kalkulka
27.09.06,06:52
Prosím vás, poistili sme zamestnancov - vodičov medzinárodnej dopravy. Je to vlastne osobná úrazová poistka, ale platí ju zamestnávateľ. Kam by ste to poistné zaúčtovali? Neviem sa rozhodnúť, či na 548 alebo 568 samozrejme nedaňová.
kalkulka
27.09.06,08:19
Fakt ste takéto niečo neúčtovali? Čo vy na to?
sta
27.09.06,15:33
naši zamestnanci sú tiež všetci poistený proti úrazom, pretože pracujú s výbušninami....Ja toto poistenie účtujem na účet 528 :rolleyes:
liba2
28.09.06,03:54
Prosím vás, poistili sme zamestnancov - vodičov medzinárodnej dopravy. Je to vlastne osobná úrazová poistka, ale platí ju zamestnávateľ. Kam by ste to poistné zaúčtovali? Neviem sa rozhodnúť, či na 548 alebo 568 samozrejme nedaňová.Alicka, ak vyšlete zamestnanca na pracovnú cestu do zahraničia, potom je na strane zamestnávateľa povinnosť ho poistiť aj jeho osobné veci (tzv. komplexné poistenie) a tento výdavok je pre firmu daňovo uznaný. Tento druh poistenia účtujem na SÚ 568.
Účet 528 nepovažujem za vhodný na tento účel, lebo sa na ňom účtujú najmä také náklady, ktoré nie sú daňovo uznané, napr. sú nad zákonom stanovené limity.
kalkulka
28.09.06,08:43
Alicka, ak vyšlete zamestnanca na pracovnú cestu do zahraničia, potom je na strane zamestnávateľa povinnosť ho poistiť aj jeho osobné veci (tzv. komplexné poistenie) a tento výdavok je pre firmu daňovo uznaný. Tento druh poistenia účtujem na SÚ 568.
Účet 528 nepovažujem za vhodný na tento účel, lebo sa na ňom účtujú najmä také náklady, ktoré nie sú daňovo uznané, napr. sú nad zákonom stanovené limity.
Mohla by si mi bližšie uviesť, kde je stanovené, že zamestnávateľ musí pri tomto druhu práce zamestnanca komplexne poistiť?
liba2
28.09.06,09:35
Alicka, ty by si išla na PC do zahraničia bez poistenia ? alebo by si si ho zaplatila zo svojej výplaty ?
Nechcela by som zachádzať do podrobností k rozsahu poistenia, je to na zvážení firmy. Tiež netvrdím že "musí" , ale slušný zamestnávateľ to urobí.
kalkulka
28.09.06,10:30
To vieš, skúmam, či to nejaký zákon prikazuje. Ak áno, tak by som to považovala za daňový výdavok, ak nie, tak to daňovo uznané nebude.
liba2
28.09.06,10:55
Napríklad zákon č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách, citujem:

"§ 9 Iné náhrady a vyššie náhrady
Zamestnávateľ, ktorý nie je rozpočtovou organizáciou alebo príspevkovou organizáciou 9) okrem príspevkovej organizácie, ktorej objem výdavkov na mzdy, platy, služobné príjmy a ostatné osobné vyrovnania je vyšší ako príspevok zriaďovateľa, a zamestnávateľ, ktorý je obcou alebo vyšším územným celkom, ak sú zamestnanci obce alebo vyššieho územného celku odmeňovaní podľa osobitného predpisu, 10) môže poskytovať zamestnancom aj iné náhrady súvisiace s pracovnou cestou, s dočasným pridelením, so vznikom pracovného pomeru a s výkonom práce v zahraničí a vyššie náhrady, ako ustanovuje tento zákon. Zamestnávateľ môže poskytovanie týchto náhrad dohodnúť v kolektívnej zmluve, v pracovnej zmluve alebo v inej písomnej dohode alebo ich určiť vo vnútornom predpise."
kalkulka
23.10.06,05:55
Našla som to. Je to v zákone o DP. Takéto poistenie môžeš pokojne dať do daňových výdavkov v zmysle §19 ods. 3 písm. l, aj keď v obmedzenej výške.Liba2, ďakujem ti, že si ma naviedla skúmať, že sú to daňové výdavky.
Najka
05.08.08,09:44
Ahojte, šéf uzatvoril úrazovú poistku pre zamestnancov na 1 rok a dal to ako plnenie zo SF. Jeden zamestnanec nám dal teraz výpoveď. Čo s tou poistkou, keď je uzatvorená od 12/07 do 12/08?
optimistka
05.08.08,14:24
podľa môjho názoru úrazové poistenie ktoré ste uhradili zo SF je príjmom zo závislej činnnosti zamestnanca, treba mu to zdaniť vo výplate § 5 ods.1 písm.f a zákon o SF, v období ked ste to čerpali zo SF bol vašim riadnym zamestancom, tak nevidím dôvod s tým nič robiť, lebo čerpanie SF ide mimo daňových výdavkov, je to len zúčtovací vzťah, nákladom je jeho tvorba