Bizzy
16.02.22,11:26
Ahojte,
chcem sa opýtať, že ak zamestnávateľ stanovil v služobnom poriadku, že do ďalšieho roka 2023 si môžem preniesť iba určitý počet dní dovolenky z aktuálneho roka,napr. že z 2022 môžem preniesť len 10 dní dovolenky do 2023, tak ak by mi ostalo napr. 14 dní, tak tie 4 dni nad rámec zaniknú? Lebo v zákone som nič také nenašla. Ďakujem
ivka70
16.02.22,10:31
Nie, v takomto pripade prepadnut nemoze.
Ale zamestnavatel moze nariadit cerpanie celej dovolenky tak ,aby si si ju takymto scenarom este roku 2022 vycerpala.
To znamena, ze pripravi plan dovoleniek tak, aby ti viac ako 10 dni neostalo.
Bizzy
16.02.22,10:36
ano, plán dávame,píšeme tam ale do mesiacov plánované čerpanie v kalendárnych týždňoch. Ale v podstate ak by sa mi stalo, že skrátka nakoniec neostanem v niektorý mesiac na dovolenke ako som predbežne plánovala a ostane mi do 2023 nie 10 dní ale 14dní, tak napriek tomu, že to je písané v služobnom poriadku by tie 4 dni nemali prepadnúť si myslím.
Tweety
16.02.22,10:46
Áno tak. Zo zákona si D na rok 2022 môžeš vyčerpať do konca roka 2023. Samozrejme,že sú aj výnimky , napr.po DPN alebo M a RD.
Chobot
16.02.22,10:57
Zamestnávateľ môže len zabezpečiť, aby si si nepreniesla do ďalšieho roka viac, ako 10 dní tým, že ti nariadi čerpanie. Ale ak sa z nejakých dôvodov nepodarí vyčerpať potrebný počet dní a tebe zostane viac, ako tých 10 dní, zamestnávateľ nemôže jednať v rozpore so zákonom a zrušiť ti ich. Zo zákona ich môžeš čerpať do konca roka 2023.
ivka70
16.02.22,12:51
a ako je to presne v tom sluzobnom poriadku? mozes citovat?
Bizzy
16.02.22,12:59
ani ked v platnom sluzobnom poriadku ktory zamestnavatel vydal je napisane ze si mozme prenasat max. 10 dni? Ze ci sa uz toto neberie ako nariadenie cerpania. Radsej sa pytam.
Chobot
16.02.22,15:28
A čo je ďalej v tom služobnom poriadku, ak prenesieš viac, ako 10 dní? Je tam napísané, že dovolenka nad 10 dní prepadne? V tom prípade je vnútorný predpis v rozpore so zákonom a v tej časti je predpis neplatný.

Ak by tam bolo, že ak si prenesieš viac ako 10 dní, tak sa to považuje za porušenie prac. disciplíny alebo že ti udelia pokarhanie, lebo si porušil prac. predpis, tak je to v poriadku.

Ale ak raz zákon uvádza, že nevyčerpanú dovolenku máš právo čerpať do konca nasledujúceho roku, tak toto právo ti nikto zobrať nemôže. Môže ti len zabrániť, aby si si preniesol dovolenku do ďalšieho roku tým, že ti nariadi vyčerpať si ju.
Bizzy
17.02.22,04:20
Je tam pisane:
Do ďalšieho kalendárneho roka je možné preniesť najviac 10 dní z nároku na dovolenku
v predchádzajúcom roku.

Ak si štátny zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že služobný úrad neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane štátneho
zamestnanca, služobný úrad je povinný poskytnúť ju štátnemu zamestnancovi tak, aby sa
skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka.

No a vykladam si to rozne.
1. keď je to raz v služobnom poriadku, t.j. v platnom služobnom predpise vydanom úradom, tak je to záväzné pre všetkých a basta. A berie sa to ze to uz je urcenie, ze mam informaciu ze max. 10 dni a mam to tak robit.
2. Dalsi pohlad je, ze ci to ak by napr. poslali zamestnancom email stym, ze sa odvolaju na sluzobny poriadok aze teda maju dovolenku cerpat tak aby si preniesli 10 dni, tak ci toto je tiez postacujuce.
3. Alebo to plati iba vtedy ak mi veduci daneho utvaru pisomne nariadi napr. mailom ze mam prebytok dovolenky tolko a tolko a musim ju docerpat.

P.S.: Nespekulujem, len chcem mat v tomto uplne ze jasno.A este raz dakujem za objasnenia v tejto mozno pre niekoho banalnej veci :)
Tweety
17.02.22,05:44
Čítaj s porozumením, v služobnom poriadku je to napísané presne tak, ako určuje zákon. Vysvetľuješ si to nesprávne. Ako je to správne už je tu tiež vysvetlené. A nakoniec, o prepadnutí D v ňom nie je zmienka.