Dada
27.09.06,05:43
O stravných lístkoch tu už bolo popísané hodne, ale mám jednu "skúsenosť", s ktorou potrebujem pomôcť, aby som následne mohla pomôcť.
Mám kámošku, ktorá pracuje ako zdravotná sestra. Zdravotnícke zariadenie je neštátne a je pomaly v Bohom zabudnutej dedine. Pracuje tam už dlho a stále žiada od svojej zamestnávateľky (lekárky), aby jej poskytla na stravovanie aspoň "dežanérky", lebo v obci nie je žiadne stravovacie zariadenie. A keďže ako zamestnanec má nárok na tie stravenky, tak jej chcem s týmto pomôcť. Lekárka sa odvoláva na to, že keď v obci nie je žiadne stravovacie zariadenie, tak nemá nárok na stravenky. Toto jej vraj poradila audítorka, ktorá jej zároveň vedie účtovníctvo.
Tak teda sa Vás skúsenejších pýtam. Má nárok aspoň na "dežanérky" ? (podľa mňa má). A ako má postupovať, aby jej zamestnávateľka tie lístky poskytla? Na čo všetko sa má odvolať? Aký zákon, vyhlášku, nariadenie jej ukázať? Čo všetko má pre to urobiť?
Ďakujem za akúkoľvek radu.
Braňo
27.09.06,03:58
Áno, ako zamestnanec na tie stravné lístky má, bez ohľadu na to, kde sa nachádza stravovacie zariadenie (predpokladám, že má pracovný úväzok nad 4 hodiny denne). Pochybujem, že toto môže poradiť audítorka.:) Tej sestričke by som poradil, aby pred lekárkou použila vetu : "Pani doktorka, mohla by som si preveriť, či mám nárok na stravné lístky na Inšpektoráte práce," :p ? Mohlo by to zabrať. :D Na jedno teplé jedlo a vhodný nápoj (pitný režim) má nárok v súlade so Zákonníkom práce.
Dada
27.09.06,04:03
Áno, ako zamestnanec na tie stravné lístky má, bez ohľadu na to, kde sa nachádza stravovacie zariadenie (predpokladám, že má pracovný úväzok nad 4 hodiny denne). Pochybujem, že toto môže poradiť audítorka.:) Tej sestričke by som poradil, aby pred lekárkou použila vetu : "Pani doktorka, mohla by som si preveriť, či mám nárok na stravné lístky na Inšpektoráte práce," :p ? Mohlo by to zabrať. :D Na jedno teplé jedlo a vhodný nápoj (pitný režim) má nárok v súlade so Zákonníkom práce.

To, či jej to poradila audítorka môže byť len výmysel zamestnávateľky. Ona je totiž riadny žgrloš. A kámoška je už zúfala, lebo sa nevie domôcť toho, čo jej patrí. A s tým Iinšpektorátom práce asi tiež nepochodí, keď nechce, aby jej šéfka siahla na výplatu.
Braňo
27.09.06,04:07
To, či jej to poradila audítorka môže byť len výmysel zamestnávateľky. Ona je totiž riadny žgrloš. A kámoška je už zúfala, lebo sa nevie domôcť toho, čo jej patrí. A s tým Iinšpektorátom práce asi tiež nepochodí, keď nechce, aby jej šéfka siahla na výplatu.

Tak potom stačí aj anonymná hláška na Inšpektorát práce.
Dada
27.09.06,04:10
Tak potom stačí aj anonymná hláška na Inšpektorát práce.

To ma už tiež napadlo.
EkoMax
27.09.06,04:15
To, či jej to poradila audítorka môže byť len výmysel zamestnávateľky. Ona je totiž riadny žgrloš. A kámoška je už zúfala, lebo sa nevie domôcť toho, čo jej patrí. A s tým Iinšpektorátom práce asi tiež nepochodí, keď nechce, aby jej šéfka siahla na výplatu.

Ten inšpektorát práce by mal zabrať, a ak nie, tak potom to nie je zamestnávateľ ale "vykorisťovateľ", na ktorého platí len to ak skrachuje, čo myslím v tej profesii a na dedine nehrozí. Žiaľ takýchto prípadov je veľa, riešiť sa dajú len podaním sťažnosti na inšpektorát, ale v tom prípade zamestnanec takmer naisto riskuje stratu zamestnania. /a tak v praxi radšej stravné nežiada/.
Závisí len na tom, aká je tvoja priateľka pre zamestnávateľku dôležitá. Sú len dve možnosti, alebo jej pod tlakom tie lístky dá, pretože uzná že si prácu robí dobre a potrebuje ju, alebo ju prepustí /dôvod sa stále nájde/.

PS: pri anonymnej nahláške bude zamestnávateľ v prvom rade upodozrievať zamestnankyňu.
Dada
27.09.06,04:19
Ten inšpektorát práce by mal zabrať, a ak nie, tak potom to nie je zamestnávateľ ale "vykorisťovateľ", na ktorého platí len to ak skrachuje, čo myslím v tej profesii a na dedine nehrozí. Žiaľ takýchto prípadov je veľa, riešiť sa dajú len podaním sťažnosti na inšpektorát, ale v tom prípade zamestnanec takmer naisto riskuje stratu zamestnania. /a tak v praxi radšej stravné nežiada/.
Závisí len na tom, aká je tvoja priateľka pre zamestnávateľku dôležitá. Sú len dve možnosti, alebo jej pod tlakom tie lístky dá, pretože uzná že si prácu robí dobre a potrebuje ju, alebo ju prepustí /dôvod sa stále nájde/.

PS: pri anonymnej nahláške bude zamestnávateľ v prvom rade upodozrievať zamestnankyňu.

To je jasné, že to podozrenie padne na zamestnankyňu. Keby uznala, že si prácu robí dobre, tak by jej pridala aj na plate a nedávala by jej o trošku viac ako minimálna mzda po 10 rokoch praxe. Je to ťažké vykľučkovať z toho.
EkoMax
27.09.06,04:28
To je jasné, že to podozrenie padne na zamestnankyňu. Keby uznala, že si prácu robí dobre, tak by jej pridala aj na plate a nedávala by jej o trošku viac ako minimálna mzda po 10 rokoch praxe. Je to ťažké vykľučkovať z toho.

V tomto prípade je poviem radšej "bez komentára". Na podobných zamestnávateľov mám svoj dosť pikantný názor.
Môžem len poradiť, nech si kamarátka radšej /aj keď je to dnes na Slovensku veľmi ťažké/ hľadá iného zamestnávateľa.
Tiež som z malého mesta a od nás chodí väčšina vyučených zdravotných sestier do Rakúska a Nemecka. Tam ich beru všetkými desiatimy a za svoju prácu zarobia skutočne zaskúžený zárobok. Tie ktoré majú rodinu a malé deti chodia na dva týždne v mesiaci a sú veľmi spokojné,
PS: toto už je trochu mimotemy .
Dada
27.09.06,04:31
V tomto prípade je poviem radšej "bez komentára". Na podobných zamestnávateľov mám svoj dosť pikantný názor.
Môžem len poradiť, nech si kamarátka radšej /aj keď je to dnes na Slovensku veľmi ťažké/ hľadá iného zamestnávateľa.
Tiež som z malého mesta a od nás chodí väčšina vyučených zdravotných sestier do Rakúska a Nemecka. Tam ich beru všetkými desiatimy a za svoju prácu zarobia skutočne zaskúžený zárobok. Tie ktoré majú rodinu a malé deti chodia na dva týždne v mesiaci a sú veľmi spokojné,

Ono je to ťažké, chodí ešte popri zamestnaní na výšku, začala 4. ročník a to tiež na úkor svojej dovolenky. Takže asi nepripadá do úvahy, žeby teraz išla niekam "von".
Gabi03
27.09.06,05:03
Ma napadlo. S tým inšpektorátom práce, veď keď má len niečo cez minimálnu mzdu, mohla by to risknúť. Buď dostane stravné lístky, alebo bude na minimálnej mzde... Dokončí školu a vypdne. Držím palce.
Lila
27.09.06,05:14
Ja len toľko, ukážte mi jedného "doktora", ktorý nieje držgroš.
Áno súhlasím, aj ja poznám výnimky. Ale žiaľ tých je málo.
Jara
27.09.06,05:40
Aj ja som pred 4 rokmi pracovala u podnikateľa, ktorý síce SF tvoril, ale len preto že to bola povinnosť a tvrdil zároveň že to sú jeho peniaze. Zamestnancom nedával žiadne stravné a keď prišli na kontroli z IP tak im povedal, že zamestnanci nechcú tak ako ich ma donútiť aby sa stravovali. Chcú si vraj nosiť sami a jeho ponuku neprijali. Potom si ich pred podnikateľom volali a pýtali sa či chceli tie lístky a každý hovoril že nie, nechce... Každý sa bál o miesto. Dobre že som rýchlo odišla. Po 2 rokoch, ale 10 zo života. Bol skutočne otrasný a súkromné výdavky žiadal dávať do účta. Boli pomaly väčšie ako firemné... No aj takí podnikatelia sú... Česť výnimkam.
Dada
29.09.06,04:23
Ma napadlo. S tým inšpektorátom práce, veď keď má len niečo cez minimálnu mzdu, mohla by to risknúť. Buď dostane stravné lístky, alebo bude na minimálnej mzde... Dokončí školu a vypdne. Držím palce.

Aj to je riešenie, len v kraji s vysokou nezamestnanosťou asi ťažko nájde prácu. Nedá sa len tak zbaliť a vypadnúť.