bjojo
27.09.06,00:15
Dobrý deň

obraciam sa na Vás s prosbou o informácie ohľadom tvorby a schvalovania Záznamu podrobného merania zmien.

Opis vzniknutej situácie:
Geodet na žiadosť objednávateľky vypracoval GP, pričom riešil nielen časti pozemkov objednávateľky, ale zasiahol aj do našich pozemkov, pričom zmenil a vytvoril nové hranice pozemkov. So zameriavaním a ani zmenou hraníc sme vôbec neboli informovaní. Podľa informácii, kt. som dostala, v prípade zmeny hranice je potrebný podpis oboch zúčastnených strán. P. geodet nás, ako druhú stranu vôbec neoslovil, ale nás podpísal (sfalšoval podpis) do kolónky 'Nadobúdateľ bol oboznámený s priebehom a označením hraníc novooddeľovaných pozemkov' . K tomutu činu sa neskôr priznal pri vyšetrovaní políciou. Ako ospravedlnenie svojho činu povedal,' že si chcel zjednodušiť svoju prácu, ale nechcel nám spôsobiť ujmu a škodu a, že rešpektoval žiadosť objednávateľky, pičom tá tvrdila, že hranice, kt. mu ukazuje sa dlhodobo rešpektujú'. Na základe vypracovaného GP si dala objednávateľka zapísať LV na dovtedy neindetické pozemky, resp. časti pozemkov do svojho výlučného vlastníctva. Vytvorením GM a následným zápisom LV nás ukrátila približne o 120 m2 a dokonca aj tretieho účastníka OBEC o 42 m2(čo bolo dokázané aj znaleckým posudkom a obec si svoju časť súdne vymáha). Po zistení všetkých skutočností sme dali podnet na prokuratúru odhľadom tresného činu podvodu na neznámeho páchateľa, pričom sa zistilo, že páchateľ bol geodel a ako sa aj priznal on sfalšoval podpis. Polícia chce vyšetrovanie zastaviť, pretože síce vinník sa našiel, ale svoj čin neurobil s tým, že nám chcel uškodiť.

Snažil som sa Vám opísať vzniknutú situáciu a následný jej priebeh riešenia.

Otázky:
1.Je možné, aby vypracoval geodet GP iba podľa toho, čo mu ukáže objednávateľka a jej žiadosť neporovnával s pkn mapou, ale skôr pkn mapu prispôsobil jej žiadosti, pričom sú zjavné a výrazné odchýlky v smeroch a tvaroch jednotlivých parciel?

2. V pozemnoknižnej vložke sú pri našich parcelách uvádzané siahy - je možné sa podľa týchto výmer orientovať a rešpektovať ich. Ide napr. o to, že jedna z parciel má výmeru 56 siah = 201 m2, v novovytvorenom GP má pozemok až 289 m2(čo činí o 44% viac)?

3. Má GP platnosť aj napriek tomu, že bol rozhodne neprávom podpísaný cudzou osobou na úkor druhej vlastníčky?

4. Akým spôsobom je môžné zrušiť GP a samozrejme všetky kroky, kt. nasledovali - vytvorenie nových LV?

5. Možno považovať Záznam podrobného meriania zmien za verejnú listinu?(na základe akého zákona alebo predpisu)? Ide o to, že sfalšovanie podpisu je tresným činom iba v prípade ak bol sfalšovaný na verejnej listine.

6. Je povinnosť geodeta vyznačiť zmenené a novovytvorené lomové body a hranice v teréne, či už pri vymeriavaní a taktiež za prítomnosti všetkých dotknutých strán?

7. Nemajú byť podpisy na ZPMZ overené u notára reps. na matrike?

8. Akú zodpovednosť nesie geodet a aké postihy vyplývajú z jeho priestupku?

Ďakujem za Vaše vyjadrenie k jednotlivým otázkam. Dúfam, že mi poskytnete cenné rady a možné riešenie tejto situácie.

S pozdravom jojo
Jozef I
27.09.06,04:54
Nie som žiaden expert v danej oblasti, ale skúsim len možno jednu radu. Všimol som si, že aj obec bola ukrátená na pozemku a tá si túto stratu vymáha súdnou cestou. Nebolo by možné sa k danej žalobe pripojiť alebo ju aspoň rovnako sformulovať? Ísť sa trošku poinformovať na obec ako postupovať. Nakoľko problém vám vznikol obom z tej istej situácie. Viac poradiť neviem. :o
bulnova
27.09.06,09:28
Podobný prípad - privlastnenie si našej nehnuteľnosti - sa stal aj v našej rodine. Pokiaľ je však zmena zapísaná na správe katastra, dá sa to riešiť
už len súdnou cestou. V našom prípade to bolo veľmi zdlhavé, no neviem že
by sa v súčasnosti v tejto problematike zmenila legislatíva. V každom prípade
priznanie geodenta by vám mohlo uľahčiť súdne konanie. Žalujte nového
majiteľa, lebo len on mohol mať záujem o zmenu hraníc. Ak sa vám to podarí
dokázať, súdne trovy nebudete platiť. Treba si nájsť dobrého advokáta.
EkoMax
27.09.06,09:47
Tiež mám podobný problém.

Kúpili sme chatu. Majitelia majú zatiaľ pozemok napísaný na seba, pretože sa čakalo na vysporiadanie pôdy v záhradkárskej oblasti.
Meranie a geomet. plán sa robil v čase, keď boli pôvodní majitelia odcestovaní v zahraničí. Až teraz pri snahe prepísať pozemok na nás sme zistili, že sused pred vymeriavaním posunul kolík o pár metrov a rohový kus záhrady , kde je studňa je v novom pláne už jeho vlastníctvom.
Pri konzultácii s majiteľmi povedal, že on nevie, kto ten kolík preložil a prečo je nový plán iný. Urobil sa hlúpym a súhlasil, aby sa pozemok vrátil do pôvodného vlastníckeho stavu.

Teraz máme proloblém, kto to bude platiť ? Alebo je možné urobiť to bez poplatkov. Podotýkam, že vznikla dohoda na urovnanie sporu, len nevieme ako postupovať a na koho sa obrátiť ?
bjojo
27.09.06,14:10
Pre EkoMaxa

máš celkom výhodu, keďže sused súhlasí so zrušením LV. Dá sa to solídne(mimosúdne) vyriešiť na príslušnom katastrálnom úrade katastrálnym konaním. Sused musí podať žiadosť o začatie katastrálneho konania o zrušenie LV. Je vhodné pre urýchlenie konania, aby sa sused zriekol možnosti odvolania čestným prehlásením.

Máš GP, kt. by zohladňoval správne zameranie pozemkov? Ak áno tak ho stačí predložiť a dať návrh na kataster o zápis LV na základe kúpnej zmluvy(resp. inej) V prípade ak nemáš iný GP, budeš ho musieť dať vypracovať - buď na svoje alebo spoločné náklady so susedom.
Je mi ťažko Ti presne poradiť, keďže neviem z akých pozemkov vznikol Tvoj, aké mali usporiadanie a hlavne na základe čoho sa vysporiadávajú.

Aspoň takto - zatial jojo
EkoMax
27.09.06,16:55
Pre EkoMaxa

máš celkom výhodu, keďže sused súhlasí so zrušením LV. Dá sa to solídne(mimosúdne) vyriešiť na príslušnom katastrálnom úrade katastrálnym konaním. Sused musí podať žiadosť o začatie katastrálneho konania o zrušenie LV. Je vhodné pre urýchlenie konania, aby sa sused zriekol možnosti odvolania čestným prehlásením.

Máš GP, kt. by zohladňoval správne zameranie pozemkov? Ak áno tak ho stačí predložiť a dať návrh na kataster o zápis LV na základe kúpnej zmluvy(resp. inej) V prípade ak nemáš iný GP, budeš ho musieť dať vypracovať - buď na svoje alebo spoločné náklady so susedom.
Je mi ťažko Ti presne poradiť, keďže neviem z akých pozemkov vznikol Tvoj, aké mali usporiadanie a hlavne na základe čoho sa vysporiadávajú.

Aspoň takto - zatial jojo

Ďakujem za radu. :)
aislinn785
16.04.12,18:22
Ahoj jojo, prosím ťa ako dopadla táto Tvoja vec....som v identickej situácii...ďakujem za každú radu...