Jefoz
22.02.22,20:56
Dobrý deň, mám možnosť poľnohospodáriť na ploche 15ha. Nemám však žiadne skúsenosti a zvažujem nad touto možnosťou. Vzťah k tomu mam, bez dotácií na techniku sa však nepohnem. Oplatí sa prosím (veľmi odhadom) hospodáriť na takejto ploche a byť v zisku? Mam stabilnú prácu, tu si chcem nechať. Ďakujem.
janulka5595
23.02.22,04:42
Dá sa, ale prvé roky to bude neskutočne ťažké. My sme zo začiatku šli cestou, že všetky práce, ktoré vyžadovali stroje, sme jednoducho zaplatili vlastné stroje sme prvých cca 10 rokov ani nevlastnili, všetky práce boli objednané.
Jednoznačne by som si v prvom rade vybavila dotáciu na plochu od PPA, navyše PPA teraz spúšťa dotácie pre mladých a malých hospodárov na nákup techniky, výstavbu a podobne. Skús pogoogliť.
Jefoz
23.02.22,06:11
Aj som googlil, len nikde som nenašiel sumár, resp. ako to riešiť krok po kroku. Obávam sa aj s predajom komodít, sú na to odberatelia dostupni? Viem, že je to o cene, ale aby mi to nakoniec niekde nezhnilo. Ďakujem
pavol54
23.02.22,10:04
apa.sk.
poľnohospodári do 31.05.2022
je kategória do 80 000 lenže naštuduj 50 stranovú výzvu
Skrátka bud máš peniaze na nákup alebo písomný prísľub od banky, ak ti schvália nakúpiš potom refundujú alikvotnu časť podľa výzvy
čo chceš na 15 ha pestovať?
apa.sk atis máš prehľad o nákupných cenách komodít od producentov
Jefoz
23.02.22,10:53
Ďakujem, oveľa lepší prehľad. Musím naštudovať ešte tie dotácie, bez nich je to celkom bieda. Pozerám pšenicu, výnos na 1ha je cca 5t, 1t sa predáva za cca 280e / t.
pavol54
23.02.22,11:09
Na tú cenu zabudni, tam musíš mať lepok aspoň 28, a iné parametre, musí byť vyčistená a zazmluvnený odbyt minimálne 100 ton, budeš rád ak ju predáš nie za max ale niečo pod min, ako krmnu
jslancik
23.02.22,11:26
toto zaváňa troška podvodom resp. špekuláciami s dotáciami... a dokonca ani nevieš, ako na to. každopádne popri "stabilnej práci" ako bokovka to nepôjde.

že prečo podvod/špekulácia? no počítaj, ak by si aj mal výnos tých 5x15x280€ = 21000. to je ledva na prežitie a zaplatenie odvodov/poistení pre jednu osobu. Žiadne
prevádzkové náklady (priestory, PHM...) Takže nejaký zisk môžeš čakať jedine z dotácii... Že ti niekto zaplatí stroje, ktoré neskôr predáš. Asi ani nechcem viac vedieť, ako to funguje. Ale čo, EÚ treba pocucať, koľko dá.
pavol54
23.02.22,11:42
nechaj ho pri predstavách však všetci poľnohospodári sú poberatelia dotácií a každý má z nich na dvore aspoň medák. inak na priame platby má každý nárok a je jedno či to robí popri zamestnaní pretože tie sú kompenzáciou časti nákladov. (daň z pozemku, nákup osív, nákup hnojív, nákup postrekov, služby ak nemáš techniku-spracovanie pôdy, výsev, hnojenie, postrekovanie zber kombajnom, čistenie, podmietka, orba a to som ešte niečo vynechal myslíš že to pokryješ z predpokladaného výnosu? dotácia je 120 eur na ha
jslancik
23.02.22,11:47
neviem, čo si tým chcel povedať, ale budiž. a na dvore netreba mať meďák, lebo pri tej technike, ktorú majú, by to bol ďaleko najlacnejší kus na dvore. a len mi vŕta hlavou, kto im tú techniku zaplatil, keď výnosy sú smiešne. to všetko ide cez dotácie? asi začnem podnikať v poľnohospodárstve :D popri zamestnaní :D
bodliak
23.02.22,11:54
Ceny vstupov sú momentálne neodhadnuteľné.
Koľko bude nafta, koľko hnojivá, akákoľvek chémia - možno nebude dostupná vôbec, ak sa zastaví výroba.
Ale parametre vo výkupe sa hneď nezmenia a všetká pšenica Ti skončí v kategórii kŕmna, nie potravinárska.
Tí, čo to robia roky, sú teraz na hrane !
Jefoz
23.02.22,12:01
Ďakujem za uvedenie do obrazu.
Jefoz
23.02.22,12:06
Prosím, nevnimajte to ako podvod, ale chcem mať predstavu, koľko zarobí roľník na svojej pôde jednak z výnosov a samozrejme aj s dotáciámi, prečo ich nevyužiť, ak na ne vznikne nárok? Ako píšem, mame pozemky po predkoch a uvažujem o vedľajšom príjme. Neviem, čo je na tom smiešne, keď to chcem robiť popri inom zamestnaní, nebudem na to sam a vegetativne obdobie netrvá celý kalendarny rok. Ďakujem.
pavol54
23.02.22,12:29
že by banka poskytla úver?
janulka5595
24.02.22,04:48
My sme začínali na 18 hektároch, prvé roky ťažké, ale potom stačili dve výnosné sezóny s repkou a išlo to hneď ľahšie. Ja by som veľmi nešla do zazmluvnenia nákupnej ceny, nakoľko minulého roku poľnohospodári dosť zle pochodili, sóju zazmluvnili na 370€, a nezazmluvneným brali za 520€.
janulka5595
24.02.22,04:52
Dá sa aj popri práci. Pokiaľ si nájde alebo má nejakých známych, alebo kamošov, čo sa tomu tiež venujú, a majú stroje, má vyhraté.
My sme s manželom dlhé roky hospodárili popri práci od 7 do 16
Zadávateľ píše, že k tomu vzťah má, tým pádom dedukujem že má čo to prečítané/prežité, len si musí dať pozor aby sa nepopálil.
AK by som vedela poradiť, my už pšenicu asi tretí rok nesejeme. Nízke nákupné ceny, vysoké vstupné náklady čo sa týka najmä postrekov, a nakoniec ju nám aj tak vyrochnili diviaky.
A ešte jedno . naštuduj si čo to o cenách čo sa týka zaplatenej práce na strojoch, aby si neplatil nejaké nereálne čiastky.
annova
01.03.22,18:10
janulka5595
02.03.22,04:53
Samozrejme, že ceny komodít pôjdu hore. Močovina je na astronomických cenách, o osive ani nehovoriac, a to sa radšej nevyjadrujem k postrekom a inej chémii! Ceny komodít budú v nebesiach, ale žiaľ aj ceny pre konečných spotrebiteľov (chlieb, mäso, mlieko a mliečne výrobky, vajcia, ovocie aj zelenina - teoreticky asi každý kus tovaru)
annova
02.03.22,09:46
Problem je, ze jednym z hlavnych dodavatelov i psenice pre SR je Rusko. Ale mozno urobia opat vynimku zo sankcii, tak ako pri jadernom palive pre atom. elektraren. Uz v minulosti skusali palivo z Westinghouse, ale pre nas bolo nepouzitelne a drahe.