xeva
13.02.22,23:20
Máme záujem kúpiť dom, ktorý nám ponúkol sused, ktorý ovdovel a odchádza ku dcére do ČR. Sme spoluvlastníkmi dvora, prislúchajúceho k obidvom nehnuteľnostiam. Pri nahliadnutí do LV nehnuteľnosti sme zistili, že na susedovom dome je v časti C zapísaná ťarcha, exekučný príkaz z júla 2021 na zriadenie exekučného záložného práva na pozemok pod domom, záhradu a rodinný dom - sused je ich vlastník v 1/1 / v rámci BSM/. Ako máme postupovať ? osloviť exekútora ? Môže sused dom predávať aj bez jeho vedomia ? Budem vďačná za všetky odpovede.
ivka70
14.02.22,05:18
Ak už je na LV ťarcha exekúcie, musíte postupovať len v súčinnosti s exekútorom
Mária27
14.02.22,07:18
Dajte susedovi toľko, aby vyplatil exekútora :)
xeva
14.02.22,08:03
Odpovedi nerozumiem. Akú budeme mať záruku, že vyplatí exekútora ? ale asi je odpoveď myslená v zmysle toho smajlíka na jej konci.
xeva
14.02.22,08:15
Ďakujem za odpoveď.
Chobot
14.02.22,08:22
Čo to znamená, že "sused je ich vlastník v 1/1 / v rámci BSM"?

Ak je výlučný vlastník, tak by tam o BSM nemalo byť nič. Ak je tam zapísaná ešte jeho zosnulá manželka, tak najprv musí prebehnúť po nej dedičské konanie.
xeva
14.02.22,11:37
Ďakujem - o tom vlastníctve som to z LV zámerne odpísala, pretože som nadobudla dojem, že ešte neprebehlo dedičské konanie.
xeva
14.02.22,11:44
Exekútor - sa vyjadril o 2 možných alternatívach. 1 - deň , dva pred podpisom zmluvy zaplatiť dlh s príslušenstvom,.2 - v kúpnej zmluve uviesť, že dlh a príslušenstvo zaplatí kupujúci a predávajúcemu zaplatí rozdiel kúpnej ceny. Druhá alternatíva sa mi zdá istejšia - exekútor vraj odblokuje ťarchu po pripísaní sumy na účet.