kimart
10.02.22,22:23
Prosím o usmernenie. pani si zriadila živnosť, teraz mi oznámila, že chce ešte vykonávať slobodné povolanie. Podľa mňa už nie je potrebná žiadna ďalšia registrácia, alebo sa mýlim?
ivka70
11.02.22,04:52
Príslušník slobodného povolania sa nepovažuje za SZČO, preto sa neregistruje na živnostenskom úrade, ale na Štatistickom úrade do štatistického registra.

Prečítajte si celý článok na: https://www.podnikajte.sk/pravne-formy/slobodne-povolania © Podnikajte.sk

Postup pri zakladaní slobodného povolania:
Na založenie slobodného povolania je potrebné mať splnené osobitné podmienky slobodného povolania podľa konkrétneho zákona – vzdelanie, prax, odborná skúška, atď. (viď tabuľka);
Registrácia na Štatistickom úrade SR (Pozor, nie na živnostenskom úrade!) – v závislosti od prihlasovaného povolania môžu vyžadovať doklady o splnení osobitných podmienok. Štatistický úrad po splnení osobitných podmienok a predložení všetkých dokumentov pridelí žiadateľovi o slobodné povolanie identifikačné číslo organizácie (IČO). Pracoviská Štatistického úradu nájdete v Bratislave, Trnave, Trenčíne, Nitre, Žiline, Banskej Bystrici, Prešove a Košiciach. Je potrebné navštíviť Vášmu bydlisku (trvalému pobytu) príslušný Štatistický úrad. Na Štatistickom úrade sa neregistrujú umelci, t. j. fyzické osoby, ktoré vykonávajú slobodné povolanie tak, že používajú výsledky svojej duševnej tvorivej činnosti (spisovatelia, autori vynálezov, hudobníci, dramatickí umelci, výtvarní umelci atď.), nakoľko tieto slobodné povolania nespadajú pod definíciu podnikateľa uvednú v Obchodnom zákonníku;

.....
kimart
11.02.22,06:09
Ďakujem. Tú registráciu na ŠÚ som si už našla,, Potom teda treba ešte podať oznámenie pod DiĆ pod ktorým už je registrovaná na FS?
marjankaj
11.02.22,08:20
A teraz si vyber. Traja právnici=štyri právne názory. Žeby plagiátori?
https://www.podnikajte.sk/zivnost/kto-je-szco-a-co-je-szc-samostatna-zarobkova-cinnost
veronikasad
11.02.22,08:52
Jedno ICO už má ako živnostník, SU pridelí ďalšie, keď tu je súbeh?
veronikasad
11.02.22,08:53
Akú činnosť bude vykonávať v rámci slobodného povolania? Súvisí s predmetom podnikania?
kimart
11.02.22,09:01
Ďakujem za rady, to už netreba, volala som na ŠU, ešte potrebujem zistiť, či treba dať nejaké oznámenie na DU :-(...
Katy a R
11.02.22,09:01
Nikde sa už nemusí registrovať - jednoducho je už SZČO. (je už aj v ZP, aj na DU, aj v SP, ak vzniklo povinné poistenie) . Jedine ak by zákon, podľa ktorého bude činnosť vykonávať mal nejaké špeci registre, komory ...??
Tzv "Slobodné povolanie" je takisto samostatne zárobková činnosť - aj z pohľadu zák o DzP aj z pohľadu zák o ZP Aj zák O SP (a takýto termín - slobodné povolanie ani v zákone nikde nie je;))
napr. tu je definícia cit zo stránky SP: " Samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO) je fyzická osoba, ktorá dovŕšila 18 rokov veku a v kalendárnom roku rozhodujúcom na vznik alebo na trvanie povinného nemocenského a povinného dôchodkového poistenia dosahovala príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov.."
Zák o dani z príjmov definuje " §6 Príjmy z podnikania z inej samostatnej zárobkovej činnosti"
Katy a R
11.02.22,09:31
Janko - veď ak nejaký spisovateľ napíše, že SZCO je len osoba podnikajúca podľa jedného (živnostenského) zákona - tak to ešte nič neznamená. Dôležité je, čo hvorí zákon;)
marjankaj
11.02.22,10:54
A ktorý zákon definuje SZČO? Ja som taký nenašiel. Najbližšie je k tomu zákon o dani z príjmov §6.
marjankaj
11.02.22,11:13
Áno ale iba pre účely tohto zákona o SP.

§5 Samostatne zárobkovo činná osoba
Samostatne zárobkovo činná osoba podľa tohto zákona je fyzická osoba, ktorá dovŕšila 18 rokov veku a v kalendárnom roku rozhodujúcom na vznik alebo na trvanie povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby dosahovala príjmy uvedené v § 3 ods. 1 písm. b) a ods. 2 a 3, okrem fyzickej osoby, ktorá má podľa zmluvy o výkone osobnej asistencie vykonávať osobnú asistenciu fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím.
Katy a R
11.02.22,11:21
Janko - každý zákon má svoju definíciu či už pre platenie poistného, alebo daní - všimol si si, že som tam dala "napr." ? Hádam si každý vie nájsť;)
Len som chcela povedať, že by nemal niekto, kto je "od fachu" napísať, že SZČO je len osoba podnikajúca podľa živnostenského zákona! Keď si to zamieňa nejaký laik - to je iné