Hubal
07.02.22,16:28
Pracovný pomer som ukončila k 30. 6. 2021 a spätne som požiadala od 2.1.2021 o priznanie dôchodku. Mám nárok na vratku dane a ak áno, ako mám postupovať?

Pri žiadosti o dôchodok mi bolo povedané, aby som požiadala o spätné priznanie dôchodku až od 2. januára, aby som mohla požiadať o preplatok nezdaniteľnej časti základu dane podaním daňového priznania. Čo všetko treba zarátať do príjmu - mzdu, odchodné aj celoročný dôchodok?
Tweety
07.02.22,15:32
Dôchodok nie, ten nie je zdaniteľným príjmom. V DP uvádzame len tie zdaniteľné. Takže ak si už iné príjmy nemala, tak len zo závislej činnosti( potvrdenie o príjmoch zo ZČ od zam-ľa), teda z PP. Máš nárok na NČZD.
misoft
07.02.22,15:37
Dôchodok asi nebudeš do príjmu dávať! Je to príjem zo sociálnej poisťovne a nie zo závislej činnosti (mzda za prácu).
veronikasad
07.02.22,15:38
Poradili ti správne, ak máš SD priznaný spätne od 2.1.2021, máš nárok na uplatnenie celoročnej NČZD.
Zdanitelný príjem, ktorý uvádzaš v DP typu A, máš uvedený v potvrdení o zdanitelnom príjme od zamestnávatela.

Dôchodok nie je zdanitelný príjem, keďže si nebola poberatelom k 1.1.2021, nezaškrtávaš že si poberatelom SD, ani v kolonke neuvádzaš jeho výšku.

Nežiadaš o preplatok nezd.časti, ale vrátenie zaplatených preddavkov. Kludne môžeš požiadať posledného zamestnávatela o vykonanie RZD, preplatok bude rovnaký. Nie si "prípad" kedy si musíš DP podávať sama.
Katy a R
07.02.22,15:38
Spravíš si normálne DP - postupuješ presne podľa poučenia (všetky zdaniteľné príjmy tam dávaš) . Res požiadaš zamestnávateľa o RZD. Pravdepodobne ti výjde preplatok na dani, keďže si robila len polroka. Samozrejme, bavíme sa o "obyčajných" príjmoch.
Ak by sa jednalo o nejaké vysokánske príjmy, je možné, že ti výjde nulová NČZD, v tom prípade preplatok na dani nebude. resp nejaké krátenie môže byť.
Bez údajov to asi presnejšie nejde;)