Liliana153
26.02.22,11:00
Ahojte,
je potrebne pandemicky prispevok FO odpocitat od vydavkov (pausalnych, % z prijmov) v danovom priznani? Pripadne ho niekde v DP evidovat? Dakujem
kn-alka
26.02.22,13:58
veronikasad
26.02.22,16:00
uja googla poznáš ? Rozoberané na porade x-krát
Liliana153
26.02.22,16:24
Ano, ale tie nazory sa roznia.
Docitala som sa, ze pokial sa prispevok pouzil na najom, nie je ho potrebne odpocitavat od vydavkov, ale pokial sa pouzil na odvody, tak ano.
Tak teraz neviem..
Ak by sa pouzil na odvody, staci sumu odpocitat od vysky zaplatenych odvodov?A je to jedno, ci od socialnych ci od zdravotnych?
Ak by sa pouzil prispevok na uhradu najomneho, staci vydokladovat najom?
Pripadne sa vyska prispevku udava niekde v DP?
Vdaka
veronikasad
26.02.22,16:54
nájomné pokryje celú sumu prijatej dotácie ?
Liliana153
26.02.22,16:56
Dotacia bola 1600eur, mesacne najomne 500eur, zaplatene odvody SP+ZP 20tis.eur
Liliana153
26.02.22,17:00
Ano, dotacia prisla v dvoch mesiacoch, najomne bolo uhradzane mesacne a z dotacie by vystacilo na 3 mesiace
veronikasad
26.02.22,18:27
Živnostník sa môže rozhodnúť čo uhradí z dotácie po jej prijatí na účet. Môže z každej sumy uhradiť nájomné a časť v danom alebo nasl.mesiaci.
Ak to bude aj nájomné, z výdavkov odpočítaš len poistné. Zníženú sumu uvedieš v prílohe DP.
veronikasad
26.02.22,18:29
Mám stanovisko FS, potvrdili mi že z nej je možné uhradiť aj DPH-čku u platcu DPH, príp. DzP FO, ktoré nie su daňovými výdavkami-
veronikasad
26.02.22,18:31
Musíš mať evidenciu výdavkov pre príp. kontrolu, ktoré boli uhradené z príspevku, v DP ich nikde neuvádzaš.
Poistné zaplatené z dotácie odpočítaš od celkovej sumy poistného (pri výdavkoch paušálom)
Liliana153
26.02.22,18:45
Dakujem.
Iba dotaz - ako ,odpocitam poistne,? Ked bude z prispevku hradene najomne, tym padom sa vyska zaplateneho rocneho poistneho nemeni a neznizuje a iba sa pripocita ku pausalnym vydavkom, spravne som pochopila?
veronikasad
26.02.22,19:02
v mesiaci kedy si dostal príspevok ti nezostalo nič na poistné ?
Liliana153
26.02.22,19:19
Ano, ale pokial je mozne rada by som z celeho prispevku uhradila najom. Je to mozne aj takto- prispevok v januari 800eur z toho uhrada najmu 500 eur a 300 eur uhrada casti najmu v dalsom mesiaci. Druhy prispevok v marci 800 eur a tak isto uhrada najmu v danom mesiaci a cast v nasledujucom?? Ci musim zasahovat do odvodov- 500eur najom v danom mesiaci a 300 odpocitat z odvodov?? Pripadne je mozne tych 300 eur pokryt nakupom materialu..?
veronikasad
26.02.22,19:34
V prípade, ak daňovník uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10 ZDP, v sumách výdavkov sú v súlade s § 6 ods. 10 ZDP zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť v súvislosti s dosahovaním príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 ZDP, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach. Toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Aj v tomto prípade daňovník musí sledovať, ktoré výdavky z oslobodeného plnenia uhrádza. Ak uhrádza z oslobodeného plnenia výdavky, ktoré sú zahrnuté v paušálnych výdavkoch (napr. energie, nájomné a pod.), krátenie výdavkov je zohľadnené v tom, že z oslobodeného plnenia nie sú uplatňované výdavky percentom z príjmov. Ak daňovník z oslobodeného plnenia uhrádza poistné a príspevky, potom toto poistné a príspevky uhradené z oslobodeného plnenia neuplatní pri vyčíslení výdavkov podľa § 6 ods. 10 ZDP.

https://www.podnikajte.sk/assets/prilohy-v-clankoch/2021-03-03-vylucovanie-vydavkov-korona-prispevky.pdf