnosti v daný deň. Z dopravného inšpektorátu, som sa dostal až večer okolo 18:00 hod. Na druhý deň ráno som sa vrátil do organizácie sprostredkujúcej poistenie, kde bola zmluva doplnená o císlo TP a ŠPZ avšak neviem z akých dôvodov bol zmenený aj deň nadobudnutia právoplatnosti na tento deň. Teraz po dvoch rokoch som bol vyzvaný okresným úradom na predloženie poistných zmlúv, kde sa zistilo, že mi chyba poistenie na jeden deň (ten, ktorý som strávil na polícií). Zákon o zákonnom poistení v časti "pokuty" vraví, že pre stanovenie výšky pokuty sa zohľadňuje závažnosť porušenia povinnosti (myslím, že som ani nič neporušil) a dlžka trvania protiprávneho stavu (čo je 1 deň - menšia už ani nemôže byť). Aj napriek tomu okresný úrad tvrdi, že najmenšiu pokutu, ktorú po zohľadnení môžem dostať je 500,- SK. Nechápem, ako môžem byt postihnutý za chybu, ktorú som vlastne nespôsobil. V tejto sekcii "porady" čítam o tom, že pokuta môže byť aj odpustená. Môžete uviesť podrobnejšie, z ktorého zákona, resp. paragrafu to vyplýva, aby som sa mohol o niečo konkrétne oprieť, prípadne to uviedol vo svojom budúcom odvolaní.
Pozdravujem a dakujem.

Ak to odpustenie si vyčítal z príspevku rady, tak ťa musím sklamať. To platilo do 31.3.2007. Vtedy totiž novelou zákona zmenili § 19, ktorý teraz znie:

§ 19
Pokuty


(1) Obvodný úrad tomu, kto podľa § 3 ods. 1 neuzavrie poistnú zmluvu, uloží pokutu od 500 Sk do 100 000 Sk.

(2) Obvodný úrad na základe oznámenia kancelárie podľa § 25 ods. 3 vyzve bez zbytočného odkladu toho, kto má podľa § 3 ods. 1 povinnosť uzavrieť poistnú zmluvu, aby do siedmich pracovných dní od doručenia výzvy predložil doklad preukazujúci existenciu poistenia zodpovednosti.

(3) Pri ukladaní pokuty podľa odseku 1 sa prihliada na závažnosť porušenia povinnosti a dĺžku trvania protiprávneho stavu.

(4) Pokuta podľa odseku 1 sa môže uložiť do dvoch rokov odo dňa, keď sa obvodný úrad o porušení povinnosti dozvedel, najneskôr však do troch rokov odo dňa, keď k porušeniu povinnosti došlo.

(5) Na konanie o uložení pokuty podľa odseku 1 je miestne príslušný obvodný úrad v mieste trvalého pobytu alebo sídla3) držiteľa, vlastníka alebo prevádzkovateľa motorového vozidla.

(6) Pokutu podľa odseku 1 vymáha obvodný úrad. Výnosy z pokút sú príjmom štátneho rozpočtu.

(7) Na konanie o uložení pokuty podľa odseku 1 sa vzťahuje všeobecný predpis o správnom konaní, 23) ak tento zákon neustanovuje inak.

A v odseku 1 jasne je vidieť, že minimálna pokuta je 500 SKK. V starom zákone bolo, že pokuta je do 15.000 SKK, takže úrad mohol dať aj pokutu 0 SKK, teraz ale musí dať minimálne 500 SKK. A nie je tam možnosť, že by odpusti pokutu. Je jedno z akého dôvodu nebola poistka uzatvorená, pokuta ťa neminie.:(
Chobot
31.10.08,09:37
Pri prevode vlastníctva motorového vozidla som doniesol na dopravný inšpektorat neúplnu poistnú zmluvu (bez čisla TP a ŠPZ) s dátumom nadobudnutia právoplatnosti v daný deň. Z dopravného inšpektorátu, som sa dostal až večer okolo 18:00 hod. Na druhý deň ráno som sa vrátil do organizácie sprostredkujúcej poistenie, kde bola zmluva doplnená o císlo TP a ŠPZ avšak neviem z akých dôvodov bol zmenený aj deň nadobudnutia právoplatnosti na tento deň. Teraz po dvoch rokoch som bol vyzvaný okresným úradom na predloženie poistných zmlúv, kde sa zistilo, že mi chyba poistenie na jeden deň (ten, ktorý som strávil na polícií). Zákon o zákonnom poistení v časti "pokuty" vraví, že pre stanovenie výšky pokuty sa zohľadňuje závažnosť porušenia povinnosti (myslím, že som ani nič neporušil) a dlžka trvania protiprávneho stavu (čo je 1 deň - menšia už ani nemôže byť). Aj napriek tomu okresný úrad tvrdi, že najmenšiu pokutu, ktorú po zohľadnení môžem dostať je 500,- SK. Nechápem, ako môžem byt postihnutý za chybu, ktorú som vlastne nespôsobil. V tejto sekcii "porady" čítam o tom, že pokuta môže byť aj odpustená. Môžete uviesť podrobnejšie, z ktorého zákona, resp. paragrafu to vyplýva, aby som sa mohol o niečo konkrétne oprieť, prípadne to uviedol vo svojom budúcom odvolaní.
Pozdravujem a dakujem.

Inak chyba bola na tvojej strane. Poisťovňa nemôže uzatvoriť poistnú zmluvu na auto bez EČV. A pokiaľ si prišiel do poisťovne s EČV až na druhý deň, nemohli ti dať platnosť poistky od predošlého dňa. Išlo by totiž o poistný podvod. Poistenie MV je evidované nielen odo dňa, ale dokonca na hodinu a minútu, aby sa predišlo poistným podvodom.

Ty si mal uzatvoriť poistnú zmluvu ešte v ten večer, po obdržaní EČV.
Stanislav 1975
31.10.08,11:19
Inak chyba bola na tvojej strane. Poisťovňa nemôže uzatvoriť poistnú zmluvu na auto bez EČV. A pokiaľ si prišiel do poisťovne s EČV až na druhý deň, nemohli ti dať platnosť poistky od predošlého dňa. Išlo by totiž o poistný podvod. Poistenie MV je evidované nielen odo dňa, ale dokonca na hodinu a minútu, aby sa predišlo poistným podvodom.

Ty si mal uzatvoriť poistnú zmluvu ešte v ten večer, po obdržaní EČV.
Chobot, dá sa pz uzavrieť aj bez ečv, ja to robím tak, že urobím zmluvu a klient mi nahlási špz-ku telefonicky...
stevosk111
31.10.08,11:22
Inak chyba bola na tvojej strane. Poisťovňa nemôže uzatvoriť poistnú zmluvu na auto bez EČV. A pokiaľ si prišiel do poisťovne s EČV až na druhý deň, nemohli ti dať platnosť poistky od predošlého dňa. Išlo by totiž o poistný podvod. Poistenie MV je evidované nielen odo dňa, ale dokonca na hodinu a minútu, aby sa predišlo poistným podvodom.

Ty si mal uzatvoriť poistnú zmluvu ešte v ten večer, po obdržaní EČV.
ale ved ináč to ani nejde. Veď číslo TP a ŠPZ mi dali až na policii.No a preto aby mi to vydali musel som mať so sebou aj poistnú zmluvu, v ktorej tieto údaje ešte nemohli byť. Tento systém zrejme predpokladá, že v ten istý deň sa stihnem ešte vrátiť do poisťovne a oni mi vystavia zmluvu s doplnenými údajmi z polície. Ja som to však z objektívnych dôvodov nemohol stihnúť, nakoľko na polícií to nejako nezvládali a bol som vybavený až večer okolo 18:00. Musel som prísť do poisťovne až ráno, kde mi mali asi doplniť údaje do pôvodnej zmluvy a vystaviť mi zmluvu s včerajším dátumom nadobudnutia platnosti. No ja neviem, ako som mal inak postupovať.
Stanislav 1975
31.10.08,11:26
Neviem, ale mám ten pocit, že Števo je v tom fakt nevinne, prečo niekto predátumoval pz, keď mal len doplniť EČV? Ja si skor myslím, že to nebola chyba celkovo poisťovne, ale jej reprezentanta.
Chobot
31.10.08,11:42
Neviem, ale mám ten pocit, že Števo je v tom fakt nevinne, prečo niekto predátumoval pz, keď mal len doplniť EČV? Ja si skor myslím, že to nebola chyba celkovo poisťovne, ale jej reprezentanta.

Asi to bude tak. S tou zmluvou bez EČV asi máš pravdu, nepamätám si presne, ako som uzatrával poistku ja. Myslím, že mi to všetko vybavili u predajcu na mieste a ja som si prevzal auto už s EČV aj s poistkou.

A ten poisťovací agent sa mohol s ním dohodnúť, že sa stretnú ešte večer a doplnia údaje. Za tú províziu, čo poberá od poisťovne si mohol dať tú námahu....:rolleyes: a vyjsť klientovi v ústrety.

Aj keď je v tom stevo nevinne, zákon je nekompromisný - minimálna sadzba je 500 SK. Aj mňa by na jeho mieste porážalo...:mad:
stevosk111
31.10.08,11:53
Asi to bude tak. S tou zmluvou bez EČV asi máš pravdu, nepamätám si presne, ako som uzatrával poistku ja. Myslím, že mi to všetko vybavili u predajcu na mieste a ja som si prevzal auto už s EČV aj s poistkou.

A ten poisťovací agent sa mohol s ním dohodnúť, že sa stretnú ešte večer a doplnia údaje. Za tú províziu, čo poberá od poisťovne si mohol dať tú námahu....:rolleyes: a vyjsť klientovi v ústrety.

Aj keď je v tom stevo nevinne, zákon je nekompromisný - minimálna sadzba je 500 SK. Aj mňa by na jeho mieste porážalo...:mad:
Tak vám ďakujem.
Neostáva len stotožniť sa s chobotovým: "S úsměvem jde všecho líp".