tigy
15.02.22,23:05
Dobrý večer, chcela by som sa uistiť, že chápem správne:

Zamestnanec skončil pracovný pomer 31.1.2022.
Žiadosť o predčasný starobný dôchodok (PSD) podal 1.2.2022, t.j. splnil podmienku podať ju do 10 dní. PSD mu ale ešte nebol priznaný (majú na to vraj 60 dní).
Zamestnanec sa však dožaduje vyplatenia odchodného v poslednej (januárovej) výplate, lebo tvrdí, že ak mu odchodné vyplatíme neskôr, príde o PSD, lebo bude mať tým pádom počas poberania PSD vymeriavací základ, z ktorého sa platia odvody.
Snažila som sa mu vysvetliť, že nárok na odchodné mu vznikne až keď mu PSD priznajú, a že keď prinesie rozhodnutie o jeho priznaní, tak mu odchodné v najbližšom výpl. termíne vyplatíme. Nebudeme ho však znovu prihlasovať do Soc. poisťovne, iba odošleme tlačivo Výkazu poistného, že obdržal príjem po skončení PP. Tento príjem však, pokiaľ viem, nemá nijaký vplyv na vyplácanie jeho PSD.

Chápem to správne? Bola som si istá, že postupujem správne a nemá sa čoho obávať, ale dokonale ma zneistel (lebo mzdárka jeho manželky tvrdí niečo iné...)
Máte prosím niekto skúsenosti s výplatou odchodného aj neskôr ako v poslednej výplate a či to nejako ovplyvnilo výplatu PSD?
Vopred ďakujem.
Mila123
16.02.22,07:48
určite to máte správne, zamestnanec určite nie je účtovník.........postupovala by som rovnako.......skúste mu to vysvetliť