Peter Fox
02.02.22,17:00
Zdravím všetkých poradcov a prosím o poradenie s touto situáciou: odberateľ v zahraničí omylom 2x uhradil faktúru dodávateľovi služieb. Dodávateľ mu samozrejme duplicitnú platbu vrátil naspäť na bankový účet. Potreboval by som však vedieť: netreba k takému vráteniu duplicitnej úhrady vystavovať žiadny doklad? Odberateľ tvrdí, že žiadny doklad nepotrebuje, ale ako je to u dodávateľa? Nebude treba neskôr nejako dodatočne dokazovať (napríklad pri daňovej kontrole), že išlo o mylnú platbu, ktorá bola vrátená a nemala by teda byť súčasťou príjmov v ďalšom daňovom priznaní? Teda aspoň logicky predpokladám, že takéto mylné platby sa nepovažujú za príjem pokiaľ boli vrátené. Ešte dodám, že dodávateľ služieb je živnostník uplatňujúci paušálne výdavky, nevedie JÚ ani PÚ. Za radu či odpoveď vopred ďakujem.
janulka5595
03.02.22,04:46
U nás to robíme tak, že keď náhodou odberateľ uhradí 2x faktúru, tak ju iba obratom vrátime späť na účet. Žiadny doklad. Nakoľko pri oboch úhradách uviedol odberateľ ten istý variabilný symbol (číslo faktúry), tak je jasné, že to bola duplicitná úhrada. My to obratom vraciame späť s rovnakým variabilným symbolom a textom "vrátenie duplicitnej úhrady fakt.č. xxxx". Mali sme už aj daňovú kontrolu a k tomuto nemali výhrady. Ale my sme síce sro to som zabudla uviesť.
kn-alka
03.02.22,05:13
nič netreba
Peter Fox
05.02.22,15:31
Ďakujem za obidva komentáre k mojej otázke. Tebou používaný postup sa mi páči a tiež to urobím takto. Keďže ani pri kontrole neboli žiadne výhrady, tak to je zrejme v poriadku. Myslím si, že pri tomto probléme a postupe asi ani nehrá až takú úlohu, či ide o SRO alebo živnostníka.