HUHA
26.02.22,12:39
Dobrý deň, podľa Oznámenia č. 472/2010 Z. z.
§ 22
Účtovanie podielu zaplatenej dane z príjmov
(1) O príjme peňažných prostriedkov z podielu zaplatenej dane z príjmov sa účtuje v peňažnom denníku a zároveň sa táto skutočnosť účtuje v knihe záväzkov.
(2) Použitie podielu zaplatenej dane sa účtuje ako výdavok v peňažnom denníku podľa druhu výdavku a zároveň sa účtuje zánik záväzku v príslušnej výške v knihe záväzkov. Ak účtovná jednotka, ktorou je prijímateľ, poskytne podiel zaplatenej dane inej právnickej osobe, účtuje sa výdavok v peňažnom denníku v členení podľa § 9 ods. 12 písm. e) štvrtého bodu. Súčasne o použití podielu zaplatenej dane sa vedie prehľad podľa § 9 ods. 12 písm. f).

Moja otázka je, ako to mám v Alfe - jednoduchom účtovníctve urobiť.
2% dane som zaúčtovala ako príjem neovplyvňujúci základ dane, keďže sme Občianske združenie.
Ďakujem za odpoveď. Zuzana
katkasabka
23.03.22,07:19
Ahoj Zuzka, dopátrala si sa odpovede?
Ja mám totižto vlastne taký istý problém, kedy som si v Alfe upravila členenie príjmov a výdavkov podľa potrieb združenia. Tiež rozmýšľam ako urobiť čerpanie 2% alebo aj použitie dotácie v knihe záväzkov, keď tam vlastne potrebujem mať nahodené aj samostatné faktúry ktoré uhradím cez bankový účet a kedy mi to hodí do dobrého členenia. A teda sa mi nevynuluje záväzok 2% alebo čerpania dotácie.
HUHA
23.03.22,07:58
Ahoj, nakoniec som to urobila tak, že som čerpanie 2% dane napísala číslo dokladu a výšku čerpania (sumu nakoľko nie vždy sa dá odpísať celá suma) ako plus. Totálne nelogické ale ináč to nešlo. Tak snáď pomôže.
katkasabka
23.03.22,08:04
aha....ok:) nie som teraz pri Alfe ale ešte skúsim dopísať v knihe záväzkov pri čerpaní 2% ako čerpanie dané položky bez prenesenia do účtovného denníka.
Tým sa mi tá suma poníži. Popri tom budem mať dané faktúry nahodené v knihe záväzkov a reálne uhradené cez banku v UD.
Snáď som sa nezamotala:)
pekný deň
avalik
09.05.22,19:00
- vytvorila som si strediská - zdroje financovania: 2%, dotácia X, dotácia Y, grant Z, ...
- pri zaevidovaní príjmu z 2% či dotácie vytváram zároveň záväzok - označím stredisko
- výdavky, záväzky a ID v texte označujem aj číslami stredísk, prípadne urobím rozpis ak celá suma nejde na jedno stredisko, samozrejme označím aj stredisko vo formulári výdavku ... a o tento výdavok zároveň znižujem aj záväzok z 2% či dotácie - ručne, bez väzby
HUHA
09.05.22,19:23
Dakujem.
HUHA
11.03.23,11:32
Ďakujem.