t101
16.02.22,13:58
Zdravim Vas. Som zamestnanec. Cize nechcel by som riesit zivnost ani nic zatial. Ale ako hobby robim hudbu a chcel by som ju dat na Spotify. Docital som sa, ze autori ked maju pasivny prijem, tak sa moze zdanit zrazkovou danou, cize by som nemusel nic riesit (urady, zivnost, tax id...) Ale firma distrokid, ktora zabezpecuje, aby sa hudba dostala na spotify a ktora vyplaca prijmy z royalties, je americka. A ked sa tam registrujete, chcu od vas vyplnit tax form w8-ben. A v nom mate vyplnit foreign tax id (vraj to moze byt rodne cislo, no to sa mi nezda...) a zakliknete, ze slovensko ma tax treaty dohodu s usa. A potom by vam mali poslat plnu sumu (resp. vam nestrhnu taku vysoku withhold tax), co ste zarobili tym, ze ludia pocuvaju Vasu hudbu. Ked to nevyplnite, tak Vam strhnu 30% withhold tax. A moja otazka je, ze ak si necham strhnut tych 30% - cize dan sa zaplati v usa, tu doma uz nemusim nic riesit? Ziadne danove priznanie? Alebo mozem vo formulari uviest rodne cislo ako foreign tax id a zakliknut, ze slovensko ma tax treaty s usa a dostanem peniaze zdanene nizsou sadzbou? A potom uz nie je nutne riesit danove priznanie na Slovensku? Dakujem.
Onko
16.02.22,16:55
Iba pri slovenskej zrážkovej dani sú tvoje daňové povinnosti na Slovensku vysporiadané a nemusíš podávať daňové priznanie. Pokiaľ ide o príjmy zo zahraničia, aj keď bola daň v zahraničí zrazená, v slovenskom daňovom priznaní musíš priznať celosvetové príjmy.