wATAw
07.02.22,15:12
Ahojte, v poslednom case mam velmi spomaleny pocitac s win 10, nevyznam sa, ale moze to byt sposobene tym, ze ho nemam aktualizovany na win 11? Mam si ho inovovat? Alebo skor vyskusat nejake ine metody na zrychlenie. Vyhody a nevyhody inovacie... Som uplny laik, takze poprosim lopatisticky. :D
Dakujem
misoft
07.02.22,14:56
NIE! Skôr so vyčisti svoj doterajší systém.
W11 je len o niečo vylepšený W10 - navyše ešte stále vo vývoji - má svoje muchy, nie je ešte úplne vyladený.
Prever si systémovými aplikáciami stav svojho OS - čistenie disku, pravidelné aktualizácie doterajšieho OS (W10), preverenie na "votrelcov" (AdwCleaner, MBAM).
Okrem toho - nenapísal si, čo máš za stroj. W11 na staršie len tak ľahko nenainštaluješ (potreba UEFI, procesorov 9. a vyššej generácie, TPM 2.0 nutné, alebo potom inštalovať W11 na hulváta obídením systémových požiadaviek s neistým výsledkom).
faro1
07.02.22,16:14
Ak máš spomalený počítač mne sa osvedčilo uviesť počítač alebo notebook do továrenského nastavenia. Je to vlastne preinštalovanie operačného systému, kedy sa všetko nepotrebné čo zbytočne zaťažuje počítač vymaže a ostane čistý operačný systém. Samozrejme, potom treba nainštalovať napr. Office a iné programy ktoré bežne používaš. Automaticky sa z internetu stiahnu a nainštalujú aktualizácie operačného systému. Treba tomu nechať nejaký čas.
https://www.youtube.com/watch?v=odl1YqgWiy0
duves
07.02.22,16:45
ja som pred instalaciou na w11 a zatial ludia, čo maju napr. nove NB, tak si to pochvaluju. Lebo...ak ma už niečo preinštalovat nanovo, nech to urobí na w11.
wATAw
07.02.22,16:45
Oukej, tak sa pozriem na to cistenie a podobne veci a na inovaciu teda zatial kaslem, potom uvidim :) Stroj mam asus x553m a uz bol kupovany s win 10.
wATAw
07.02.22,16:50
Rozmyslala som aj nad touto alternativou, skusim najskor urobit nejake opatrenia a ak nepomozu, pojdem do toho :)
besttracker
07.02.22,18:37
skus zmacknut klavesu CTRL+SHIFT+Esc naskoci ti spravca uloh,a kukni co najviac zerie vykon/ci to nesposobuje disk,mas tam aj grafy co ako pracuje... a daj info... lebo tvoja otazka je typu mam v dome/byte vodu,ale nikto nevie zdroj-pricinu ... :-)
misoft
07.02.22,21:47
Nuž Asus x553m sa predával s W8.1! Bola možnosť inštalácie na W10. Lenže má CPU Intel N3540 - a to je CPU z 2014 - teda nejaká 4-5 generácia - už jedna podmienka nesplnená - procesor 8.generácie pre W11.
Na tvojom mieste - ja by som zostal pri W10 - do 2025 ti poslúži a do tej doby si nasporíš na nový - s CPU 10-12 gen. Okrem toho - tieto nemali TPM modul, dokonca ani päticu pre tento modul. Druhá podmienka nesplnená.
https://touchit.sk/windows-11-hardverove-poziadavky/351855
-TPM Trusted Platform Module (TPM) verzie 2.0. Tu nájdete pokyny, ako môže počítač splniť túto požiadavku.
- podporované procesory Intel - https://docs.microsoft.com/en-us/windows-hardware/design/minimum/supported/windows-8.1-supported-intel-processors a N3540 tam nie je.
Chobot
07.02.22,22:03
Stiahni si tento malý soft, rozbaľ ho a spusti. Otestuje ti výkon tvojho počítača a ukáže, ktorý komponent má aký vplyv na výkon. Bolo to pôvodne na Win 7 ako performance rating score, vo Win 10 to už nie je zabudované,

https://winaero.com/download-winaero-tweaker/

Vyhodí ti tabuľku, ako je dole - skóre 1 je najmenej, 10 je najviac.

A si si istá, že tam bol pôvodne win10? Lebo tento rad notebookov mal štandardne predinštalovaný iba Win 8.1. Nekupovala si ho od niekoho ako repasovaný?

Prípadne skús kliknúť v správcovi súborov na "Tento počitač" pravým tlačítkom myši a vyber "Vlastnosti". Urob kópiu obrazovky a daj ju sem, nech vidíme, akú má konfiguráciu.
misoft
08.02.22,04:34
Ďalší zbytočný program? Veď má W10! Tak stačí cez Štart - Nastavenia (zubaté koliesko) - Systém a Informácie - a tam jej vyskočí informácia o zostave - procesor, RAM, číslo zostavenia OS - toto úplne stačí.
A ci má stroj TPM - zistí cez príkazový riadok (lupa) - zadá tpm.msc - Enter a vyhodí, či má TPM a akej verzie. Ale tieto Asusy TPM nemali!
wATAw
08.02.22,14:06
misoft
teraz si ma zaskocil, mozno tam fakt bol win 8, ale neni som si ista, kupovany bol normalne v elektre. Takze tym padom uplne kaslem na win 11.

besttracker
neviem co potrebujes vediet, ale ukazuje mi, ze:
procesor 100 % 2,66 GHz
pamat 3,6/3,9 gb (90 %)
disk - tam to dost skace, z 3 % na 78 % atd
wifi 0 %
neviem ci chces podrobnejsie cisla, ked na to kliknem, alebo staci toto.. pri procesoch mi ukazuje spotrebu energie skoro pri vsetkych, ze je velmi nizka
wATAw
08.02.22,14:12
procesor - Intel(R) Pentium(R) CPU N3540 @ 2.16GHz 2.16 GHz
RAM - 4,00 GB (použiteľná pamäť: 3,89 GB)
typ systemu - 64-bitový operačný systém, procesor typu x64

TPM - compatible tpm cannot be found
Chobot
08.02.22,15:04
Skús si spraviť ten Winaero test. Softvér sa neinštaluje, len sa spustí. Po vyhodení výsledkov program môžeš vymazať. Ten test ti ukáže slabé miesta hardvéru.

Pre Win 10 64 bit síce teoreticky postačujú 4 GB pamäte, ale štandardne sa dáva min. 8 GB. Ak mávaš spustených viac programov naraz, tak to môže brzdiť výkon.

Aj procesor by mohol byť pre Win 10 trochu rýchlejší, hoci tento nie je najhorší.

Na tejto zostave nemyslím, že bola od výroby Win 10.
misoft
08.02.22,17:27
TPM not found - W11 nainštaluješ jedine s bvpasom (obídením zistenia HW požiadaviek) - tento NB nepodporuje (a teda ani nenainštaluješ W11 ani čistú inštaláciu, ani upgrade bez obídenia týchto požiadaviek.
Rada: prečistiť si W10 a do 2025 na ňom fungovať ďalej (on W10 bude i potom fungovať). Zbytočne by si upgradovala a na záver by ti vyhodilo, že je to neúšpešné a vracia sa to späť na W10.
misoft
08.02.22,17:29
Chobot - predinštalovaný bol W8.1 - s upgrade na W10. Na W11 upgrade neurobí - TPM tam nie je, nemá dokonca ani päticu na modul. Zbytočne W11 inštalovať (jedine s obídením požiadaviek - ale čo to urobí - KBZ).
wATAw
09.02.22,19:06
skusila som to, ale ja tam taku tabulku nevidim mam tam nejaky scan, ktory som spustila a vyhdonotilo mi to kopec veci..
Chobot
09.02.22,21:47
Sorry, dal som ti zlý odkaz na nesprávny nástroj. Tu je správny odkaz:
https://winaero.com/download-winaero-wei-tool/

Stiahneš si to - je to zazipovaný súbor, rozbalíš do nového priečinka a spustíš aplikáciu s názvom WEI.

Tá ti ukáže už tú tabuľku a v nej klikneš na príkaz "Run the assessment".