jales
27.09.06,09:58
Chcela by som sa spýtať na Váš názor. Zamestnávateľ chce zmeniť pracovné zmluvy so zamestnancami, ktorí majú pracovné zmluvy na dobu neurčitú a pracujú vo firme už dlhšie ako tri roky na pracovný pomer na dobu určitú. Je to podľa Vás možné. Samozrejme po dohode so zamestnancom.
Skúšala som sa pýtať aj na IP, ale ich odpoveď bola v citovaní možnosti ZP, kedy je pracovný pomer na dobu určitú možné uzavrieť. A nebolo tam nič konkrétne.
jankasm
27.09.06,08:00
Chcela by som sa spýtať na Váš názor. Zamestnávateľ chce zmeniť pracovné zmluvy so zamestnancami, ktorí majú pracovné zmluvy na dobu neurčitú a pracujú vo firme už dlhšie ako tri roky na pracovný pomer na dobu určitú. Je to podľa Vás možné. Samozrejme po dohode so zamestnancom.
Skúšala som sa pýtať aj na IP, ale ich odpoveď bola v citovaní možnosti ZP, kedy je pracovný pomer na dobu určitú možné uzavrieť. A nebolo tam nič konkrétne.

Podľa mňa môže, ale horšie je to s ukončením PP na dobru neurčitú. Zamestnanci ti podpíšu dohodu o ukončení PP? A prečo by to robili? Však pre nich je výhodnejší PP na dobu neurčitú.
Monika Kováčová
27.09.06,08:01
Je to možné formou Dodatku k pracovnej zmluve, pokiaľ s tým obe strany súhlasia a dohodnú sa tak.
Otázne je či je to výhodné pre zamestnanca, ale to nebola súčasť otázky...;)
Zita4
27.09.06,08:03
Chcela by som sa spýtať na Váš názor. Zamestnávateľ chce zmeniť pracovné zmluvy so zamestnancami, ktorí majú pracovné zmluvy na dobu neurčitú a pracujú vo firme už dlhšie ako tri roky na pracovný pomer na dobu určitú. Je to podľa Vás možné. Samozrejme po dohode so zamestnancom.
Skúšala som sa pýtať aj na IP, ale ich odpoveď bola v citovaní možnosti ZP, kedy je pracovný pomer na dobu určitú možné uzavrieť. A nebolo tam nič konkrétne.
Čudovala by som sa každému zamestnancovi, ktorý by to podpísal. :confused: :rolleyes: Z akého dôvodu to chce zamestnávateľ meniť?
azuz
27.09.06,08:04
Svojvoľná zmena znenia pracovnej zmluvy nie je možná. Takže ak je v pracovnej zmluve dohodnutá doba neurčitá, je možné ju na dobu určitú zmeniť len so súhlasom obidvoch strán. Takáto zmena je veľmi neštandardná. Zdá sa mi potom jednoduchšie uzavrieť dohodu o skončení pracovného pomeru k uvedenému dátumu - tiež je možná len so súhlasom obich strán.
jales
27.09.06,08:09
Mne je osobne tých našich zamestnancov veľmi ľúto, ale zamestnávateľ sa k tomu postavil, že buď prepustiť, keď aj s odstupným alebo zmeniť pracovnú zmluvu na dobu určitú. Veľa z nich zrejme nebude mať inú možnosť - ak chcú pracovať aj naďakej. Ešte by som sa chcela k tomu spýtať, či podľa Vás je možné potom tú zmluvu na dobu určitú predĺžovať počas 3 rokov (ako pri novom pracovnom pomere)?
Paula
27.09.06,08:15
§ 48
Pracovný pomer na určitú dobu
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html#hore)

(1) Pracovný pomer je dohodnutý na neurčitý čas, ak nebola v pracovnej zmluve výslovne určená doba jeho trvania alebo ak v pracovnej zmluve alebo pri jej zmene neboli splnené zákonné podmienky na uzatvorenie pracovného pomeru na určitú dobu. Pracovný pomer je uzatvorený na neurčitý čas aj vtedy, ak pracovný pomer na určitú dobu nebol dohodnutý písomne.

(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť, predĺžiť alebo opätovne dohodnúť najdlhšie na tri roky. Opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu je pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi.

(3) Predĺžiť alebo opätovne dohodnúť pracovný pomer na určitú dobu nad tri roky možno len z dôvodu

a) zastupovania zamestnanca,
b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
c) splnenia úlohy vymedzenej výsledkom,
d) dohodnutého v kolektívnej zmluve.

(4) Dôvod na predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru podľa odseku 3 sa uvedie v pracovnej zmluve.

(5) Pracovný pomer na určitú dobu nad tri roky možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť aj bez dôvodu uvedeného v odseku 3

a) s vedúcim zamestnancom, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu, a s vedúcim zamestnancom, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti tohto vedúceho zamestnanca,
b) s tvorivým zamestnancom vedy, výskumu, vývoja,
c) so zamestnancom na výkon činnosti, pre ktorú je predpísané vzdelanie umeleckého smeru,
d) so zamestnancom, ktorý vykonáva opatrovateľskú službu podľa osobitného predpisu,
e) so zamestnancom, ktorý je poberateľom starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku,
f) so zamestnancom u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najviac 20 zamestnancov,
g) so zamestnancom, o ktorom to ustanovuje zákon alebo medzinárodná zmluva,
h) s vysokoškolským učiteľom.

(6) Zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu nemožno zvýhodniť alebo obmedziť, najmä ak ide o pracovné podmienky súvisiace s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci, v porovnaní so zamestnancom v pracovnom pomere na neurčitý čas.

(7) Zamestnávateľ informuje vhodným spôsobom zamestnancov v pracovnom pomere na určitú dobu a zástupcov zamestnancov o pracovných miestach na neurčitý čas, ktoré sa u neho uvoľnili.
jales
27.09.06,08:35
Azuz píšeš, že je to neštandardná zmena. Ja keď mi nastal tento problém, tak som si začala okolo toho zisťovať, čo sa dalo. Samozrejme, že som najprv začala so ZP. Ale jedna známa z úradu práce mi pošepkala, že nevie, či je to v poriadku, ale hlavne firmy, ktoré v minulosti dostali príspevok od nich na vytvorenie pracovného miesta museli pouzatvárať so zamestnancami zmluvy na dobu neurčitú (bola to podmienka v zmluve s úradom práce). A teraz tie firmy samozrejme začínajú špekulovať ako neplatiť odstupné zamestnancom a ako jednoduchšie s nimi skončiť PP a menia zmluvy z neurčitej doby na určitú. Je to asi v našej slovenskej mentalite ako ľudí obabrať.
Chobot
27.09.06,08:40
Mne je osobne tých našich zamestnancov veľmi ľúto, ale zamestnávateľ sa k tomu postavil, že buď prepustiť, keď aj s odstupným alebo zmeniť pracovnú zmluvu na dobu určitú. Veľa z nich zrejme nebude mať inú možnosť - ak chcú pracovať aj naďakej. Ešte by som sa chcela k tomu spýtať, či podľa Vás je možné potom tú zmluvu na dobu určitú predĺžovať počas 3 rokov (ako pri novom pracovnom pomere)?

:eek: Dúfam, ž v novje zmluve nebude chcieť dohodnúť skúšobnú dobu v trvaní 3 mesiacov????? :rolleyes:
Jara
27.09.06,09:12
S tým ÚP je to pravda. To sa nemusí šepkať. To robia skoro všetci. Potom žiadajú ďalší príspevok a opäť to dávajú na neurčito... Je to ozaj naša mentalita. Nechcem sa nikoho dotknúť, česť výnimkam, ale takéto skúsenosti mám aj ja.