zuzana_h
24.02.22,17:26
Dobry den,

do decembra minuleho roku som na Slovensku poberala rodicovsky prispevok na deti. Poistenie za mna (zdravotne) platil teda stat. Dlhodobo zijem v zahranici, ale mimo EU, v USA, ako nezaopatreny prislusnik. Nemam tu pracu, len manzel, cez ktoreho mam poistenie. Teraz by som sa rada prihlasila na Slovensku ako dobrovolne nezamestnana a platila si dobrovolne zdravotne poistenie, nakolko nechcem prist o poistenie v SR, kde mam aj evidovany trvaly pobyt a deti evidovane v skole/skolke.

Kedze som to doposial neriesila (platil za mna stat, poberala som rodicovsky prispevok) tak som netusila, ze treba nahlasit pobyt v zahranici. Co teraz robit? Ak poviem na Upsvare, ze som dlhodobo od 2019 v zahranici, mozu ziadat vratenie davok? Ja som bola v tom, ze na tie mam narok nech som kdekolvek, kedze som pracovala v SR a vznikol mi narok v SR (dieta malo 1,5r) ked sme odisli. Tiez som nevedela o povinnosti odhlasit sa z poistenia, lebo som chcela byt prihlasena v SR (kedze nechcem prist o poistenie v ramci EU). Co teraz robit? Ake mozu byt postihy? Staci ak sa zaregistrujem ako dobrovolne nezamestnana a budem si dobrovolne platit zdravotne poistenie? Nemozem si dovolit platit tisicove pokuty. Co mi hrozi? Vdaka