snehulienka2
18.02.22,15:55
Má manžel*nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na manželku ak**som szčo a* počas roka 2021 som*nemala príjem ale dostala*som prvu pomoc č.2 (z toho som si platila odvody do soc. aj zdr..* ?
Tweety
18.02.22,14:56
Nie nemá, nespĺňaš podmienky uplatnenia.
Z FS
Podmienky pre uplatnenie NČZD na manželku
Daňovník - zamestnanec má nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na manželku/manžela len od základu dane z tzv. „aktívnych“ príjmov, medzi ktoré patria aj príjmy zo závislej činnosti.
Nezdaniteľnú časť základu dane na manželku si môže daňovník uplatniť iba v prípade, že manželka žije s daňovníkom v domácnosti a spĺňa aspoň jednu z týchto podmienok:
starala sa o vyživované maloleté dieťa žijúce s daňovníkom v domácnosti
v príslušnom zdaňovacom období poberala peňažný príspevok na opatrovanie
bola zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie
považuje sa za občana so zdravotným postihnutím
považuje sa za občana s ťažkým zdravotným postihnutím
Ak sú splnené uvedené podmienky iba jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, môže si daňovník znížiť základ dane o nezdaniteľnú časť základu dane na manželku zodpovedajúcu 1/12 sumy nezdaniteľnej časti za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na uplatnenie tejto nezdaniteľnej časti základu dane.
Táto NČZD sa uplatňuje až po skončení zdaňovacieho obdobia z dôvodu princípu jej výpočtu, a to v závislosti od výšky základu dane daňovníka a výšky vlastného príjmu manželky.
veronikasad
18.02.22,14:59
aká bola výška prvej pomoci ?
veronikasad
18.02.22,15:00
Príjmy z Opatrenia Prvá pomoc sa započítavajú do vlastného príjmu manželky. Treba ale splniť aj ostatné podmienky pre priznanie nároku, napr. starostlivosť o dieťa do troch rokov veku...