EkoMax
27.09.06,07:17
Chcela by som poprosiť o radu v konkrétnom prípade:

spol. s.r.o. má na základe kúpnej zmluvy zakúpenú nehnuteľnosť zaradenú do majetku firmy a používa ju na podnikanie. Ide o bývalú budovu Jednoty, kde bola mäsiareň, potraviny a pohostinstvo.
Teraz ide majiteľ prerábať nehnuteľnosť, takže nechá potraviny, pohostinstvo a ide dobudovať pekáreň. Stavba ako taká sa nezmení ani priečky nebude robič iné, len bude robiť stavené úpravy vo vnútri stavby.
Začal nakupovať stavebný materiál. Teraz neviem, či ho dávať priamo do spotreby, alebo po spočítaní nákladov navýšiť hodnodu stavby a do nákladou to vniesť formou odpisov. Úpravy bude robiť zrejme postupne, podľa finančnej situácie, alebo ak dostane úver tak naraz.
Za radu vopred ďakujem. Už som to overovala u niektorých známych účt. ale každý mi poradil inak.
daniek
27.09.06,05:30
ja by som to dala do odpisov
adato
28.09.06,18:20
Súhlasím s navýšením hodnoty budovy. Podľa toho, čo uvádzaš napriek tomu, že priečky ostanú na svojom mieste zmení sa účel tej časti stavby, predpokladám, že napr. rozvody elektriny budú zmenené (minimálne kvôli zariadeniu a novým spotrebičom, ktoré budú mať určite vyššiu spotrebu), obklady stien....(predpokladám, že na takého stavebné úpravy je potrebné aj stavebné povolenie). Ešte tu platí jedna podmienka - 30 000,- Sk pre technické zhodnotenie, tá bude pri takejto rekonštrukcii určite splnená.