Isabel
18.01.06,11:55
mas pravdu, tak by s tym nemal byt problem. dakujem za konzultaciu :)
Tatranka
18.01.06,11:16
Ďakujem za odpoveď. Ako však budem postupovať v tom prípade, keď budem používať iné súkr. MV na podnikanie ako to, čo som uviedla v DP za rok 2005?
Auto, ktoré som používala v roku 2005 na podnikanie /bolo podané DP a zaplatená daň/ sme predali a kúpili nové. Mám do konca januára 2006 nahlásiť zmenu a daň zaplatiť až od 1.7.2006, alebo stačí podať DP aj daň zaplatiť od 1.7.2006. Prosím poraď, som z toho magor.
Muška
18.01.06,11:27
Tatranka, Ty musíš hlavne DU oznámiť listom, že si auto predala ku dňu......, prilož kópiu TP, lebo stále čakajú, že im zaplatíš daň, keď si auto na DU neodhlásila.

Ak začneš opäť podnikať , tak podáš DP do 15 dní od začatia podnikania - vyplníš DP - budeš mať len alikvotnú čiastku - za dni od 1.7.2006 do 31.12.2006. Tzn. do 15.7.2006 podáš DP a tiež do 15.7.2006 uhradíš daň z MV
Tatranka
18.01.06,11:54
Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď, ešte jedna otázka - asi od veci:
Môžem si dať do nákladov zaplatenú daň z MV a diaľničné nálepky???
ďakujem, ďakujem.
Tweety
18.01.06,11:57
Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď, ešte jedna otázka - asi od veci:
Môžem si dať do nákladov zaplatenú daň z MV a diaľničné nálepky???
ďakujem, ďakujem.
Môžeš dať ,sú to daňovo uznané náklady.
Muška
18.01.06,12:04
Majka - daň áno,
ale dialničné nálepky /keďže Tatranka používa súkromné vozidlo/ tak nie.
Tatranka
18.01.06,12:10
ale prečo? Ja som niekde počula, že aj daň, ale aj dialničné nálepky???
Mýlim sa naozaj?
Tweety
18.01.06,12:12
Majka - daň áno,
ale dialničné nálepky /keďže Tatranka používa súkromné vozidlo/ tak nie.
Reagovala som len na posledný príspevok, preto mi to ušlo, ak je súkromné, tak je to zaplatené v tej náhrade 6,2. Mea culpa.;)
Muška
18.01.06,12:15
Pre Tatranku:
Dialničné nálepky do nákladov - iba v prípade auta vloženého do podnikania. Lebo Ty tie dialničné nálepky používaš aj na súkromné účely. A tie nálepky máš zahrnuté už v náhrade za km /6,20/.
Daň z motorových vozidiel si povinná zaplatiť z titulu používania auta na podnikateľské účely - tá so súkromím nemá nič spoločné.

Pre Majku:
Odpustené :)
AGRO
18.01.06,17:51
Naša Fi tiež predla firemné auto ktoré bolo v daňovom priznaní v roku 2005. Informovala som sa tu na porade , čo s tým ? Bolo mi poradené, že mám zmenu nahlásiť na DÚ. Lenže, naša ekonomka povedala , že nie sme vôbec povinný nahlásiť zmenu, že sme auto odpredali. Tak ako? Čo mám robiť ja, čo sa do toho nevyznám?
bepo
18.01.06,20:31
Prečo si ekonómka myslí že netreba nič oznamovať DU?Len tak jednoducho nezaplatíte daň?
Natka
19.01.06,06:39
Dobre som pochopila, že keď ako živnostník používam motorové vozidlo, ktoré som si prenajala ešte na začiatku r. 2005, tak nemusím platiť daň z motorových vozidiel, lebo uzatvorená nájomná zmluva bola ešte pred novým zákonom?
Muška
19.01.06,09:27
Naša Fi tiež predla firemné auto ktoré bolo v daňovom priznaní v roku 2005. Informovala som sa tu na porade , čo s tým ? Bolo mi poradené, že mám zmenu nahlásiť na DÚ. Lenže, naša ekonomka povedala , že nie sme vôbec povinný nahlásiť zmenu, že sme auto odpredali. Tak ako? Čo mám robiť ja, čo sa do toho nevyznám?
Keďže sa DP k dani z MV podáva iba pri zaradení auta do podnikania /alebo inej zmene/ DU očakáva , keďže ste im nič neoznámili, že uhradíte daň.
Takže šup, šup na DU a listom odhlásiť autíčko.
Tweety
19.01.06,09:33
Naša Fi tiež predla firemné auto ktoré bolo v daňovom priznaní v roku 2005. Informovala som sa tu na porade , čo s tým ? Bolo mi poradené, že mám zmenu nahlásiť na DÚ. Lenže, naša ekonomka povedala , že nie sme vôbec povinný nahlásiť zmenu, že sme auto odpredali. Tak ako? Čo mám robiť ja, čo sa do toho nevyznám?
Zákon o miestnych daniach, konkrétne o dani z MV hovorí o niečom inom. Každú zmenu treba nahlásiť DU do 15 dní.
Keby ste boli nahlásili zmenu, máte podľa zákona nárok na vrátenie pomernej časti zaplatenej dane.:eek:
Natka
19.01.06,09:33
Dobre som pochopila, že keď ako živnostník používam motorové vozidlo, ktoré som si prenajala ešte na začiatku r. 2005 od s.r.o., tak nemusím platiť daň z motorových vozidiel, lebo uzatvorená nájomná zmluva bola ešte pred novým zákonom?Poradíte mi?
Muška
19.01.06,09:37
Dobre som pochopila, že keď ako živnostník používam motorové vozidlo, ktoré som si prenajala ešte na začiatku r. 2005, tak nemusím platiť daň z motorových vozidiel, lebo uzatvorená nájomná zmluva bola ešte pred novým zákonom?

Natka klikni sem http://www.porada.sk/showthread.php?t=17543&highlight=da%F2+motorov%FDch+vozidiel APO dal dotaz na DR a čakáme odpoveď z MF :D
Natka
20.01.06,08:05
Volala som na daňový úrad a tam mi povedali, že ak používam auto, ktoré som si prenajala hoc aj pred rokom od nejakej s.r.o., ale nájomný vzťah stále trvá, ja ako používateľ auta som povinná do 15.01.2006 podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel a samozrejme aj zaplatiť celoročnú daň. Takže dnes vypisujem daňové priznanie a do konca januára si ju aj krásne uhradím. To, že som neskôr podala priznanie dúfam, že mi nedajú pokutu. :rolleyes: A ešte pikoška: v júni tohto roku mi končí trojročný leasing na osobné motorové vozidlo, ktoré mám v podnikaní a taktiež vraj som povinná postupovať tak, ako som to vyššie uviedla pri prvom aute. Takže hor sa na daňové priznania k dani z motorových vozidiel!!!!!!!!!
Natka
20.01.06,09:12
Volala som na daňový úrad a tam mi povedali, že ak používam auto, ktoré som si prenajala hoc aj pred rokom od nejakej s.r.o., ale nájomný vzťah stále trvá, ja ako používateľ auta som povinná do 15.01.2006 podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel a samozrejme aj zaplatiť celoročnú daň. Takže dnes vypisujem daňové priznanie a do konca januára si ju aj krásne uhradím. To, že som neskôr podala priznanie dúfam, že mi nedajú pokutu. :rolleyes: A ešte pikoška: v júni tohto roku mi končí trojročný leasing na osobné motorové vozidlo, ktoré mám v podnikaní a taktiež vraj som povinná postupovať tak, ako som to vyššie uviedla pri prvom aute. Takže hor sa na daňové priznania k dani z motorových vozidiel!!!!!!!!!A ešte dotaz: mám auto z bratislavského kraja a som zo žilinského, takže daň.priznanie a zaplatenie dane by malo byť do Bratislavy?
milan007
26.01.06,07:13
Správca dane je danový úrad podla miesta evidencie vozidla... §99 ods.5 zákona o miestnych daniach, t.j. ak má auta bratislavské značky, platíš v BA
M3G
29.01.07,18:20
By ma zaujímalo osvetlenie zvýrazneného:

2.2. Sadzba dane pre úžitkové vozidlo a autobus s celkovou hmotnosťou a počtom náprav osobitne pre motorové vozidlo a osobitne pre prípojné vozidlo a sadzba dane pre vozidlo používané v rámci návesovej jazdnej súpravy (ťahač a náves) podľa celkovej hmotnosti a počtu náprav osobitne pre ťahač a osobitne pre náves (vozidlo sa z hľadiska určenia sadzby dane zaradí do najbližšej nižšej daňovej skupiny, než do akej by patrilo podľa celkovej hmotnosti uvedenej v dokladoch, osobitne ťahač a osobitne náves):

Mám to chápať, konkrétne pri ťahači návesu, pri ktorom mi vyjde súčet hmotnosti jednotlivých náprav napr. 20ton, pričom by som ho zaradil do sadzby (18t-20t vrátane>, zaradím ho v skutočnosti do sadzby patriacej do (16t-18t vrátane>? Celková hmotnosť ťahača je inak 18 ton. Nemá tam byť slovo "vyššej" namiesto "nižšej"?


Mám ešte náves, ktorý nie je vo vlastníctve firmy a ani nie je prenajatý, ide vlastne o náves klienta, pričom mu faktúrujem služby dopravy. Treba platiť aj cestnú daň za tento náves?
Paula
29.01.07,18:29
So zaradením to chápem tak, ako píšeš v 2. odstavci - do nižšej.
Anja111
29.01.07,19:13
By ma zaujímalo osvetlenie zvýrazneného:

2.2. Sadzba dane pre úžitkové vozidlo a autobus s celkovou hmotnosťou a počtom náprav osobitne pre motorové vozidlo a osobitne pre prípojné vozidlo a sadzba dane pre vozidlo používané v rámci návesovej jazdnej súpravy (ťahač a náves) podľa celkovej hmotnosti a počtu náprav osobitne pre ťahač a osobitne pre náves (vozidlo sa z hľadiska určenia sadzby dane zaradí do najbližšej nižšej daňovej skupiny, než do akej by patrilo podľa celkovej hmotnosti uvedenej v dokladoch, osobitne ťahač a osobitne náves):

Mám to chápať, konkrétne pri ťahači návesu, pri ktorom mi vyjde súčet hmotnosti jednotlivých náprav napr. 20ton, pričom by som ho zaradil do sadzby (18t-20t vrátane>, zaradím ho v skutočnosti do sadzby patriacej do (16t-18t vrátane>? Celková hmotnosť ťahača je inak 18 ton. Nemá tam byť slovo "vyššej" namiesto "nižšej"?


Mám ešte náves, ktorý nie je vo vlastníctve firmy a ani nie je prenajatý, ide vlastne o náves klienta, pričom mu faktúrujem služby dopravy. Treba platiť aj cestnú daň za tento náves?
My to tak naozaj pri dani z MV aj zaraďujeme. Podmienkou je, že sa naraz zaradí ťahač a náves, ktoré spolu jazdia. V tom prípade vyplníme DP a zaplatíme daň z MV, o jednu skupinu nižšiu, ako by bola, keby sa zaraďovalo každé zvlášť, (napr. nákup po roku, alebo keď sú priradené k jednému ťahaču dva návesy, či naopak).
M3G
29.01.07,19:56
Keďže nemáme náves, asi by bolo vhodné nechať ťahač v tej daňovej skupine, kde patrí, t.j. v rámci zásady opatrnosti. :rolleyes:

Doplnené:
dnes na DÚ nahodené do PC a zistené, že aj pri samostatnom ťahači sa berie sadzba o daňovú skupinu nižšia, t.j. vyšiel mi súčet max hmotností na nápravu 20t, pričom daňová skupina by bola 18t-20t, avšak v priznaní použijeme sadzbu 16t-18t. Kvôli zásade opatrnosti by som musel chodiť ešte raz na daňový úrad.
kolett
30.01.07,19:29
daň motorového vozidla platí len ten kto má zaradené vl.moto.vozidlo do podnikania alebo aj ten čo nemá zaradeného ale používa na podnikateľské účely.....a čo cestná daň ???
Anja111
30.01.07,19:33
daň motorového vozidla platí len ten kto má zaradené vl.moto.vozidlo do podnikania alebo aj ten čo nemá zaradeného ale používa na podnikateľské účely.....a čo cestná daň ???

Už nepoznáme cestnú daň, ale je to daň z motorových vozidiel.
Anja111
30.01.07,19:36
Keďže nemáme náves, asi by bolo vhodné nechať ťahač v tej daňovej skupine, kde patrí, t.j. v rámci zásady opatrnosti. :rolleyes:

Doplnené:
dnes na DÚ nahodené do PC a zistené, že aj pri samostatnom ťahači sa berie sadzba o daňovú skupinu nižšia, t.j. vyšiel mi súčet max hmotností na nápravu 20t, pričom daňová skupina by bola 18t-20t, avšak v priznaní použijeme sadzbu 16t-18t. Kvôli zásade opatrnosti by som musel chodiť ešte raz na daňový úrad.

Tak to je pre mňa novinka. (A načo sú potom tie daňové skupiny?)
M3G
03.02.07,17:53
Tak to je pre mňa novinka. (A načo sú potom tie daňové skupiny?)

Kvôli zjednodušeniu? :D
Marianna01
03.02.07,17:59
Kvôli zjednodušeniu? :D

starajú sa o naše zdravie - nútia veľa a zbytočne myslieť a nútia veľa a zbytočne chodiť
seda
21.03.07,07:48
Dobrý deň, predali sme služobné auto a chcela by som sa spýtať, či oznámiť zmenu na DU mám urobiť len formou listu, alebo je na to nejaké predpísané tlačivo? Tak isto máme požiadať aj o vrátenie pomernej časti? Pomernú časť mám vypočítať, len požiadať o vrátenie za obdobie? Ďakujem za rady.
Paula
21.03.07,07:50
Dobrý deň, predali sme služobné auto a chcela by som sa spýtať, či oznámiť zmenu na DU mám urobiť len formou listu, alebo je na to nejaké predpísané tlačivo? Tak isto máme požiadať aj o vrátenie pomernej časti? Pomernú časť mám vypočítať, len požiadať o vrátenie za obdobie? Ďakujem za rady.


Jednou vetou oznámiť zánik daňovej povinnosti odo dňa....z dôvodu...a druhou vetou požiadať o preplatok na dani. Priložiť kópiu kúpnej zmluvy, resp. faktúry.
seda
07.08.07,05:47
Dobrý deň, opäť mám dotaz, je potrebné pri podaní DP k dani z motorových vozidiel na nové auto priložiť aj kópiu TP? Však nebude problém ak pošlem vyplnené tlačivo z internetu? Ďakujem za názory.
Paula
07.08.07,05:58
Dobrý deň, opäť mám dotaz, je potrebné pri podaní DP k dani z motorových vozidiel na nové auto priložiť aj kópiu TP? Však nebude problém ak pošlem vyplnené tlačivo z internetu? Ďakujem za názory.


1.TP sa neprikladá.
2.Ak má všetky náležitosti "originálu", nebude problém.
gabi2
17.09.07,14:12
Ahojte. Potrebujem zaplatiť daň z motorových vozidiel. Na stránke drsr.sk som hľadala účty a našla 1. Cestná daň za vozidlá evidované v tuzemsku a 2. Daň z motorových vozidiel , ktorý účet použijem? Dík
Paula
17.09.07,14:20
Ahojte. Potrebujem zaplatiť daň z motorových vozidiel. Na stránke drsr.sk som hľadala účty a našla 1. Cestná daň za vozidlá evidované v tuzemsku a 2. Daň z motorových vozidiel , ktorý účet použijem? Dík


Ten, ktorý prísluší k dani, ktorú chceš zaplatiť ;)
ajobs
17.09.07,14:21
Ahojte. Potrebujem zaplatiť daň z motorových vozidiel. Na stránke drsr.sk som hľadala účty a našla 1. Cestná daň za vozidlá evidované v tuzemsku a 2. Daň z motorových vozidiel , ktorý účet použijem? Dík

Daň z MV - cestná daň už neexistuje.
BUC
03.10.07,07:44
prosím o pomoc, je tu toho hrozne vela a neviem sa v tom rychlo vysomarit
znama kupila auto vo februari, plati leasing...od oktobra ho zacala pouzivat na pracovne ucely. Nema zaplatenu dan. Co teraz? Zaplatit ju spatne, alebo moze od oktobra? Dakujem za radu
mysimis
03.10.07,07:47
Daň z motorových vozidiel je potrebné prihlásiť a zaplatiť do 15 dní.
BUC
03.10.07,07:51
do 15 dni od zacatia pouzivania auta? cize je uz neskoro? alebo tomu zle rozumiem?
mysimis
03.10.07,08:03
Dosť nejasne formuluješ otázku, lebo píšeš, že leasing platí od februára a na pracovné cesty používa od októbra......Jedná sa o podnikateľský subjekt, alebo je to vozidlo zakúpené na súkromné účely?
Johanka
03.10.07,08:13
prosím o pomoc, je tu toho hrozne vela a neviem sa v tom rychlo vysomarit
znama kupila auto vo februari, plati leasing...od oktobra ho zacala pouzivat na pracovne ucely. Nema zaplatenu dan. Co teraz? Zaplatit ju spatne, alebo moze od oktobra? Dakujem za radu
Daňová povinnosť pre daň z motorových vozidiel vzniká dňom prvého použitia na podnikanie. Lehota na podanie DP a na zaplatenie dane je 15 dní od vzniku daňovej povinnosti.
Pr. prvé použitie 1.10.= deň vzniku daňovej povinnosti, lehota na podanie DP 15.10.;)
BUC
03.10.07,08:14
leasing plati od februara, daň zaplatit zabudla. Jedna sa o szčo..
Johanka
03.10.07,08:21
Daňová povinnosť pre daň z motorových vozidiel vzniká dňom prvého použitia na podnikanie. Lehota na podanie DP a na zaplatenie dane je 15 dní od vzniku daňovej povinnosti.
Pr. prvé použitie 1.10.= deň vzniku daňovej povinnosti, lehota na podanie DP 15.10.;)
.................:)
mandula
03.10.07,08:36
Daňová povinnosť pre daň z motorových vozidiel vzniká dňom prvého použitia na podnikanie. Lehota na podanie DP a na zaplatenie dane je 15 dní od vzniku daňovej povinnosti.
Pr. prvé použitie 1.10.= deň vzniku daňovej povinnosti, lehota na podanie DP 15.10.;)

Johanka, upresnila by som lehotu na podanie DP.
Aj keď vždy je to lepšie o 1 deň skôr ako o 1 deň neskôr.... :) Pokiaľ nebolo toto usmernenie na svete, tetušky na DÚ si to každá vysvetlovala po svojom.....:(

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mot_sadz.html
BUC
03.10.07,08:40
oki baby, takze do 15 dni od pouzitia na podnikanie podat a zaplatit danove priznanie?
mysimis
03.10.07,09:22
oki baby, takze do 15 dni od pouzitia na podnikanie podat a zaplatit danove priznanie?

áno, presne tak.
BUC
03.10.07,09:27
dakujem vam pekne za radu...
anaka
05.12.07,15:02
Ahojte poraďáci, počula som dáke šumy, že za rok 2008 sa bude daň z motorových vozidiel platiť až na konci roka (myslím za vozidlá, ktoré slúžia na podnikanie celý rok) a neviem či je to pravda.Prosím dajte dakto múdry vedieť ako je to vlastne.:rolleyes:
Manual
05.12.07,15:06
Ahojte poraďáci, počula som dáke šumy, že za rok 2008 sa bude daň z motorových vozidiel platiť až na konci roka (myslím za vozidlá, ktoré slúžia na podnikanie celý rok) a neviem či je to pravda.Prosím dajte dakto múdry vedieť ako je to vlastne.:rolleyes:
Skús poštudovať TU:

http://www.porada.sk/t62615-dan-z-mv-od-2008-a.html#post563978
STRELEC
17.12.07,07:35
K DMV uverejnilo DR SR na svojej stránke stručný výpis zo zákona, oznam 13.12.2007. Viď priložené. Možno sa to bude hodiť.
Rozalka
17.12.07,09:49
K DMV uverejnilo DR SR na svojej stránke stručný výpis zo zákona, oznam 13.12.2007. Viď priložené. Možno sa to bude hodiť.
Už bolo vložené:
http://www.porada.sk/589962-post57.html
STRELEC
17.12.07,11:55
Už bolo vložené:
http://www.porada.sk/589962-post57.html
Bolo by dobré dve väčšie témy na DMV zlúčiť do jednej.
Sorrry, povedal by môj syn. :)

PS: "bonzol" som sa moderátorovi / adminovi s návrhom témy zlúčiť. :):)
simonalili
16.12.08,08:56
Dobrý deň!

Mohli by ste mi poslať
SADZOBNÍK DANE ZA MOTOROVÉ VOZIDLÁ za mesto Košice, nevedela som to nikde najsť, dakujem pekne
zazuSA
16.12.08,09:09
Dobrý deň!

Mohli by ste mi poslať
SADZOBNÍK DANE ZA MOTOROVÉ VOZIDLÁ za mesto Košice, nevedela som to nikde najsť, dakujem pekne
danove riaditelstvo slov. republiky tam to urcite najdes, alebo daj do googla daň z motorových vozidiel Košice, ale za posledny rok a hned prvy odkaz a tam to je
Pipixon
12.01.10,11:51
Pozrite sa na túto adresu je tam programík na vypĺnanie tlačiva na daň z motorových vozidiel a sú v tom aj sadzby pre jednotlivé kraje :

najdite si v google : formstudio expres


a tlačivá su na druhej strane -nemohol som dať odkazy na webstranky pretože ?

Odkaz na webovú adresu môžete len ak počet Vašich príspevok na Porada.sk je 15 a viac. Momentálne máte 0 príspevkov.

Odstráňte webové odkazy (linky) vo vašom príspevku ak si želáte príspevok pridať.




tie sadzby su na stranke podnikam.sk alebo najdite v googli : sadzby dane z motorových vozidiel 2009