Adam28
04.02.22,22:17
Dobry den, skusim v skratke opisat moj problem. Moja mama ja spoluvlastnikom na pozemku aj rodinneho domu po mame a otcovi. V dome zila svagrina s dcerami. Pozemok je rozdeleny na dve casti pricom na spodnom kde je dom umiestneny su aj iny vlastnici. Dom aj pozemky chcela v minulosti svagrina predat ale nedarilo sa, neskor som sa ja dcera rozhodla pozemky odkupit, bola ustne dohodnuta predajna suma s ktorou suhlasili uzivatelia domu(mamina svagrina s dcerami) zial nedarilo sa nam ziskat peniaze a tak presiel nejaky cas a po case chcela svagrina silou mocou predat svoj majetok tretej strane. Poslali nam predkupne pravo kde ale bola uplne ina suma na akej sme sa dohodli. Moja otazka je ci kozu predat svoju ciastku aj pokovicu domu tretej strane? A ci mozem od nich ziadat nahradu za neuzivanie nehnutelnosti alebo najom za uzivanie nehnutelnosti. Poznamka nehnutelnost za roky zdevastovali a neinvestovali ani korunu.
Adam28
04.02.22,21:21
Alebo co robit ked mam zaujem odkupit ich podiel aj ostatnych kde sa inde vieme dohodnut len s nou nie.
Mária27
05.02.22,07:50
Za nadužívanie nehnuteľnosti spoluvlastníkom možno žiadať finančnú náhradu, ktorá sa bude posudzovať obdobne ako bezdôvodné obohatenie. Dodatočne však ti však môžu priznať najviac dva roky, ak sa dovolá spoluvlastník premlčania (subjektívna premlčacia doba).
Ak neprijmeš jej ponúknutú sumu, môže predať svoj podiel, ale nie drahšie, ako ponúkla tebe.
Ty môžeš tiež podať na návrh na zrušenie a vyporiadanie vlastníctva.
Prikladám ti nejaké rozhodnutia o nadužívaní.