LeVan
29.01.22,13:22
OSBD
LeVan
29.01.22,14:01
Z toho, z čoho platia zamestnancov, si aspoň myslím. Prečo potom potrebovali za to hlasovať, že či súhlasia vlastníci aby sa to platilo z FPUaO.
ivka70
29.01.22,14:18
:) aky vtipny, to ma spravca platit vasho "domovnika" zo svojho? On ho predsa nepotrebuje, je to vas zastupca. Vy ste si odhlasovali, kolko ma dostavat, vy to musite platit a mate len fond oprav, ine spolocne prostriedky nemate.
misoft
29.01.22,14:47
Ty si teda vtipný.... ten domovník - to je zamestnanec OSBD? Asi nie! Je to predsa VÁŠ zástupca, vy ste si ho zvolili - plaťte si ho teda VY!
buchač
29.01.22,15:05
Z toho, z čoho platia zamestnancov, si aspoň myslím. Prečo potom potrebovali za to hlasovať, že či súhlasia vlastníci aby sa to platilo z FPUaO.
=========================
Vlastníci si odsúhlasili ZVB (čo sa robí podľa zákona hlasovaním) a výšku jeho odmeny...

Ty si zamestnanec OSBD ?
Aj keby si ním bol, tak odvody by za teba platil OSBD len za mzdu.
ZVS berie odmenu a sám za seba dáva daňové priznanie...

P.S.:
Len mi nepovedz, že ty si ten zástupca (domovník je niečo úplne iné)....či ?
Mária27
29.01.22,18:11
Správny orgán má za to, že odmena zástupcovi vlastníkov nemôže byť vyplácaná z FPÚaO, nakoľko výdavky spojené s výkonom funkcie zástupcu nemôžu byť financované z FPÚaO. Odmena zástupcu vlastníkov bytov a nebytových priestorov by mala byť hradená v súlade s § 10 ods. 6 zákona č. 182/1993 Z. z. z prostriedkov určených na úhradu za plnenie spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov osobitnou položkou, pričom podľa § 8a ods. 1 písm. d) zákona č. 182/1993 Z. z. by zmluva o výkone správy mala obsahovať aj zásady platenia úhrad za plnenie a hospodárenie s nimi.

SOI - str. 7 tu https://www.soi.sk/files/documents/pravoplatne-rozhodnutie/prvostupnove/trnavsky-kraj/2021/tt082021.pdf
veronikasad
29.01.22,18:55
Majka, ďakujem. Preposlala som domovníkovi, som zvedavá na reakciu ...
LeVan
29.01.22,18:56
zástupca a domovník je to isté v našom OSBD. Ano ja som zástupca. Samozrejme že mne nejde čisté 1€ ale dostavam raz ročne výplatnu pásku, kde je zamestnvatel OSBD. a tie odvody čo má platiť zamestnávatel nám strhavjú z FPUaO a v inom meste to nie je.
Preto som chcela poradiť či neviete nejaký zákon že to má ísť na ich ťarchu.
LeVan
29.01.22,18:57
prepáč ale vyplatnú pásku mi robí OSBD a som vedená ako zamestnanec na dohodu.
LeVan
29.01.22,18:58
ĎAKUJEM. Normálna odpoveď a správne pochopená otázka.
Ešte raz ďakujem.
veronikasad
29.01.22,18:59
U nás je to samostatná položka v zálohovom predpise, ako je to zúčtované neviem, poslala som domovníkovi ...
ivka70
29.01.22,19:36
Ale stale to platia vlastnici, aj ked na to ma byt aj v zalohovych platbach osobitna kolonka.
Tvoja predstava, ze to ma platit spravca tak ako plati zamestnancov, je mylna.
buchač
29.01.22,20:02
LeVan (Dnes 20:56) zástupca a domovník je to isté v našom OSBD. Ano ja som zástupca. Samozrejme že mne nejde čisté 1€ ale dostavam raz ročne výplatnu pásku, kde je zamestnvatel OSBD. a tie odvody čo má platiť zamestnávatel nám strhavjú z FPUaO a v inom meste to nie je.
Preto som chcela poradiť či neviete nejaký zákon že to má ísť na ich ťarchu.
====================
Znova zopakujem ???
ZVB a domovník nie je to isté !!! Že si to poniektorí vysvetľujú takto, to je ich problém, ktorý ale súvisí z nevedomosti.


Ja som robil pár rokov ZVB a dostával som odmenu, ktorá bola schválená na schôdzi vlastníkov....čiže nie mzdu od správcu.
Túto odmenu som ani nedával na daňové priznanie, nakoľko vzhľadom na jej výšku to nebolo nutné.
...a o nejakých odvodoch sa štátu mohlo tým pádom len snívať.

Akurát včera mi prišiel nový zálohový predpis, pekne položka po položke.
Osvetlenie, vykurovanie, výťah, správca...a aj ZVB.
Lenže nevidím tam žiadnu položku = odvody za ZVB.

P.S.:
Máte tam čudného správcu, to OSBD...
veronikasad
29.01.22,20:55
Juraj, my platíme (vlastníci bytov) aj odvody za zamestnávatela. Keď sa zvyšovala odmena, bolo to prejednané na domovej schôdzi. Nechce sa mi hladať zálohový predpis, či sú tam vyčíslené samostatne alebo spolu s odmenou.
ivka70
30.01.22,04:59
Ved je to v odpovedi, ku ktorej su tieto komentare.
buchač
30.01.22,06:51
veronikasad (Včera 22:55) Juraj, my platíme (vlastníci bytov) aj odvody za zamestnávatela.
========================
Za zamestnávateľa ?
V tomto zmysle to potom mám chápať tak, že vy platíte odvody aj za správcu ? ;)
-------------------
Od akej výšky príjmu sa platia odvody ?
Nie je to tak, ako aj pri dani z príjmu ?
Odmena pre ZVB je aký príjem ? Príležitostný alebo pravidelný ?
buchač
30.01.22,06:54
LeVan (Včera 20:57) prepáč ale vyplatnú pásku mi robí OSBD a som vedená ako zamestnanec na dohodu.
===========================

:eek: :eek: :eek: :confused: :confused: :confused:
misoft
30.01.22,08:10
veronikasad (Včera 22:55) .......
---------------------------------------------
To je nejaká blbosť. Správca je predsa nejaká firma, má svoje IČO, on uzatvára so svojimi zamestnancami PZ, on potom vypláca zamestnancov. SVB uzatvára s tou firmou zmluvu o správe bytov a priestorov - teda ako môžete VY za firmu (ktorej nie ste vlastníkmi, neprijímate zamestnancov za firmo do PP - odvádzať ODVODY? Vy platíte len dohodnutú sumu za SPRÁVU - dačo za dačo!

Pozrel som sa do svojho predpisu (buchač ma na to nakopol) - ale ja vo svojom žiadne ODVODY za správcu NEVIDÍM - jediné, čo tam mám, je POPLATOK ZA VÝKON SPRÁVY: Ostatné kolonky (ktoré asi musia zadávať zo zákona: Odmena zástupcom... je čistá, žiadna odmena. A buchač to už napísal - zástupca dostáva ODMENU, ale nie PLAT!

Ak toto VY máte vo svojich zálohových platbách - tak správca na vás perfektne ZARÁBA! Po slovensky - OJEBÁVA VÁS!
veronikasad
30.01.22,10:53
Dusan, netrep.
veronikasad
30.01.22,10:58
Juraj, zistim, ale zrejme ma uzatvorenú dohodu o vykonaní práce, nie je starobný dôchodca, tak z tej sa platia všetky odvody do ZP a SP. Odmena je vyplácaná 2-krat rocne, spravcu nam robi OSBD.
veronikasad
30.01.22,19:20
Tu je trošku iný názor advokátky v prípade vyplatenia odmeny formou Príkaznej zmluvy
http://www.osbd-pb.sk/oznamy/Reanacl.pdf