Bambi23
27.09.06,09:45
Ahojte, potrebovala by som poradit:
Firma prenajima kancelarske priestory. Medzi najomnikmi sa nam objavili aj neplatcovia DPH.
Musime si ako prejanimatel poziadat o pridelenie koeficientu DU.
Mate s tym niekto skusenosti, aky je postup, co formulovat v ziadosti na DU alebo ako si koeficient mame vypocitat?
Dakujem
bea
27.09.06,08:41
Koeficient si sami vypočítate a požiadate DÚ o súhlas. (§ 50 ods. 3). Koeficient vypočítate z predpokladných údajov za celý rok.
Bambi23
27.09.06,08:50
neda sa to nejako obijst ? :)
pytam sa preto, lebo na najomnom vyberieme mesacne okolo miliona, ale mame lne jedneho najomnika, ktory nie je platcom DPH a ten plati mesacne uplne zanedbatelnu sumu, okolo 5 tisic.
Je to ako "vela kriku pre nic" :)
Jana Acsová
27.09.06,08:56
bea
27.09.06,09:00
neda sa to nejako obijst ? :)
pytam sa preto, lebo na najomnom vyberieme mesacne okolo miliona, ale mame lne jedneho najomnika, ktory nie je platcom DPH a ten plati mesacne uplne zanedbatelnu sumu, okolo 5 tisic.
Je to ako "vela kriku pre nic" :)
Obísť sa to nedá, vypočítať to musíte, ale možno ak je to ozaj minimálna čiastka, tak Vám vyjde koeficient možno po zaokrúhlení 1 a vtedy nemusíte na DÚ nič písať. Ale máte podklad, že ste si koeficient vypočítali.
Bambi23
27.09.06,09:17
Pozrite aj:
http://www.porada.sk/t32508-podnajom-a-dph.html

presla som si tento link, ale kedze mi mame hlavnu cinnost prenajom nehnutelnosti, jedna sa o prevazny prijem firmy, tak asi ziadne vynimky neexistuju.
Aj tak dakujem za pomoc.
Bambi23
27.09.06,10:23
Obísť sa to nedá, vypočítať to musíte, ale možno ak je to ozaj minimálna čiastka, tak Vám vyjde koeficient možno po zaokrúhlení 1 a vtedy nemusíte na DÚ nič písať. Ale máte podklad, že ste si koeficient vypočítali.

Tak to by som len privitala ...
Nemate niekto nahodou vzor takejto ziadosti, pripadne ako sa ten koeficient vypocitava?
bea
27.09.06,10:46
Ja som to počítala tak, že som vychádzala zo stavu, ktorý som vedela a pripočítala som príjmy z prenájmov predpokladané až do konca roka. To by ste mohli aj Vy už teraz vedieť. A z týchto údajov počítate koeficient podľa § 50 ods. 2:
"(2) Koeficient sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v ktorého menovateli sú výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok."

A ja som písala tento text:

Vec: Koeficient pre pomerné odpočítanie DPH v r. 2006
- IČ DPH: SKxxxxxxxxx

V zmysle § 50 ods. 3) zákona o DPH sa obraciame na Vás, aby ste odsúhlasili koeficient, ktorý budeme používať v priebehu r. 2006. Sme štvrťročným platiteľom DPH, v 2. štvrťroku nám vznikla povinnosť počítať pomernú výšku odpočítateľnej dane podľa § 49 ods. 4. Koeficient je určený odhadom z predpokladaných výnosov roku 2006 nasledovne:

výnosy bez dane zo služieb, z ktorých je daň odpočítateľná 728 050,– Sk
výnosy bez dane zo všetkých služieb 781 810,– Sk
koeficient 0,93124
koeficient po zaokrúhlení 0,94

A stačilo im to.
Bambi23
27.09.06,13:20
Ja som to počítala tak, že som vychádzala zo stavu, ktorý som vedela a pripočítala som príjmy z prenájmov predpokladané až do konca roka. To by ste mohli aj Vy už teraz vedieť. A z týchto údajov počítate koeficient podľa § 50 ods. 2:
"(2) Koeficient sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v ktorého menovateli sú výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok."

A ja som písala tento text:

Vec: Koeficient pre pomerné odpočítanie DPH v r. 2006
- IČ DPH: SKxxxxxxxxx

V zmysle § 50 ods. 3) zákona o DPH sa obraciame na Vás, aby ste odsúhlasili koeficient, ktorý budeme používať v priebehu r. 2006. Sme štvrťročným platiteľom DPH, v 2. štvrťroku nám vznikla povinnosť počítať pomernú výšku odpočítateľnej dane podľa § 49 ods. 4. Koeficient je určený odhadom z predpokladaných výnosov roku 2006 nasledovne:

výnosy bez dane zo služieb, z ktorých je daň odpočítateľná 728 050,– Sk
výnosy bez dane zo všetkých služieb 781 810,– Sk
koeficient 0,93124
koeficient po zaokrúhlení 0,94

A stačilo im to.

dakujem, velmi mi to pomoze.
aladin
28.09.06,12:26
Nema niekto skusenost s tym ci sa do koeficientu počita prijem od uradu prace ktore som dostal za zriadenie chranenej dielne ?
a tusim vyvoz sa nepocita do koeficientu - len by som sa v tom rad utvrdil.
aladin
28.09.06,12:27
vyvoz - mal som na mysli intrakom. dodanie platcovi dph v susednom state