bodka10
25.02.22,08:53
Ahojte, prosim o vaše skúsenosti so zamestnaním cudzincov, pre mňa prvý prípad. Z-tel chce zamestnať na dohodu Srbského občana, stačí keď mi predloží povolenie na pobyt? Povolenie mi dal s platnosťou do roku 2018, odvtedy pracoval na PP že nič od neho nechceli, je to ok? Viem že ZP za neho neplatíte ale máme aj iné povinnosti? Nahlásiť na UPSVaR, políciu? Bude u nás pracovať na dohodu. Ďakujem za pomoc, radu poprípade odkaz na preštudovanie.
ivka70
25.02.22,08:10
preco neplatite ZP? aky bude mat prijem? aka bude dohoda a prijem -pravidelny, nepravidelny?
bodka10
25.02.22,08:16
Ešte v roku 2017 keď u nás pracoval prvýkrát tak to bývalá mzdárka, kt mi odovzdávala agendu, pripojila potvrdenie zo ZP že dohodári nie si zdravotne poisteni, môžu si ho riešiť komerčne.pracuje na dohodu 1h/denne s minim mzdou.
ivka70
25.02.22,08:21
ivka70
25.02.22,08:24
:) a toho sa teraz az naveky budes drzat?
a co ked sa zmenil zakon? ma on ine zdravotne poistenie v ramci EU? tam sa neplatia odvody z dohody v pripade prijmu do vysky minimalnej mzdy .... inak plati odvody rovnako ako Slovak
bodka10
25.02.22,08:43
dakujem, idem studovat tieto linky som aj nasla, len som chcela nejake rychle rady. ale vidim, ze informacie od mojej byvalej mzdarky sa zmenili. Ja mam cudzinca so statusom slovak zijuci v zahranici, ale ma doklad do 2018 = cize idem riesit novy doklad. Podla liniek vyssie si radsej preverim tu ZP ,kedze tam je spomenuta prihlaska nad 400Eur mzdy. alebo mas skusenost s takto nizkym platom ci treba hlasit? dakujem
ivka70
25.02.22,08:46
to je ale myslim zavisle na tom, ci ma v EU ineho platitela ZP (nemoze to byt nahradene komercnym poistenim)
pochybujem ,ze Slovinec pracuje v Slovinsku a sem si vybehne kazdy den na brigadu na hodinu .... skor to bude tak ,ze je to jeho jediny zdroj odvodov a teda ho normalne prihlasis do ZP (ktoru si na SK vyberie)
bodka10
25.02.22,08:58
este raz dakujem za pomoc. bola som v tom, ze "stara" mzdarka ma tieto info a agentu preda v roku 21 aktualnu. Preto som aj pytala na fore, lebo mi to cele nesedelo, aj pri inom cudzincovi zamestnanim na dohodu. Idem to dat cele dokopy s dohodarom ako aj so ZP.
bodka10
28.02.22,06:16
Ahojte posielam odpoveď zo ZP, možno pomôže aj ostatným:
"cudzinec, ktorý sa zamestná na SK môže ísť do verejného zdrav. poistenia len za podmienky ak má mesačný príjem - minimálna mzda vo výške 646 €
Vo Vašom prípade ho nemáte kde prihlásiť, môže mať len komerčné poistenie"
V mojom prípade sa jedná o dohodára-pravidelného s hrubým príjmom do 200Eur.
iv.