AH.DCA
24.02.22,12:15
Zamestnancovi po roku PN priznala sociálna poisťovňa invalidný dôchodok vo výške 80%. Zamestnaný je vo firme 26 rokov. Nemôže naďalej vykonávať prácu, ktorú predtým robil a zamestnávateľ mu nevie inú vhodnú prácu ponúknuť. Viem, že pri odchode na invalidný dôchodok pri 80% má nárok na odchodné 1 mesiac. Moja otázka je, či má nárok aj na odchodné zo zamestnania v jeho prípade 4 mesiace? A aké doklady potrebuje od lekára, že nie je schopný naďalej vykonávať prácu vo firme? Obvodná lekárka mu odmietla vystaviť také potvrdenie. Sme strojársky priemysel a prevažne pracuje sa tu s ťažkými plechmi. Alebo mi stačí len rozhodnutie zo sociálnej poisťovne, že má 80% invalidný a môžem mu vyplatiť 4 mesiace odchodné? A mám mu vyplatiť aj jedno aj druhé odchodné?
ivka70
24.02.22,11:26
Nestaci vyjadrenie o invalidite.
Musi poziadat o preradenie na ine miesto s tym, ze svoju povodnu pracu nemoze nadalej vykonavat zo zdravotnych dovodov.
Take potrvrdenie mu moze vystavit aj lekar vasej zdravotnej sluzby, kam ho poslete na posudenie schopnosti vykonavat pracu.
Alebo ho rovnako s takym poslete za jeho lekarom.
Az potom sa mozete dohodnut na skonceni PP dohodou z zo zdravotnych dovodov alebo mu date taku vypoved. Vtedy vznika narok na odstupne.

A jedno je odchodne (lebo dochodok nad 70%) ,druhe odstupne.
Ak ma narok, mas mu vyplatit obe.
AH.DCA
24.02.22,11:47
Ďakujem moc za poradenie.
veronikasad
24.02.22,13:47
Pytas sa na odstupné alebo odchodné?