Blazej123
02.03.22,22:17
Zdravim, chcem sa spytat na kombinaciu sro a zivnosti.
Mam sro - platca dph, kde som konatel a jediny spolocnik a standardne mam v jednom case len jedneho klienta.
Som taktiez zivnostnik - neplatca dph.
sro aj zivnost maju rovnake predmety podnikania.

Je mozne fakturovat tomu istemu klientovi z sro aj zo zivnosti?
Treba si to nejako vediet obhajit pred pripadnou kontrolou? Ak ano, tak ake mozu byt spravne dovody? Klient povedal, ze sa mu to nepozdava, aby nebol obvineny z napomahania optimalizacie danoveho zatazenia.

Pre upresnenie, nechcem ziadnu fakturaciu medzi svojou sro a zivnostou, len z oboch fakturovat jednej sro.

Viete niekto nieco blizsie? Dakujem
ivka70
03.03.22,04:30
Klient moze mat zmluvu (ci objednavky) s oboma subjektami a kazdy mu moze fakturovat, co ma zazmluvnene a co dodava.
Ak vsak klient nechce a zmluva s sro mu staci, tak s tym asi neurobis nic.
Pre klienta je to zbytocna komplikacia.
veronikasad
03.03.22,06:16
čo je predmetom fakturácie ?
Evanka
03.03.22,10:00
kombinácia živnosti ako neplatca DPH a s.r.o. ako platca DPH je práve možná z dôvodu rôznej fakturácie, ktorá bude pre obe dtrany výhodnejšia.
Pokiaľ máte zákazníkov fyzické osoby aj spoločnosti teda právnické osoby môže byť výhodné fyzickým osobám fakturovať služby bez DPH a firmám s DPH. Dá sa to dosiahnuť tak, že ako živnostník budete neplatcom DPH a Vaša s.r.o. bude platcom DPH.
Takýto krok môže mať vplyv na výšku Vašich cien, ktoré sa znížia v porovnaní s konkurenciou a tým pádom Vám vaša cenová konkurencieschopnosť zaistí príliv väčšieho množstva zákazníkov.
Teda je na podnikateľských subjektoch ako budú faktúrovať
veronikasad
03.03.22,10:11
má len jedného klienta
Evanka
03.03.22,10:19
Veď v budúcnosti ich môže mať viac. Nikde som nenašla taxatívny zákaz. Je ešte otázne prečo je to takto pre oboch výhodnejšie. To by sa muselo asi obhájiť. Ale nejako podrobnejšie o tom neviem. Logické však pre mňa je, že jednoznačne ohájiteľné je, ak sa jedná o fakturácia za rôzne činnosti, ktoré má buď v sro, alebo v živnosti. Ale asi ani tu nie je zakázané, že by nemohli byť asi rovnaké. Zadávateľ píše, že sú rovnaké, treba napísať viac. Asi by bolo vhodné napísať konkrétnejšie v príklade.
veronikasad
03.03.22,10:23
Nepíšem o zákaze, píše, že klientovi sa to nepozdáva. Neodpovedal, čo je predmetom fakturácie - môže isť aj o "závislú činnosť"
Blazej123
03.03.22,19:26
dakujem za odpoved. samozrejme, rozumiem, ze je to pre neho zbytocna komplikacia. len ma zaujima ci tam nie je nejaky pravny problem. ako si obhajit, preco som ako konatel sro aj ako zivnostnik podpisal podobnu zmluvu na rovnaky typ sluzieb s rovnakym klientom.
Blazej123
03.03.22,19:26
poskytovanie IT sluzieb
Blazej123
03.03.22,19:29
ide o poskytovanie IT sluzieb. mozno by sa to dalo rozdelit nejako specifickejsie, ze niektore IT sluzby by sli z sro a ine zo zivnosti. ale stale by islo o IT sluzby.

pre klienta to vyhodnejsie nie je, skor pre mna, nakolko na zivnosti mozem vyuzit pausalne vydavky a platit SP, ZP a v sro sa uz nemusim zamestnavat. je to pre mna ekonomicky vyhodnejsie, no nechcem to robit ak je tam nejaky pravny problem
veronikasad
03.03.22,19:44
Prácu vykonávaš v priestoroch klienta, na jeho PC ?
Blazej123
03.03.22,20:51
nie, z mojich priestorov na svojom pc. otazku zavislej cinnosti som uz riesil, to by malo byt v poriadku, bolo to aj u pravnikoch.
veronikasad
03.03.22,20:57
Potom už záleží len na vzájomnej dohode, ak ako neplátca (FO) by si fakturoval rovnakú sumu, tak je to pre odberatela nevýhodné, lebo si DPH-čku nemôže odpočítať na vstupe. Musel by si isť s konečnou sumou dole.
Blazej123
03.03.22,21:21
neslo by o rovnaku sumu, bola by samozrejme ponizena o DPH. V zmluve je cena bez DPH, tzn. slo by o rovnaku sumu bez DPH, ale pri sro by bola suma s DPH vyssia.
Takze Danovemu uradu netreba vediet vysvetlit, preco mam s oboma mojimi subjektmi zmluvu s jednym klientom?
ivka70
04.03.22,05:06
Mozu sa na to dopytovat pri danovej kontrole ... a to by musel zdovodnovat naozaj ten tvoj jediny klient .....
Keby si mal viac klientov, tak ich rozdelis medzi zivnost a sro a nie je problem ,