wtcruiser
12.02.22,11:00
Dobrý deň, podnikám popri zamestnaní na základe živnostenského oprávnenia. Príjem zo živnosti je nepravidelný počas roka a max výška ročného príjmu je cca 10.000€. Nie je lepšou alternatívou sro (neplatca dph) z pohľadu nákladov? Takto musím platiť odvody zo živnosti aj v prípade, že nemám práve z nej príjem… ďakujem
Mila123
12.02.22,10:07
aké máte ostatné výdavky? resp. uplatňujete si pri podaní DP tzv. "paušál"?
wtcruiser
12.02.22,10:35
momentálne áno, pretože učtovne a dministratívne je to jednoduchší variant. ale vznikajú mi reálne náklady, takže nie je problém ich vykázať…
veronikasad
12.02.22,10:45
Náklady sú vyššie ako 60%?
Dáša_
12.02.22,10:52
no, treba to dať do rovnice a vyskúšať.
v sro. s takýmto príjmov respektíve zisku platí dan 15% plus na vyplatené dividendy 7%. čiže cca 22% a peniaze máš v ruke. Učtovníctvo je samozrejme trochu zložitejšie, musí to byť dobre znalý amatéer, aby to zvládol sám
tých 10t je taká skoro hranica. O trochu :D menej a neplatíš odvody do sociálky. Respektíve, nedokážeš to regulovať tak, že jeden rok máš prijmy, ktoré zakladajú povinnosť platiť odvody a druhý rok máš nižšie príjmy?
dá sa špekulovať samozrejme aj s tým, že 2 firmy, aj fyzická osoba, aj sro. Posuvanie nákladov, fakturovanie tak, aby nevznikla povinnosť platiť sociálku.... Len je otázka, či sa tá administratíva okolo vyplatí.

Za úvahu stojí aj to, že ukončenie živnosti je celkom jednoduché. Ukončenie sro je celkom štrapácia.
wtcruiser
12.02.22,12:05
pravdepodobne budú tento rok
Mila123
12.02.22,12:26
neuvažoval ste , pokiaľ nemáte zákazku prerušiť si podnikanie? pomôže v prípade., že máte povinnosť platiť SP (i pár mesiacov stačí), zistite si ako to je s prerušovaním podnikania (boli nejaké zmeny v súvislosti so Sulíkovým kilečkom)...pri paušálnych výdavkoch nie je problém s uplatňovaním výdavkov/ nákladov, ktoré majú charakter aj osobnej spotreby.....
wtcruiser
12.02.22,14:21
takto teda. charakter práce je nepravidelný ale nárazový…ak sa vyskytne problém, zajtra mám objednávku a idem na to. Vyriešim problem a zoberiem €. Pozastavenie živnosti nemá v tomto prípade vôbec zmysel, lebo neviem kedy to nastane. Náklady mam na phm, ubytovanie. Preto som zvažoval jednoosobovú sro, kde predpokladám, že pokiaľ nebudem vykazovať výnosy, nebude ma to nič stáť. Pokiaľ nevykonávam činnosť, moje náklady sú 0…ale momentálne napr. platim odvody do ZP a SP a pritom som za január nemal príjem. dotujem to teda zo mzdy zo závislej činnosti.
Mila123
12.02.22,15:18
ako to tak čítam, rozhodol ste sa založiť si sro.....mne je to v podstate jedno, ale na zváženie sa pýtam koľko služobných ciest ste mal za rok 2021 pokiaľ ste aj zamestnaný? do výdavkov si dávate PHM a automobil (neuviedol ste akým spôsobom si účtujete výdavky) a to je všetko? žiadne majetok? iba telefónne účty? internet?