fasia
26.09.06,21:12
Ahojte Poraďáci...
mám takýto prípad. Firma kúpila úžitkové vozidlo a ide ho formou finančného prenájmu poskytnúť nemeckej firme.

viete mi niekto poradiť ako urobiť zmlvu o finančnom prenájme?

Ako sa správa DPH pri poskytnutí takéhoto zdaniteľného plnenia?
Sú to finančné služby zaradené niekam do § 15 alebo bude DPH súčasťou všetkých platieb?

Ďakujem!
fasia
27.09.06,07:09
neviete mi nikto poradiť?
fasia
27.09.06,08:54
toto som našla na stránkach drsr.sk ako FAQ :)

Otázka:
Slovenská spoločnosť so sídlom v SR si prenajala formou finančného leasingu nové nákladné automobily od spoločnosti v inom členskom štáte EU. Nájomca aj prenajímateľ sú platiteľmi DPH, každý vo svojom štáte. Zahraničná spoločnosť vyfakturovala Slovenskej spoločnosti nájomné bez DPH. Aké sú povinnosti Slovenskej spoločnosti /nájomcu/ z pohľadu DPH? V ktorom riadku daňového priznania k DPH sa toto nájomné uvádza?
Odpoveď:
Podľa § 11 ods.3 citovaného zákona predmetom dane je aj nadobudnutie nového dopravného prostriedku za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu každou osobou. Za nadobudnutie nového dopravného prostriedku podľa prvej vety sa považuje aj prevzatie nového dopravného prostriedku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, pri ktorom bez zbytočného odkladu po ukončení doby nájmu má prejsť vlastnícke právo k predmetu nájmu z prenajímateľa na nájomcu, ak sa v členskom štáte prenajímateľa považuje odovzdanie predmetu nájmu za dodanie tovaru do iného členského štátu s oslobodením od dane. V ustanovení § 11 ods.12 citovaného zákona je vymedzené čo sa považuje za nový dopravný prostriedok.
V prípade, ak platiteľ dane uzatvoril nájomnú zmluvu s dojednaným právom kúpy prenajatej veci s podnikateľom identifikovaným pre daň v inom členskom štáte na dopravný prostriedok /nákladný automobil/, ktorý spĺňa kritériá nového dopravného prostriedku a v členskom štáte prenajímateľa sa tento finančný prenájom považuje za dodanie tovaru, ktorý je oslobodený od dane, potom podľa ustanovenia § 69 ods.6 citovaného zákona osobou povinnou platiť daň pri nadobudnutí nového dopravného prostriedku v tuzemsku z iného členského štátu je osoba, ktorá nový dopravný prostriedok nadobudne podľa § 11 citovaného zákona. Základom dane pri nadobudnutí nového dopravného prostriedku formou finančného prenájmu je podľa § 23 ods.1 citovaného zákona celková suma dohodnutých splátok vrátane ďalších platieb požadovaných prenajímateľom od nájomcu. Pri určení dňa vzniku daňovej povinnosti postupuje nadobúdateľ podľa § 20 citovaného zákona. Nadobúdateľ uvedie základ dane v riadku 01 a 04 a daň v riadku 02 daňového priznania.