ivana184
27.09.06,11:01
Dobrý deň prajem, čo by ste mi poradili, ak sa chcem pustiť do účtovania v JU. Nemám s ním žiadne skúsenosti, pretože doteraz som účtovala len v podvojnom účtovníctve, avšak mám zopár známych, ktorí sú SZČO a potrebujú dať dokopy papiere za rok 2006. Odkiaľ mám začať? Aké účtovné knihy potrebujem? Nemajú tam toho veľa, pár vystavených faktúr v CZK + náklady za ubytovanie v ČR, čiže účtovanie cestovných náhrad, telefón, poistné a jeden kúpil auto na leasing, čiže nemyslím si, že by som to nezvládla. Načo si má dať pozor? Prosím Vás o radu, odkiaľ mám začať, potrebujem na to PC program, alebo mi stačia tabuľky v exceli? Čo by ste mi radili?
Tatiana
27.09.06,09:05
Dobrý deň prajem, čo by ste mi poradili, ak sa chcem pustiť do účtovania v JU. Nemám s ním žiadne skúsenosti, pretože doteraz som účtovala len v podvojnom účtovníctve, avšak mám zopár známych, ktorí sú SZČO a potrebujú dať dokopy papiere za rok 2006. Odkiaľ mám začať? Aké účtovné knihy potrebujem? Nemajú tam toho veľa, pár vystavených faktúr v CZK + náklady za ubytovanie v ČR, čiže účtovanie cestovných náhrad, telefón, poistné a jeden kúpil auto na leasing, čiže nemyslím si, že by som to nezvládla. Načo si má dať pozor? Prosím Vás o radu, odkiaľ mám začať, potrebujem na to PC program, alebo mi stačia tabuľky v exceli? Čo by ste mi radili?Keďže účtuješ v PÚ - tak by som si kúpila JÚ od tej firmy aký máš program na PÚ. Ľahšie sa Ti určite bude orientovať. Je to môj názor.
Monika Kováčová
27.09.06,09:06
V prvom rade si uvedom, že jednoduché účtovníctvo nie je jednoduché... Včera nás o tom školila fundovaná poraďáčka!
Topas
27.09.06,09:17
Doporučujem radšej program JÚ. Myslím, že je jednoduchšie iba zadať potrebné údaje a vytlačiť potrebné zostavy, ako ich ešte vyrábať v exceli. Programy majú prepojené moduly, napr. zaúčtovaním do denníka sa uhradí pohľadávka alebo záväzok. Uľahčuje to prácu. Taktiež je jednoduchšia práca v inej mene. Niektoré programy vytlačia daňové priznanie a výkazy tak, ako ich akceptuje DÚ.
Marína
27.09.06,09:26
Ja by som Ti doporučovala spracovať doklady v programe, hlavne ak sú platcami DPH. Čo sa týka začiatku, závisí od toho, či sa stali SZČO v r.2006 alebo v predchádzajúcom období. Ak už boli aj v predchádzajúcich obdobiach, musíš si preniesť do PD počiatočné stavy POKL a BÚ a prípadne ak majú zamestnancov a majú vytvorenú pokladňu SF, tak aj tú. V JU sú účtovnými knihami Peňažný denník, Kniha pohľadávok, Kniha záväzkov a pomocné knihy. Ak spracovávaš PU, tak podľa mňa by nemal byť problém, aby si bola v obraze aj v JU, len na začiatok by som Ti doporučila pár konzultácii s niekym, kto spracováva JU.
Pozri si:
http://www.porada.sk/t32495-seminare-lektor-ing-jana-acsova-.html
Tica
27.09.06,10:03
Ja robím tiež jednoduché i podvojné účtovníctvo, netreba sa báť, nie je to ťažké, daňové zákony platia tam takisto - treba vedieť rozlíšiť daňové a nedaňové náklady. Odporúčam program na JÚ, spracuje záverečné výkazy i daňové priznanie, knihu jázd - kto by sa s tým už hral ručne. Ja keď nemám veľa dokladov, tak to spracujem len raz za rok - niekedy v januári sa do toho pustím a za dva - tri dni mám hotové. /pravda ak sa jedná o neplatcu DPH/.:)
Jana Acsová
27.09.06,10:09
Ja keď nemám veľa dokladov, tak to spracujem len raz za rok - niekedy v januári sa do toho pustím a za dva - tri dni mám hotové. /pravda ak sa jedná o neplatcu DPH/.:)K tomu napr. len toľko:

§ 11 ods. 2 Zákona o účtovníctve:
Účtovná jednotka je povinná podľa tohto zákona zaznamenávať účtovné zápisy v účtovnom období priebežne.
Tatiana
27.09.06,10:35
K tomu napr. len toľko:

§ 11 ods. 2 Zákona o účtovníctve:
Účtovná jednotka je povinná podľa tohto zákona zaznamenávať účtovné zápisy v účtovnom období priebežne.Jana, súhlasím s Tebou, ale povedzme si na rovinu, väčšinou tých malých podnikateľov máloktorá-ý spracováva JÚ priebežne - keď sa to dá aj neskôr.
Jara
27.09.06,10:39
Bežne po skončení roka, ak nemám veľa tak si vezmem nejakú krabicu aby som privyrobila a robím rok naraz. No poukladám podľa dátumov, potriedim po celej izbe a nahádžem do denníka... No myslím že ak nemá veľa tak by jej stačilo stiahnuť z netu nejaku Demo verziu.
Jana Acsová
27.09.06,11:20
Pozrime si otázku zadávateľa a raďme v zmysle platných zákonov. Takže ak hovoríme, že odpovedáme v súlade s Etiketou, pokúsme sa tak reagovať na každú otázku. Aj takúto, pre niekoho možno banálnu.