ivab
01.03.22,09:10
Dobrý deň,
zamestnávateľ prevádzkuje maloobchodnú predajňu, z dôvodu náhlej neprítomnosti zamestnanca (COVID), bolo potrebné ho nahradiť iným zamestnancom. Ten nastúpil do práce a nasledujúci deň doniesol zamestnávateľovi doklad o tom, že na deň, kedy bol na zástupe, mal zakúpené lístky do kina a teraz požaduje náhradu za ne od zamestnávateľa.
Prosím máte niekto s týmto skúsenosť, podľa akého § Zákonníka práce postupovať a či je povinnosťou zamestnávateľa nahradiť zamestnancovi cenu lístkov.
Ďakujem.
ivka70
01.03.22,08:20
Ak ste ho stiahli z dovolenky, narok ma:
zze/2001-311/112/1/
Ak to mal byt jeho volny den a nariadili ste mu nastup do prace, tak by bolo minimalne slusne postupovat podla rovnakeho paragrafu a skodu, ktora mu vznikla (lebo nemohol ist na zakupene predstavenie), mu nahradit.

Skoda sposobena zamestnavatelom:
zze/2001-311/192/2/
A este skor
zze/2001-311/194/1/
ivab
01.03.22,08:30
Ďakujem, zamestnanci pracujú na zmeny a stiahli sme ho do práce mimo jeho pracovnej zmeny, pričom lístky do kina nespomenul. Toto by sme zohľadnili hneď a nežiadali jeho nástup do práce. O preplatenie a ich existencii sa zmienil dodatočne. V podstate sa nevyhýbame preplateniu, skôr ide o to, ako nato reagovať, či je to naša povinnosť. A následne keď by sme mu to preplatiť mali, je možnosť preplatenia cez mzdu bez zaťaženia daní a odvodov?
ivka70
01.03.22,08:32
Urcite to nie je mzda, ide o nahradu sposobenej skody ....nejdu z toho ani odvody ani dan.
A ze listky nespomenul .... pytal sa ho niekto, ci nema ine plany?
ivab
01.03.22,08:45
Ďakujem za odpoveď,
Nechcela som však spadnúť do témy slušnosti, skôr som hľadala v Zákonníku práce oporu k takejto škode a nenašla som, tak som skúsila sem napísať.
Ja sa tiež musím k tomu zamestnávateľovi nejako vyjadriť a o to mi skôr ide.
ivka70
01.03.22,08:54
Doplnene paragrafy ... najma 194 stoji za povsimnutie(odvracal skodu, ktora by zamestnavatelovi vznikla neotvorenim maloobchodnej prevadzky?) ... alebo 192
ivab
01.03.22,09:14
Ďakujem, toto je veľmi dobrá rada :)