marekm
30.01.22,08:33
Mám riadny pracovný pomer a doteraz mi ročné zúčtovanie dane robil zamestnávateľ. Od minulého roku som aj zástupcom vlastníkov bytov v dome. Na túto funkciu som bol zvolený riadnou schôdzou vlastníkov bytov. Odsúhlasili mi aj odmenu na byt. Za prvý polrok minulého roka som dostal v lete odmenu 400€. Dom je v správe OSBD, ktoré mi aj odmenu vypláca. Výška odmeny sa odvíja zo sumy za byt a je vyplácaná polročne. Za druhý polrok som dostal odmenu teraz v januári. S nikým nemám uzatvorený pracovný pomer, a správca mi vypláca celú čiastku a neodvádza ani dane ani odvody. K ročnému zúčtovaniu mi poslali potvrdenie o vyplatenej odmene na základe Zmluvy o výkone správy, ktorú uzavreli všetci vlastníci s OSBD. Po predložení potvrdenia mi zamestnávateľ oznámil, že si mám ročné zúčtovanie urobiť sám keďže nejde o príjem zo závislej činnosti. Moja otázka je podľa akého paragrafu to mám zdaniť? Zrejme pôjde o daňové priznanie fyzickej osoby typu B.
misoft
30.01.22,08:22
Podľa mňa - nie je to pravidelný príjem - je to odmena za prácu navyše. A poznamenal dobre - nie je to príjem zo závislej činnosti - teda sa nezdaňuje. Tú odmenu dostávaš síce od OSBD, ale z účtu vašeho bytového domu, kde si platíte FÚO. To, čo sa do fondu dáva - to už sú peniaze majiteľov po zdanení. Nemôže sa teda niečo 2x zdaňovať.
Dáša_
30.01.22,09:52
"Podľa mňa - nie je to pravidelný príjem - je to odmena za prácu navyše. A poznamenal dobre - nie je to príjem zo závislej činnosti - teda sa nezdaňuje. Tú odmenu dostávaš síce od OSBD, ale z účtu vašeho bytového domu, kde si platíte FÚO. To, čo sa do fondu dáva - to už sú peniaze majiteľov po zdanení. Nemôže sa teda niečo 2x zdaňovať"

no tak to si povedal riadnu hlúposť. Z toho vyplýva, že keď niekomu zaplatím povedzme za službu ako súkromná osoba, z mojich zdanených peňazí, tak on to už nazdaňuje??????????
veronikasad
30.01.22,10:50
Dusan, prestan uz písať sprostosti a rad prosím v temach, ktorym aspon trochu rozumieš
ivka70
30.01.22,11:19
Aku zmluvu mas uzatvorenu? V tom potvrdeni by si mal mat aj paragraf, na zaklade ktoreho bol tvoj prijem vyplateny.
marekm
30.01.22,12:00
Nemám žiadnu zmluvu, preto sa pýtam. Bol som určený za zástupcu len hlasovaním a správca mi to vypláca z fondu opráv a údržby.
ivka70
30.01.22,15:58
Tak čo máš na tom potvrdení o príjme, že o aký príjem ide? Z niecoho musel zamestnávateľ usúdiť, že to nemôže ísť do RZD.
marekm
30.01.22,17:01
Je to potvrdenie, že mi na základe zmluvy o správe bolo vyplatených 400€ a z tejto sumy nebola zaplatená ani daň ani odvody. A zamestnávateľ netvrdil, že mi to nemôže ísť do ročného zúčtovania, ale že mi ho nemôže urobiť zamestnávateľ keďže nejde o príjem zo závislej činnosti. RZ si mám teda urobiť sám.
veronikasad
30.01.22,17:13
RZD robí len zamestnávatel, sám si ho určite nemôžeš urobiť. Ak ide o zdanitelný príjem - neviem posudiť aký ??? - sám musíš podať DP typ B, do ktorého zahrnieš aj príjmy zo zamestnania na základe Potvrdenia o zdanitelných príjmoch za rok 2021
marekm
30.01.22,17:40
Zle som sa vyjadril - mám si spraviť daňové priznanie nie RZ. Aby som to mohol urobiť potrebujem vedieť o aký typ príjmu ide teda podľa akého paragrafu ho zdaniť - to sa pýtam od začiatku. Príjem od zamestnávateľa je jasný.
veronikasad
30.01.22,17:59
asi par.8 - ostatné príjmy. Z toho ale zaplatíš z celej sumy zdravotné poistenie
veronikasad
30.01.22,18:06
a samozrejme daň.
Anik
30.01.22,18:33
no veď práve a ja mám také potvrdenie a mám podozrenie , aby to nebol ten §8, lebo pri 900 € príjme keď teraz zaplatí z toho 33% to bude neskutočné potešenie. Zajtra som sa rozhodla, že zavolám na OSBD a opýtam sa ich na základe akého § ten príjem vyplácali.
marekm
30.01.22,19:06
Zrejme to bude ten par. 8, ale ktorý z príjmov uvedený v odstavci 1? Môže to byť príjem z príležitostných činností - písmeno a? To by bolo do 500€ oslobodené od dane.
veronikasad
30.01.22,19:10
ak to tam patrí, tak r.17 - iné by som dala
veronikasad
30.01.22,19:10
Počkaj ešte s DP, Anik preverí na OSBD
marekm
31.01.22,09:39
Podarilo sa niečo zistiť?
Anik
31.01.22,10:12
volala som tam a vlastne k ničomu som sa nedopracovala, ekonom ktorý navrhol to potvrdenie už tam nepracuje a oni s tým majú problém všade, ale pani je výrečná a skončilo to tým, že stále opakovala, že nie je ekonóm a že to mám vedieť ja a nakoniec opakovala, že nepočuje. Len som jej povedala, že tých pozdravných telefonátov bude mať isto dostatok. Takže musíme zisťovať ďalej. Ja si tiež myslím že je to §8 a 17 - iné,
Katy a R
31.01.22,11:07
na všetkých OSBD asi majú s tým problém. (v dávnejších časoch to dávali ako dohodu, ale to boli inak odvody)
Teraz to možno riešia nejakou zmluva podľa OZ (príkazná, mandátna)
Ak máš na potvrdení - že vyplatené na základe zmluvy o výkone správy - tak veru treba DP B - a dáš do § 8 - ostatné príjmy. Odst s príležitostným príjmom a oslobodenie do 500 eur nemôžeš dať, lebo je to zmluvne podložené . Ber ako môj názor - je na tebe, ako to spravíš a pod čo sa podpíšeš;)
marekm
31.01.22,11:42
Hm dobrý postreh s tou zmluvou. Táto zmluva ale nezakladá pracovný pomer medzi mnou a OSBD ani medzi vlastníkmi bytov a mnou ako ich zástupcom.
Jana Motyčková
31.01.22,12:14
Katy a R
31.01.22,12:14
o akom pracovnom pomere píšeš? ... hore som písala! Keby šlo o PP - tak neriešiš DP, ale dáš si spraviť RZD zamestnávateľovi! Dostávaš odmenu podľa zmluvy o výkone správy (a výšku ste si odsúhlasili).
Ale pozri ten link od Janky - aj keď nie ste spoločenstvo vlastníkov - a ani "platiteľ" nezdanil, ani odvody ... ??
Treba pohľadať, že či si nemal výdavky, ktoré by si mohol k tomuto príjmu priradiť;)
marekm
31.01.22,12:28
To som videl, píše sa tam o zmluve medzi spoločenstvom a fyzickou osobou. Taká tu ale nie je. Ak by šlo o závislú činnosť mali mi to vyplatiť zdanené. Čiže možno pochybili a čo ja teraz s tým? :)
ivka70
31.01.22,12:29
Nepochybili, lebo zjavne ste ziadnu pracovnu zmluvu ci dohodu neuzavreli, aby islo o prijem zo zavislej cinnosti.
Mate len tu zmluvu o vykone spravy ...to nie je zavisla cinnost.
marekm
31.01.22,12:38
Pochybili v tom, že neuzavreli zmluvu, nie v tom, že to vyplatili v tomto stave takto.
ivka70
31.01.22,13:33
na uzavretie zmluvy treba aspon dve strany .... a zjavne ste uzavreli inu zmluvu ....im na vyplatenie penazi stacila .. DP uz zo svojich prijmov podavas ty ....
Jana Motyčková
31.01.22,16:13
Aj keď nie je uzatvorená písomná zmluva, výkon činnosti zástupcu vlastníkov môže spĺňať podmienky závislej činnosti. Je to problematika, kde sa sporia právnici, my to tu nevyriešime. Ak to BD nezdaní ako závislú činnosť, tak to potom treba dať do § 8 a platíte z toho daň a potom treba počítať s tým, že v rzzp bude vyčíslené zdravotné poistenie.
Anik
31.01.22,17:47
ďakujem pani Janka za Váš názor, naozaj nie je podpísané žiadna zmluva z čoho by sa dalo vychádzať - myslím že zamestnanci z tohto budú happy a že sa táto činnosť môže oplatiť, len starobnému šikovnému dôchodcovi, ktorý nemá žiaden iný zdaniteľný príjem a teda nemusi podať DP a napr. pri 1.800 € za ročnú činnosť - 150 € mesačne - nebude nútený zaplatiť 33% - 19%+14% po podaní DP.
buchač
31.01.22,18:39
Anik (Dnes 19:47) a že sa táto činnosť môže oplatiť, len starobnému šikovnému dôchodcovi, ktorý nemá žiaden iný zdaniteľný príjem a teda nemusi podať DP a napr. pri 1.800 € za ročnú činnosť
=========================
Čítni môj komentár = buchač (29.01.22 22:02)
https://www.porada.sk/t329888-ma-pravo-osbd-za-domovnika-odvody-platit-z-fondu-puao.html#post3219187

;) :cool:
veronikasad
31.01.22,19:04
Juraj, ak si tuto činnosť vykonával ako starobný alebo výsluhový dôchodca a iný príjem si nemal - príjem nepresiahol polovicu ročnej NČZD, nemusel si podať DP a teda ani žiadne zdr.poistenie si neplatil.
Ja som písala, že náš "domovník" nie je starobný dôchodca a ak má uzatvorenú dohodu o vykonaní práce, platí daň aj odvody do ZP a SP.
Typ odmeny ktorý sa rozoberá v tejto téme, patrí pod príjem z § 8 a je - tak ako píše Anik - výhodný len pre dôchodcov, ktorí nemajú žiadny iný zdanitelný príjem.