MatejDoda1
15.02.22,15:01
Dobrý deň, chcel by som poprosiť o odpoveď ľudí čo sa do toho vyznajú, lebo ja sa do tejto problematiky vôbec nevyznám priznám sa. Môže mi byť rátané minuté teplo v kuchyni v ktorom ale žiadny radiátor nemám lebo je odmontovaný?
Bývam v 3 izbovom byte po rodičoch, byt je prerobený a v kuchyni je odmontovaný radiátor. Vo všetkých ostatných izbách mám radiátor a na nich merač. Počul som, že vo vchode máme vlastný kotol. Prišlo mi vyúčtovanie za vodu a teplo. A vo vyúčtovaní mi je v KUCHYNI rátané teplo (aj keď v kuchyni žiaden radiator nieje lebo už je roky odmontovaný po prerábaní bytu), ktoré je priemer všetkého minutého tepla z ostatných 3 radiátorov (obývačka, spáleň, detská izba). Ostatni susedia majú radiator v kuchyni vo vyúčtovaní majú 0 lebo v kuchyni nikto väčšinou nekúri. Zatiaľ kým zisťujem koho by som sa mohol nato osobne opýtať chcel by som o tom zistiť viac.

Za každú odpoveď ktorá by mi to pomohla ozrejmiť vopred ďakujem.
ivka70
15.02.22,14:12
Samozrejme, ze moze, aj ti to spravca presne podla zakona uctoval.
Mas smolu, ze tam nemas merac. A tym padom ti uctuju priemernu spotrebu.
aj vzdy budu.

Plati, ze ak spravca nemoze namerat spotrebu,(lebo si neumoznil namontovat merac - co asi neslo, kedze nie je radiator), bude ti uctovat priemernu spotrebu.
(a myslim, ze priemernu spotrebu celeho bytoveho domu ,nielen tvojho bytu).
Mozes si to nastudovat v zakone.

Riesit to mozes jedine so spravcom, najst riesenie ako mat merac, hoci nemas radiator.
Mária27
15.02.22,18:44
Nemalo by to tak byť. Pravdepodobne nebol radiátor odhlásený a berú ho ako poruchu merača. Treba to nahlásiť správcovi - skontroluje to technik a nahlási tej firme, čo odpočítava teplo.
Teplo sa rozpočítava podľa § 7 priloženej vyhlášky.
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2016/240/20210515

Pozri aj diskusiu tu na porade.
https://www.porada.sk/t247765-odstranenie-radiatora-v-panelaku.html
sito
15.02.22,19:54
V prvom rade by si mal pochopiť, že v dome je spoločné zariadenie, ktoré zabezpečuje vykurovanie domu, vykurovací systém domu. To sú horizontálne rozvody, vertikálne rozvody odbočky v bytoch, radiátory, ventily, termostatické hlavice, merače.

Ako sa rozpočítavajú náklady za dodané teplo do domu?

"Ak sú v objekte rozpočítavania zapojené pomerové rozdeľovače tepla rovnakého typu alebo určené meradlá1) na meranie tepla rovnakej triedy presnosti na meranie množstva tepla u konečných spotrebiteľov, náklady na množstvo dodaného tepla na vykurovanie sa rozdelia na základnú zložku a spotrebnú zložku. Základná zložka tvorí 60 % a spotrebná zložka tvorí 40 % z celkových nákladov na množstvo dodaného tepla na vykurovanie, ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov nedohodnú inak."

Teda ak sú náklady domu 10 000 € doporučený pomer ZZ a SZ je 60 : 40 %, Teda 6 000 € sa rozpočíta podľa m2 a 4 000 € sa rozpočíta podľa stavu na meračoch. Ale spoluvlastníci vykurovacieho systému si môžu dohodnúť aj iný pomere. Účinnejší na šetrenie domu je pomer 30 : 70 %. Tí, čo chcú behať v byte v trenkách si za taký komfort priplatia. V tom doporučenom pomere im ho zaplatia ostatní spoluvlastníci domu, nákladov domu na vykurovanie domu.

Píšeš, že sused má radiátor v kuchyni a má na ňom aj merač. Ale na merači má nameranú nulu "0". On zaplatí podľa m2 sumu, príklad 30 €, takú sumu zaplatíš aj ty. On zaplatí podľa meračov "nič". Ty?

"Konečnému spotrebiteľovi, ktorý neumožnil zapojiť pomerové rozdeľovače tepla alebo určené meradlo1) na meranie tepla alebo neumožnil ich odčítanie, alebo neoprávnene do nich zasahoval, čím spôsobil ich nesprávnu funkciu, alebo ich poškodil, sa určí spotrebná zložka podľa vzorca"

Teda takto, spotrebná zložka nákladov domu, deleno podlahová plocha všetkých bytov v dome, krát podlahová plocha tvojho bytu, krát 1,5. To znamená, že ak je priemer zo spotrebnej zložky nákladov na tvoj byt 50 €, krát 1,5 = 75 €.

Ty teda zaplatíš 30 € podľa M2 + zo spotrebnej zložky nákladov 75 €, spolu 105 €. Sused len tých 30 €.

Prečo? No neoprávnene si zasiahol do spoločného zariadenia domu. V byte je odmontovaný neoprávnene radiátor. Potrebuješ na to súhlas ostatných spoluvlastníkov domu. Ak to budeš mať odsúhlasené spoluvlastníkmi domu, správca sa musí riadiť rozhodnutím spoluvlastníkov domu.

"(aj keď v kuchyni žiaden radiator nieje lebo už je roky odmontovaný po prerábaní bytu)"

Roky odmontovaný? A rodičom to ako napočítavali, roky? Pozri ich vyúčtovanie, ak si nejaké zdedil?

"ktoré je priemer všetkého minutého tepla z ostatných 3 radiátorov (obývačka, spáleň, detská izba)."

Toto uvedené, takéto napočítanie spotrebnej zložky nákladov za demontovaný radiátor je v rozpore s uvedeným zákonom, vyhláškou.
MatejDoda1
15.02.22,20:42
Ďakujem pekne za detailné vysvetlenie.
sito
20.02.22,17:17
Dík, potešilo, že si pochopil.
romana147
28.02.22,16:22
Pri vlastnom kotli by cena mala byť tak do 5 centov / kWh a SPOTREBA zatepleného BD okolo 70 kWh / m2 /rok