pomocuct
19.02.22,08:09
Ako zaúčtovať odmenu. Ja som 350,00 eur zaúčtovala ako zdaniteľný príjem. Čo so zvyškom určeným pre odvody?
Mila123
19.02.22,08:27
môže sa szčo sám seba zamestnať ? myslím lekára, ktorý ma Rozhodnutie samosprávneho kraja na poskytovanie zdravotnej starostlivosti? nemôže sa zamestnať, preto našej psychologičke (jediná ostala FO) 473,20 € zaúčtujem ako POZD a to je všetko.......ešte môžete zaúčtovať napr. cez P (predpokladám, že máte dostatok € v pokladni) 350,- € ako VNZD ako výber - osobná spotreba, nemá žiaden vplyv na základ dane, ......takto podobne účtujeme príspevky na mentoring, ktorý dostávajú ako zamestnávatelia a UPSVaR nás "prinucuje" dať im podklady k zaúčtovaniu dotovaného pracovného miesta, resp. jeho mentoring......na iný spôsob účtovania som neprišla, podľa mňa ani neexistuje......
pomocuct
22.02.22,09:17
Ďakujem za názor. Akurát sa mi nezdá, že potom je SZČO vo výhode, lebo zamestnancovi sa z tej odmeny stiahne daň z prímu a odvody za zamestnanca a reálne dostane menej ako 350. Lebo v usmernení MZ oznámili, že 473,20 je cena práce (350+odvody za zamestnávateľa).
kn-alka
22.02.22,10:11
podľa mňa celú sumu treba dať do príjmov, nakoľko si ako SZČO platí odvody, ktoré sú jej výdavkom, takže aj preplatenie odvodov sú jej príjmom.
pomocuct
23.02.22,11:39
Zneistilo ma, že odvody sa reálne premietnu do výdavkov až od júla nasledujúceho roka, do ZP dokonca až v 2023.